Semič v starih cajtih (382)
Smileča družina s postaje Semič
Ah, spomini, spomini. Vse mine, toda spomini na moj dom in na moje drage starše so še vedno živi.
Moj oče Alojz se je rodil v Kotu očetu Matiji in mami Neži; rekli so “Pri starmu Smiletu”. Bila je številna družina, saj se je očetu Matiji rodilo kar 16 otrok. Nekaj jih je umrlo kmalu po rojstvu. Tudi Matijeva prva žena Katarina je umrla ob porodu. Kmalu se je zopet poročil z Nežo, mojo staro mamo.
Družina je gradila hišo pri železniški postaji.
Moj oče Alojz je bil lastnik in vodja poslov, trgovine, gostilne in prenočišča za goste. Pomagale so mu sestre.
Ko se je začela druga svetovna vojna, je bil z bratom Matijo interniran na Rab. Brat Ivan in njegove sestre so ostali doma in pomagali partizanom.
Ko se je oče Alojz vrnil iz internacije, je v partizanih postal intendant. Na Otovcu je spoznal partizanskega komandanta Franca Rozmana – Staneta.
Po partizanskem zavzetjuTrsta, je tam opravljal naloge skladiščnika.
Po vojni je bil šef skladišča v Ljubljani.
Leta 1946 se je vrnil na svojo željo domov, prevzel posle in se poročil z mojo mamo Kristino Simonič z Mladice.
Po rojstvu mojega brata Staneta, so mojega očeta obsodili kot “vojnega dobičkarja”. Za osem mesecev je moral na prisilno delo v Stari Log pri Kočevju, domačo hišo pa so nacionalizirali.
Dolga leta sta se z mamo borila, da sta uspela dobiti nazaj svojo lastnino.
Jaz sem se rodila po očetovi vrnitvi s prisilnega dela. Čez pet let pa se je rodil še mlajši brat Rudi.
Kot zanimivost naj povem, da se je v tistem času pri naši hiši veliko pelo in plesalo. Mladi so prišli ob nedeljah “odpravit vlak”, potem pa hajd k Smiletu. Rekli so tudi, da gredo v “zlato jamo”. Pravijo, da se je tam kar nekaj mladih poparčkalo in potem poročilo.
Fantje so se radi stepli in mizar Macele z Gabra je imel ves teden dodaten zaslužek, ko je popravljal razbite stole.
Oče je bil tudi nabavni, medtem pa je mama skrbela za gostilno. Dobro je kuhala, saj so gostje radi prihajali na malice ali kosila.
Jaz pa sem ji že od malega pomagala pri pripravi hrane. Tudi na oba brata, ki sta žal že pokojna, sem morala paziti. Če sta kaj ušpičila, sem bila še najbolj kregana jaz.
Lepe spomine imam tudi na staro mamo in strice z Mladice.
Mamina mama je ovdovela že pri 45. letih in ostala sama s štirimi otroki.
Moja mama Tinca, je bila najstarejša, za njo pa so bili trije mlajši bratje. Ko se je poročila s Smilečim Lojzom, so jo bratje zelo radi obiskovali.
Otroci smo radi hodili med počitnicami k stari mami na Mladico. Tam so imeli veliko sadja.
Pa še en zanimiv dogodek iz naše gostilne bom opisala:
Možje so ne glede na dnevni čas, radi zahajali v gostilno. Če so se pogovori preveč zavlekeli, je lahko iz tega nastal cel “hudič”.
Tako je možakar pasel kravo ob železniških tirih. Ker ga je zažejalo, je šel na špricar v gostilno, kravo pa je privezal k ograji. Pa se je predolgo zadržal in krava je začela mukati. Slišala jo je njena lastnica. Prišla je odvezat kravo in jo lepo prignala v našo gostilno. Jezno je zabrusila možu: “Če si ti žejen, je žejna tudi krava!”
Žal je bil ves trud, delo ter garanje mojih staršev zaman. Ni bil dosežen zaželjeni cilj, da bi gostilna delovala v domačih rokah. Pri duši mi je res hudo, ampak življenje gre naprej, spomini pa še vedno ostajajo.
Na ohcetni fotografiji staršev Alojza in Kristine, posneti verjetno na Mladici, 4. 3. 1946, so naslednji svatje:
Sedijo od leve proti desni: Alojz Simonič - brat neveste, Neža Simonič - nevestina mama, Ivan Bukovec - brat ženina, Kristina Simonič - nevesta, Alojz Bukovec - ženin, Milka Bukovec - ženinova sestra in priča, Tone Simonič - nevestin brat in priča, muzikant - Ruda Bukovec iz Kota, otroci niso poznani;
Stojijo od leve proti desni: Jože Pečavar - nevestin stric, Albin Pečavar - nevestin bratranec, žena strica Jožeta Pečavarja, moški zadaj in sprednja tri dekleta so nepoznana,
Tone Malnarič - Duničan, pred njim je njegova žena, prijateljice neveste: Draga Razpotnik, Kristina Bukovec s Trate, Anica Matičkova, Justa Černe; Tonček Plut,
Olga Bukovec - ženinova sestra, Nežka Bukovec - ženinova sestra, Lojzka Derganc z Gabra, Tine Jakša (Geltarjev) - ženinov bratranec, Alojz Derganc (Petran),
Kristina Derganc - ženinova sestra, Angela Brunskole - ženinova sestra, Jakša (Geltar) - ženinov stric, Angela Bukovec - žena brata Matije, Matija Brunskole - mož sestre Angele (krojač), Dragica Pustavrh (poročena Hutar), Matija Bukovec - ženinov brat, Jule Kočevar (Klajn), Tončka Bukovec - ženinova sestra, Ivan Ličan
Marija Bukovec, Kot v Semiču