Na vsebino

Pogovor o epidemiji sodobnega sveta

Septembra po vsem svetu poteka mednarodna kampanja ozaveščanja o demenci, zato smo imeli tudi v Hiši Sadeži družbe Metlika delavnico na to temo, ki jo je vodila Mateja Švajger iz Centra za krepitev zdravja Metlika. Pogovarjali smo se o demenci, epidemiji sodobnega sveta, o začetnih znakih, o stanju družine v katero se ta bolezen pritihotapi.

Alzheimerjeva bolezen se običajno začne počasi, neopazno, nato pa postopno in dokaj enakomerno napreduje, prizadene posameznika pa tudi celo družino, saj se vsakodnevni ritem družinskih članov obrne in podredi osebi, ki je zbolela.

Žal je demenca neozdravljiva, kronična možganska bolezen, ki prizadene spomin, mišljenje, orientacijo, razumevanje, računske in govorne sposobnosti ter sposobnost presoje. Ker medicina napreduje, so že na voljo zdravila, ki upočasnijo napredovanje Alzheimerjeve bolezni za nekaj časa, tako da lahko imamo upanje, da bo v bližnji prihodnosti odkrito zdravilo.

Tema je bila aktualna in izmenjali smo nekaj bridkih osebnih izkušenj o demenci za katero so zboleli naši svojci. Pogovarjali smo se tudi o filmih, kjer je demenca osrednja zgodba in priporočamo vam ogled Beležnice (The Notebook), Še vedno Alice (Still Alice), Oče (The Father), slovenskega filma Sanremo, biografskega filma Iris ter švedskega filma Pesem za Martina.

Vir: HSD Metlika

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

    
1
22
3
45
56
68
76
89
96
10
18
21
22
24
25
26
27
30
 
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj