Na vsebino

Zgodovina metliškega novega leta

Decembra 1941 - Godbeniki metliške mestne godbe nočejo več igrati na italijanskih proslavah, zato sklenejo, da se godba do nadaljnjega razide in ukine. O tem obvestijo tudi metliškega župana.

Italijani razpuste Sokolsko društvo in popišejo njegovo imovino.

Konec decembra 1943 - Brigadno sodišče 15. brigade je zaradi kraje hrane obsodilo na smrt partizana Franca Hudorovca, cigana iz Metlike, očeta šestih otrok. Njegovo ženo, ki je z otroki bivala v leseni baraki ob živinskem trgu v Špitalski dragi je njegova smrt toliko prizadela, da je tri dni glasno jokala in ječala, z njo pa tudi otroci, ki so bili lačni. Ljudem se je kljub težkim časom zasmilila, da so ji nanosili hrane, ker je pač kdo imel, da je z otroki nekako preživela zimo.

2. januar 1946 - Božične počitnice, ki bi morale trajati od 23. decembra 1945 do 2. januarja 1946 so zaradi pomanjkanja kuriva podaljšane za en teden, to je do 9. januarja 1946. Učenci pa v jok!

31. decembra 1946 - Metliška mestna godba organizira silvestrovanje v Sokolskem domu. V veselem programu nastopajo glasbeniki, pa tudi metliška gledališka skupina s Kalajevo enodejanko Čudež v pustinji. Sledila je veselica do zgodnjih jutranjih ur na novega leta dan.

1. januar 1947 - Ukinjena so okrožja in s tem tudi novomeško okrožje, kamor je sodila Metlika.

1. januar 1949 - Dijaki in učenci osnovnih šol po navodilih ministrstva za porsveto prvič praznujejo ˝dan novoletne jelke˝.

31. december 1950 - Fizkulturno društvo organizira silvestrovanje v kulturnem domu. Bilo je veselo do jutra.

31. december 1951 - Silvestrovanje v kulturnem domu, organizira ga Zveza borcev.

december 1953 - Metliški godalni orkester se razide. Člani orkestra so enostavno prenehali hoditi na vaje. Poslej ima Metlika le ˝cigajnerbando˝, ki igra predvsem sebi v zabavo, pa včasih tudi na hišnih zabavah in veselicah.

31. december 1956 - Silvestrovanje v kulturnem domu je priredil TVD Partizan. Bilo je veselo do jutra.

1. januar 1958 - Novomeški okraj prenese ustanoviteljske pravice Belokranjskega muzeja na metliško občino, kar je pomenilo, da bo poslej muzej tudi finančno odvisen od občine in razumevanja občinskih mož za kulturne potrebe prebivalcev. Poslej se je moral Belokranjski muzej dolga leta boriti za sredstva in velikokrat celo za goli obstoj. Mnogi delovni načrti, ki so bili povezani z večjimi finančnimi sredstvi, niso mogli biti uresničeni. Tudi nakupi pomembnejših muzealij so bili bolj izjema kot pravilo.

30. december 1958 - Sprejet je zakon o novi upravni razdelitvi Slovenije. Metličani so s pomočjo svojega poslanca dr. Jožeta Vilfana in osebnega prizadevanja predsednika Občinskega ljudskega odbora Metlika mag. Gojka Juga ubranili lastno občino, ki so jo ob pripravi reforme upravne razdelitve Slovenije hoteli priključiti občini Črnomelj. Ob odločitvi, da Metlika ohranja svojo občino, so nekateri zavedni Metličani (Božidar Flajšman, Martin Črnugelj, Janko Bračika) izobesili državne zastave. Na zahtevo notranje uprave so jih morali sneti

1. januar 1964 - Splošno trgovsko podjetje Metlika, ki g avodi direktor Franc Kobe, zaradi premajhnega obratnega kapitala le životari. Zato Splošno trgovsko podjetje Metlika prevzame ljubljanski Mercator - Rožnik. Ta ob združitvi obljublja velike koristi za Metliko. Za izvršitev takratnih obljub so bila potrebna desetletja, trgovci imajo tudi po prevzemu večinoma zelo nizke plače.

Januarja 1972 - Po štirih letih dela spet zapro turistično pisarno v Metliki. Turistične informacije daje le recepcija hotela Bela krajina.

Decembra 1973 - Po merilih Republiškega zavoda za statistiko Metlika postane razvita občina. Po narodnem dohodku z 21.514 novih dinarjev na prebivalca je v Sloveniji postala 19. občina in se je uvrstila na prvo mesto v širši dolenjski regiji.

Decembra 1975 - Mladinci ustanove orkester pop glasbe, ki si nadene ime Industbak.

Ob koncu leta 1977 - Mladinska folklorna skupina ponovno zaporsi za pomoč mag. Bruna Ravnikarja inskupaj začno po njegovi koreografiji študirati splet belokranjskih plesov, ki so ga poimenovali ˝Zeleni Jure˝. MFS je to leto za dekleta kupila enake čevlje in dopolnila zalogo ljudskih noš.

29. december 1979 - ODprtje diska v stari kinodvorani. To je bil pravzaprav prvi privatni disko v Metliki. Njegova šefa in prva samostojna podjetnika sta bila Božo Flajšman in Tone Pezdirc. (Pod črto: Tokrat je Božo oblekel spodobne hlače in suknjič ter si nataknil celo kravato. Imel je sila imeniten govor o tem, kaj vse bo s tem diskom Metlika pridobila. Nato je pristopila mladenka v beli obleki ter na blazini prinesla žago, s katero sta nato Božo in Tone prežagala lato pred vhodom v disko in ga s tem odprla.

1. januar 1981 - Stanovanjska skupnost Metlika vrne Obrtni dom (Partizanski trg 5) metliškim obrtnikom, kjer si uredita svoje prostore Obrtno združenje in Obrtna zadruga.

28. december 1985 - Občinska Zveza društev prijateljev mladine od vodstvom Vladimire Škofove organizira zabavo za mlade na Partizanskem trgu in sprevod dedka Mraza z vsem spremstvom po metliških ulicah.

1. januar 1988 - Novoletna noč je razmeroma mirna, z malo streljanja in zaprtimi gostilnami v mestu. Razen mlaine, ki se zabava po svoje, mnogi Metličani silvestrujejo doma.

1. januar 1991 - Opolnoči je v Metliki streljalo kot na fronti. Le od kod ljudem toliko streliva?! Poleg petard in strelov iz plašilnih pištol je bilo slišati tudi strele iz bojnega orožja.

Povzeto po:

Zvonko Rus: Kronika mesta Metlika; Belokranjsko muzejsko društvo Metlika, 1999, Metlika

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj