Na vsebino

Z novim vrtcem rešili perečo prostorsko stisko

V Loki v Črnomlju so na mestu maja lani porušene stare vrtčevske zgradbe danes uradno odprli novozgrajeni sodobni otroški vrtec Loka, ki deluje pod okriljem črnomaljskega Vrtca Otona Župančiča. Celotna naložba je stala nekaj manj kot 5,27 milijona evrov, občina je dobrih 610.000 evrov zanjo dobila iz Eko sklada. Preostanek je pokrila sama.

Nova stavba enote Loka ima 14 oddelkov z vsemi spremljajočimi in upravnimi prostori. Naložba je obsegala tudi nakup opreme in ureditev okolice vrtca, je za STA navedel črnomaljski župan Andrej Kavšek.

Z omenjeno 14-oddelčno gradnjo so v Črnomlju pridobili približno 2200 kvadratnih metrov nove uporabne površine, medtem ko je imela stara vrtčevska zgradba iz leta 1976 le slabih 570 kvadratnih metrov neto površine. Tako so rešili perečo prostorsko stisko črnomaljskega vrtca, je dodal župan.

Po občinskih podatkih so novo vrtčevsko stavbo zgradili ob upoštevanju energetsko-varčnih smernic in s ciljem čim manjših izpustov v okolje. Naložba je vplivala tudi na ekološko vest otrok in drugih občanov, so dodali.

Ravnateljica črnomaljskega Vrtca Otona Župančiča Stanka Kure je za STA pojasnila, da so v novi zgradbi združili vrtčevske oddelke, ki so bili pred tem razsejani po Črnomlju oz. na šestih mestih. Med temi je bila tudi problematična vrtčevska enota na Majerju s približno 40 vrtičkarji. To je namreč po negodovanju staršev nad tamkajšnjimi razmerami konec leta 2017 obiskala inšpekcija in ugotovila več nepravilnosti ter resornemu ministrstvu posledično predlagala njen izbris iz razvida izvajalcev javno veljavnih programov. Takratno občinsko vodstvo se je nato odločilo, da bo omenjeno enoto preselilo v novozgrajeni nadomestni vrtec Loka in vrtec na Majerju ukinilo.

V Vrtcu Otona Župančiča z enotama Loka in Čardak s skupaj približno 75 zaposlenimi imajo v zadnjem šolskem letu vpisanih 360 otrok. Od teh jih je 250 nameščenih v novi enoti Loka. Ena tamkajšnja igralnica je še prazna, zmogljivost novih vrtčevskih prostorov pa je 260 otrok. V novi vrtec so otroke preselili 2. novembra, je še navedla Kure.

Podjetje TGH in družba CGP sta ob odprtju donirali 5.000 evrov za nabavo transportnega vozila, ki ga bodo skupaj z Občino Črnomelj nabavili za potrebe vrtca.

V kulturnem programu prireditve so nastopili Timon Klobučar, Ajda Bremec, Sašo Žepuhar, Neja in Nadja Fink, Miro Dizdar in Mojca Rebolj ter vrtčevske skupine otrok Gosenice, Mravljice, Čebelice in Sovice.

Pogled v zgodovino

Pot od prvega organiziranega varstva predšolskih otrok v Črnomlju do danes je dolga dobrih 60 let in polna zanimivih ovinkov, postaj in pridobitev. Predvsem pa ljudi, ki so želeli prispevati k boljšemu življenju otrok in njihovih staršev.

Konec leta 1959 je bil ustanovljen otroški vrtec v Črnomlju, ki dobi svoj prostor v stavbi na Gričku, kjer danes domuje Godba Črnomelj, in sodi pod upravo Osnovne šole Črnomelj, ki jo takrat vodi ravnatelj Andrej Petek. Jože Strmec, eden najzaslužnejših za razvoj in gradnjo prvega vrtca v Črnomlju, je zapisal, da so se potrebe po varstvu otrok večale z odpiranjem industrijskih obratov, in s tem zaposlovanjem tudi žensk in mater. Tako se je razvila nujna potreba po gradnji prvega vrtca in sredi leta 1971 je bilo izdano gradbeno dovoljenje za objekt v soseski Čardak, svečana otvoritev pa je bila konec novembra 1972. Še eno polno leto je vrtec deloval pod okriljem osnovne šole, s 1. januarjem 1974 pa se ustanovi samostojna vzgojno-varstvena ustanova »Otroški vrtec Otona Župančiča Črnomelj«, ki ga je prvih 8 let vodila ravnateljica Zora Markovič.

Kljub veliki pridobitvi so bile kapacitete vrtca premajhne in kmalu so se začele priprave na gradnjo novega vrtca v Loki, ki je bil uradno odprt februarja 1977.

Od leta 1984 je črnomaljski vrtec več kot 30 let deloval pod vodstvom ravnateljice Dragice Valenčič. V tem času se je konec devetdesetih let odprla enota na Majerju, leta 2003 je bil ob starem vrtcu zgrajen novi vrtec Loka, leta 2011 je bil dograjen vrtec na Čardaku, zaradi vse večjih potreb so se občasno uporabljali še prostori v Dijaškem domu Črnomelj. Leta 2016 je ravnateljsko funkcijo prevzela Petra Pezdirc Stopar, ki je skupaj z zaposlenimi in starši sledila dolgoletni viziji vrtca, ki se glasi »Polni oddelki pod dvema strehama na Čardaku in Loki s primernimi prostori, okolico, pripomočki in materiali.«

V letu 2017 so se začele resnejše aktivnosti v zvezi z gradnjo novega vrtca, lani so porušili stari del vrtca in danes na tem mestu stoji nova stavba Vrtca Črnomelj, enota Loka.

Kmalu tudi začetek gradnje nove OŠ Loka

Sicer pa bo ob novem vrtcu v kratkem stekla gradnja nove stavbe Osnovne šole Loka. Njen starejši del, ki ga je močno načel čas, dodatno pa ga je leta 2018 poškodovala izredno debela toča, so že porušili in njegovem mestu ulili temeljno betonsko ploščad za novogradnjo.

Pravnomočno gradbeno dovoljenje zanjo v Črnomlju pričakujejo prihodnji teden, takoj po njegovem prejetju pa bodo začeli graditi. Gradnja in druga dela naj bi vzeli približno poldrugo leto, je napovedal župan.

Ocenil je tudi, da bo šlo za najdražjo naložbo v osnovno šolstvo v Sloveniji v zadnjih 15 letih in za eno največjih naložb v Občini Črnomelj v zadnjih desetletjih. Celotno naložbo so sicer ocenili na približno 12 milijonov evrov. Država bo zanjo prispevala skoraj sedem milijonov evrov in Eko sklad 1,3 milijona evrov. Preostanke naložbenih stroškov bo pokrila občina, je še povedal Kavšek.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj