Na vsebino

Prvi mož Uniorja o zapiranju obrata v Starem trgu ob Kolpi

Uniorjev obrat v Starem trgu ob Kolpi. Foto: A.R.
Uniorjev obrat v Starem trgu ob Kolpi. Foto: A.R.

Pred dnevi je odjeknila napoved zreškega Uniorja, da bo do konca leta zaprl svoj proizvodni obrat v Starem trgu ob Kolpi, kjer poleg vodoinštalacijskega orodja izdelujejo tudi posebna orodja iz kolesarskega in motorističnega programa. Poljanska dolina ob Kolpi bo tako ostala brez 29 delovnih mest, poglavitna razloga za zaprtje obrata pa sta nerentabilna proizvodnja in visoki stroški dela.

Da bodo obrat v Starem trgu ob Kolpi najverjetneje morali zapreti, ker je nekaj dodelavnih procesov v tako oddaljenem kraju nerentabilno, je v pogovoru za portal 24ur.com povedal tudi Robert Vuga, ki je junija prevzel vodenje Uniorja. "Tam bo poleg mehkih pristopov, se pravi upokojitev in pa predčasnih upokojitev, tudi manjše število zaposlenih, ki jim bomo prekinili pogodbe o zaposlitvi. Dobili bodo odpravnine in z individualnim pristopom bomo skušali za vsakega posameznika poiskati najugodnejšo rešitev," je o zapiranju starotrškega proizvodnega obrata, ki je lani praznoval 40-letnico obstoja, dejal Vuga.

Po odhodu Kometa je to še en hud udarec za Poljansko dolino ob Kolpi, ki se že tako sooča s slabo demografsko sliko. "Vsi vemo, kakšno starostno strukturo imamo v naši krajevni skupnosti. Če bodo mladi odhajali na delo v Črnomelj, Kočevje, Novo mesto in Ljubljano, lahko pozabimo tudi na požarno varnost v našem kraju. Tudi trgovina in gostilna ne bosta imeli več prometa. Če se prične z izseljevanjem, bo problem tudi v osnovni šoli. Samo na neokrnjeno naravo, čist zrak in še kaj, se danes res ne moremo več zanesti. Unior je bil družbeno odgovorno podjetje. Karkoli se je delalo, vedno je podjetje dalo svoj prispevek. Upamo na najboljše in da ne bo stavba sredi Starega trga propadala," je črne napovedi komentirala predsednica sveta Krajevne skupnosti Stari trg ob Kolpi Renata Butala. Slednja ob tem Občino Črnomelj poziva, da se aktivno vključi v iskanje novega zaposlovalca, sicer lahko "pričakujemo tudi izseljevanje".

Unior je poslopje pripravljen prodati oziroma dati v najem za katero drugo dejavnost, na občini pa pravijo, da aktivno iščejo rešitve s katerimi bi hala v Starem trgu še naprej obratovala.

Kovinska industrija v težavah

Kovinska industrija se sicer letos zaradi zmanjšanega povpraševanja sooča s težavami. Kovindeks, panožni kazalnik utripa v panogi, je septembra pokazal rekordni mesečni upad poslovnih prihodkov in števila zaposlenih v zgodovini indeksa. V Uniorju se dodatno soočajo še z naraščajočimi stroški energije in surovin. “Težave občutimo pri stroških energije in surovin, kjer na globalnih trgih naraščajo cene, kar dodatno vpliva na naše poslovanje in dobičkonosnost,” so v podjetju povedali za Forbes Slovenija. Kljub temu vlagajo v nove tehnologije in rešitve, ki izboljšujejo učinkovitost in zmanjšujejo stroške, kar je ključno za ohranitev konkurenčnosti na dolgi rok, dodajajo.

Prihodki od prodaje družbe Unior so v prvem polletju znašali 105 milijonov evrov, kar je nekoliko manj kot v enakem obdobju lani, ko jih je bilo za 108,4 milijona evrov. Večja je razlika v rezultatu pod črto. Medtem ko je čisti poslovni izid v prvem lanskem polletju znašal 1,7 milijona evrov, je ob letošnjem polletju družba zabeležila čisto izgubo v višini 1,17 milijona evrov.

Skupina Unior je v prvi polovici letošnjega leta ustvarila 154,3 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je nekoliko več kot v enakem obdobju lani, kot jih je bilo za 152,7 milijona evrov. Čisti dobiček skupine pa je ob polletju znašal 4,6 milijona evrov, v enakem obdobju lani 6,7 milijona. Stanje z naročili je trenutno stabilno na področju največjega programa, to so odkovki, medtem ko so razmere na programu ročno orodje precej slabše, program strojegradnja pa je ostal tako rekoč brez naročil, so v podjetju še povedali za Forbes Slovenija.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj