Na vsebino

Predsednik DS v Beli krajini: Čimprej zgraditi tretjo razvojno os

Udeleženci današnjega sestanka predsednika državnega sveta Marka Lotriča s tremi belokranjskimi župani so opozorili na nujnost čimprejšnje izgradnje 3. razvojne osi. Med težavami so izpostavili tudi počasen železniški promet in urejanje romskih vprašanj. Je pa Lotrič kot pozitivno izpostavil dokaj dobro stanje belokranjskega gospodarstva.

Predsednik državnega sveta Lotrič je danes na obisku v Beli krajini skupaj z državnim svetnikom Darkom Zevnikom. Najprej se je v Semiču dobil na sestanku z županjama Metlike in Semiča ter županom Črnomlja, nato pa si je ogledal podjetja Kambič laboratorijska oprema, Livar in Status, kmetijo Štrucelj ter vinarstvo Prus.

Na sestanku z župani so govorili o slabih cestnih in železniških povezavah Bele krajine s preostalo Slovenijo, kar po mnenju udeležencev sestanka povzroča odseljevanje mladih ter nekonkurenčnost belokranjskega gospodarstva. Težave bi lahko rešila izgradnja 3. razvojne osi od Novega mesta do Črnomlja in Metlike, kar pa s sprožanjem upravnih sporov blokira novomeška civilna iniciativa 3ROS-jug. Omenjena iniciativa se po Lotričevih besedah očitno ne zaveda, kako pomembna je 3. razvojna os za Belo krajino, zato je v izjavi za medije po sestanku pozval k razumu in izrazil željo, da se zadevo razreši čim prej. "Zato da lahko ljudje, gospodarstvo in turisti dobimo možnost, da se vozimo po hitrih cestah," je dejal.

Na nujnost čimprejšnje izgradnje 3. razvojne osi sta opozorila tudi semiška županja Polona Kambič ter direktor Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine Tomaž Kordiš. Županja je izpostavila, da belokranjsko gospodarstvo 3. razvojno os potrebuje. "Trenutne logistične povezave so zelo slabe, kar ima velik vpliv na podjetja," je dejala. Izpostavila je primer podjetja Adria Dom iz Črnomlja, ki zaradi neprimerne cestne infrastrukture, katere izgradnja po Kordiševih besedah sega v 60. leta prejšnjega stoletja, ne more širiti svoje proizvodnje.

Kordišu se ob tem zdi nerazumljivo, da obstoječa zakonodaja dovoljuje, da lahko neka civilna iniciativa sproži upravni spor tudi potem, ko je gradbeno dovoljenje nekemu projektu že izdano, čeprav je lahko svoje mnenje predstavila že v samem postopku pridobivanja dovoljenja. Zato je nujna sprememba zakonodaje, je menil.

Župani so na sestanku opozorili tudi na počasnost železniškega prometa, posebej ob dejstvu, da lahko zaradi stare železniške proge po Lotričevih besedah vožnja do Ljubljane traja tudi do "nesprejemljivih tri ure in pol". "Na ta način naše pokrajine, ki so bolj na obrobju, obmejne, potiskamo še bolj na obrobje," je dejal. Kordiš je dodatno ponazoril, da promet na belokranjsko-dolenjski železnici danes poteka počasneje, kot je potekal ob njenem odprtju pred 110 leti.

Glede romskih vprašanj so župani izpostavili težave s kriminalom in izkoriščanje socialnih transferjev. Lotrič, kot je dejal, podpira zakonske predloge, ki jih je v državni zbor s podpisi volivcev vložilo 11 občin, a jih je koalicija zavrnila. Zato meni, da bo treba predloge ponoviti in jih ponavljati toliko časa, dokler zadeve ne bodo dejansko urejene.

Kot pozitivno pa je izpostavil stanje v gospodarstvu, ki je v tem delu Slovenije po njegovi oceni dobro, kljub slabši konkurenčnosti, ki jo povzročajo slabe ceste. Pri tem ga predvsem veseli, da zaenkrat še ni čutiti upada naročil.

Zevnik, sicer nekdanji župan Metlike, je dejal, da bodo poskušali vse, kar so slišali danes, prenesti na ustrezne naslove v Ljubljano. Med drugim nameravajo pripraviti konkretna vprašanja in predloge ter jih naslovili na pristojna ministrstva in vlado ter na ta način vplivati, da se stvari premaknejo naprej.

Vir: STA, foto: Benjamin Beci/DS, video: A.R.
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj