Težave z avtobusnimi prevozi: črnomaljski dijaki po sistemu "znajdi se"
V zadnjih dneh se vrstijo težave z javnim avtobusnim prevozom. V javnosti se pritožujejo, da novi vozni redi predstavljajo korak nazaj in ne naprej, saj potniki ostajajo na postajah, ker se polni avtobusi peljejo mimo, ure voženj so nerazumno spremenjene, linije ukinjene. Po težavah, ki so jih z avtobusnimi prevozi v prvih šolskih dneh imeli dijaki na jugovzhodu Slovenije, na tamkajšnjih srednjih šolah opozarjajo, da v prenovo voznih redov niso bili vključeni. Nihče jih ni, denimo, vprašal po številu dijakov ali urnikih. Težave so tudi v Beli krajini.
Kot opozarja ravnateljica Srednje šole Črnomelj Darja Bremec, je z ukinitvijo obstoječih avtobusnih linij na relaciji Metlika-Črnomelj-Metlika ter časovnim premikom linije Semič-Črnomelj-Semič, ki jih je predhodno opravljal MPOV, njihovim dijakom onemogočen prevoz do in iz šole. Ti dijaki tako nimajo zagotovljenega javnega prevoza, kot ga imajo njihovi vrstniki iz večjih mest. Mladi so tako trenutno odvisni od prevoza svojih staršev ali pa ustreznega prevoza nimajo.
"Ravno tako je odločitev o spremembi in ukinitvi določenih relacij v nasprotju s Slovensko prednostno nalogo trajnostne mobilnosti, ki vključuje uporabo javnega potniškega prometa in alternativnih oblik mobilnosti. Cilj le-te je zagotavljanje učinkovite in enakopravne dostopnosti prevoza za vse, pri čemer je poudarek na omejevanju osebnega motornega prometa in porabe energije ter na spodbujanju trajnostnih potovalnih načinov," pravi ravnateljica Srednje šole Črnomelj, ki opozarja, da "ukinitev opisanih relacij pomeni degradacijo dijakov jugovzhodne Slovenije, omejitev dostopa do izobrazbe v domačem kraju in s tem ogrožanje obstoja edine srednje šole v Beli krajini".
Do večjih sprememb v zvezi s prevozi v javnem potniškem prometu je prišlo s 1. julijem letos, ko so se pričele izvajati nove koncesije in so se na nekaterih območjih zamenjali tudi koncesionarji javnih avtobusnih prevozov Sloveniji. "Do večjih odstopanj je prišlo tudi na območju Bele krajine zaradi neustrezne komunikacije o časovnici posameznih linij na nivoju starih koncesionarjev in novih koncesionarjev ter posledično Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP)," je dejala Bremec.
Kot je pojasnila, sta bila oba deležnika seznanjena s stisko dijakov in staršev ter z obsegom problematike javnega prevoza. Do težav prihaja na desetih linijah, ker so bile avtobusne linije ukinjene ali prestavljene na neustrezne ure. Do popolnega izpada je prišlo na relaciji Metlika-Črnomelj-Metlika, Gaber-Črnomelj-Gaber. Na linijah Vinica-Dragatuš-Črnomelj-Dragatuš-Vinica in Vinica-Adlešiči-Črnomelj-Adlešiči-Vinica, so časovne linije vezane na srednješolce ukinili. "Ti dijaki so trenutno vezani na domač prevoz oziroma 'znajdi se'. Vsi dijaki imajo kupljeno vozovnico. In vprašanje za Družbo za upravljanjem javnega potniškega prometa (DUJPP) je, kdo jim bo povrnil denar," se sprašuje ravnateljica edine belokranjske srednje šole.
Nomago: Vozimo po voznih redih, ki jih pripravlja DUJPP
Na območjih, kjer je ob začetku novega šolskega leta prihajalo do največ težav, ima koncesijo za izvajanje medkrajevnih prevozov Nomago. Kot so nam sporočili s podjetja, prevoze na medkrajevnih linijah izvajajo v skladu z veljavnimi voznimi redi, ki pa jih od 1. julija letos, ko je začelo v Sloveniji veljati tudi novo koncesijsko obdobje, po vsej državi usklajuje in določa DUJPP, in ne več izvajalci prevozov sami.
"DUJPP-ju smo od začetka novega koncesijskega obdobja poslali večje število predlogov za izboljšave. Na nekaterih linijah namreč opažamo majhno število potnikov, medtem ko bi bilo na določenih relacijah zaradi potreb potnikov smiselno uvesti dodatne prevoze ob najbolj obremenjenih terminih," so sporočili z Nomaga in dodali, da verjamejo, da bodo na DUJPP-ju v naslednjih dneh dodatno prilagodili vozne rede, da bodo v največji možni meri usklajeni s potrebami potnikov.
Ob tem so poudarili, da je bila marsikatera težava, ki je nastopila s prehodom na nov vozni red, v zadnjih dneh že odpravljena. Vse težave potnikov si po prizadevajo razrešiti v najkrajšem možnem času, potnike pa ob velikem številu sprememb v teh dneh prosijo za strpnost in potrpežljivost.
DUJPP: Težave bodo odpravljene najpozneje do 13. septembra
Na Družbi za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) medtem zagotavljajo, da so novi vozni redi dobro pripravljeni in poudarjajo, da se ob vsaki zaznani situaciji težave rešujejo takoj. "Ob vsakem začetku novega šolskega leta prevozniki v prvih dneh rešujejo različne situacije z relacijami, urami odhodov in zasedenostjo. Letos pa so te težave ob menjavi sistema postale vidnejše, saj se koncesionarji soočajo z izzivom izvedbe večjega števila relacij," pravi direktor DUJPP Miran Sečki.
Potnike na DUJPP prosijo za razumevanje nastale situacije in zagotavljajo, da bodo preverili vse navedbe v sporočilih, ki so jih prejeli, in uvedli ukrepe z izboljšavami.
"S situacijami na terenu so seznanjeni tudi pristojni organi in nadzor poslovanja. V seznamu pritožb trenutno podrobneje preverjamo situacije ne izvedbe voženj, za katere v nadzoru poslovanja pripravljamo tudi kazni," je dejal Sečki.
Na DUJPP so v sredinem sporočilu za javnost zagotovili, da nobena linja ni bila ukinjena ter da so novi vozni redi, linije in frekvence odhodov usklajene s koncesionarji avtobusnih prevozov (Arriva, Nomago, LPP, AP Murska Sobota) ter nadgrajene in izboljšane.
"V pripravi novih voznih redov smo sledili smernicam, da obstoječe, dobre vozne rede ohranimo in stanje zgolj nadgradimo, razširimo. Tako smo z novimi voznimi redi koncesionarje pogodbeno zavezali, da od 1. julija 2024 dalje zagotavljajo izvedbo 20-odstotnega povečanja voženj po celi Sloveniji," je dejal Sečki. Kot pravi, je cilj izboljšav, da bi javni potniški promet uporabljalo več ljudi.
V še DUJPP ocenjujejo, da je večina situacij in težav, ki so se ob uvedbi novega režima letnega voznega reda pojavile, hitro rešljivih. V želji po čimprejšnji ureditvi težav sodelujejo z ravnatelji in lokalnimi skupnostmi, so še zapisali.
Po njihovih zagotovilih naj bi bile težave odpravljene najpozneje do 13. septembra. Dodatne manjkajoče linije pa bodo uvedene najpozneje v treh tednih.
Ministrstvo: Prelaganje odgovornosti za stanje v javnem prometu samo na DUJPP nekorektno
Zapleti v javnem potniškem prometu, ki te dni razburjajo javnost, so neprijetni, a na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo verjamejo, da so rešljivi. Prenova javnega potniškega prometa je bila nujna, prelaganje odgovornosti za trenutno stanje samo na DUJPP pa se jim zdi nekorektno. Ob tem poudarjajo, da so bili vozni redi usklajeni.
“V zadnjih letih poteka največja reforma sistema javnih prevozov v zgodovini Slovenije s ciljem, da bi dolgoročno izboljšali storitev za uporabnika. Zapleti te dni so sicer res neprijetni za uporabnike, a verjamemo, da bodo v doglednem času rešeni,” so na ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost.
Na ministrstvu poudarjajo, da je k nastalemu stanju prispevalo več dejavnikov. Med njimi je dolgoletna zahteva EU za konkurenčni javni razpis, pri čemer se je skrajni rok za izvedbo konkurenčnega postopka iztekel 3. decembra 2019. Prvi poskus konkurenčne oddaje koncesij za medkrajevne avtobusne prevoze je bil izveden leta 2010, drugi pa leta 2022, oba neuspešno, so spomnili.
Javno naročilo je bilo nato v ponovljenem postopku uspešno zaključeno aprila 2023, ko se je avtobusno prevozništvo koncentriralo samo v dveh večjih prevoznih podjetjih, in sicer Arriva in Nomago, ki sedaj obvladujeta približno 80 odstotkov trga.
Kot so izpostavili na ministrstvu, so pri razpisu leta 2022 želeli omogočiti dostop do trga tudi manjšim prevoznikom, a neuspešno, zato je bil tretji razpis pripravljen brez posebnih varovalk za manjše prevoznike. “Konkurenčni razpis je tako pripeljal v situacijo, da imamo na trgu duopol, dva koncesionarja, ki sta skoraj v celoti prevzela trg javnega prevoza v Sloveniji,” so poudarili.
Lani aprila so bili na razpisu izbrani štirje koncesionarji, in sicer Nomago, Arriva, Avtobusni promet Murska Sobota in Javno podjetje Ljubljanski potniški promet. Oktobra lani so bile z njimi podpisane koncesijske pogodbe za obdobje petih let, z možnostjo podaljšanja še za tri leta, z začetkom izvajanja 1. julija 2024.
Ker je šlo za nov koncept izvajanja prevozov z 20-odstotnim povečanim standardom dostopnosti, so na Družbi za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) v vmesnem obdobju pripravljali nove vozne rede, koncesionarji pa naj bi v tem času zagotovili zadostne vire. “S prijavo na razpis in s sklenitvijo koncesijske pogodbe so se namreč zavezali, da zagotovijo dovolj kapacitet, vozil in voznikov, da bodo sposobni odpeljati vse linije, ki so določene v novih voznih redih,” so zapisali.
Ob tem so poudarili, da so vozne rede pripravili skupaj s koncesionarji, ki so se zavezali, da jih bodo tudi v celoti izvajali. Osnutke voznih redov so po njihovih navedbah v uskladitev prejele tudi občine.
Prve dni septembra pa se je izkazalo, da je na terenu prišlo do številnih zapletov. V nekaterih primerih je šlo za nedoslednosti v voznih redih, v številnih primerih pa se je izkazalo, da so koncesionarji opustili izvedbo prevozov, kar pomeni kršitev koncesijske pogodbe, so poudarili na ministrstvu. Ob tem so dodali, da je očitno največ težav v jugovzhodni Sloveniji, kjer deluje eden od koncesionarjev.
“DUJPP bo naredil vse, da se stanje v najkrajšem možnem času uredi. Ponudbe prevozov je več, je pa res, da je šlo za velikansko spremembo, na katero se bo treba deloma tudi navaditi, deloma pa bo seveda treba kakšno linijo, odhod ali prihod še prilagoditi,” so zapisali.
Ob tem bo, kot so napovedali na ministrstvu, DUJPP nadaljeval izvajanje nadzora na terenu in, če bo treba, bodo angažirali inšpektorje, neizvajanje koncesionarjev pa kaznovali s 1000 evrov kazni za neizvedeno vožnjo.