Na vsebino

O enotedenskem ERASMUS+ trening na Cipru

»DESTINACIJA NI NIKOLI PROSTOR, TEMVEČ NOV NAČIN VIDENJA STVARI.«

Erasmus+ treningi so namenjeni pridobivanju znanj in učenju novih tehnik, ki nam kasneje pripomorejo pri delu v lokalnem okolju. Kljub temu pa ne moremo zanikati dejstva, da se udeleženci največkrat veselijo tudi druženja z bodočimi prijatelji iz različnih koncev sveta in kultur. Pri treningu, ki je potekal na Cipru od 20. junija do 27. junija, lahko mirne vesti rečem, da je bil popolna mešanica novih znanj, čudovitih avantur in še čudovitejših ljudi. V enem tednu sem se tam naučila toliko kot včasih niti v letu dni ne. Najsi bo to zaradi ljudi, teme, ki mi je pri srcu, ali zaradi poučnih vsebin — to je bil teden, ki ga bo katerikoli projekt v prihodnosti težko presegel.

Zavod za turizem, kulturo, šport in mladino Metlika je kot partnerska organizacija sodeloval pri Erasmus+ treningu s poudarkom na športni vsebini z naslovom Utilization of Sport in Context of Youth Work, kar v prevodu pomeni 'Uporaba športa v kontekstu mladinskega dela.' Potekal je v vasi Agros na jugozahodu Cipra. Partnerske organizacije so bile iz Srbije, Severne Makedonije, Poljske, Nemčije in Španije, Slovenijo pa smo predstavljale štiri udeleženke iz Metlike in Črnomlja. Skozi celoten trening so bili organizatorji in trenerji fokusirani predvsem na športne vsebine in na iskanje načina, kako privabiti mlade k sodelovanju in udejstvovanju v športu. Večino primerov vključevanja posameznikov v skupino skozi šport je bilo prikazano na košarkarskih vajah. Kljub temu da nekaj udeležencev pred prihodom na Ciper košarkarske žoge še sploh ni prijelo v roke, so nas trenerji do petega dne treninga toliko naučili, da smo lahko odigrali turnir. In to tak turnir, ki je izgledal, kot da smo že vsaj nekaj mesecev trenirali košarko. Vsi, razen treh udeležencev, ki so pomagali pri štetju točk in zapisovanju, so igrali. Naučili smo se, kako zelo šport pripomore k oblikovanju našega duha in kako je pomemben za odnos, ki ga zgradimo s sočlovekom le na podlagi prizadevanja za skupen cilj – v tem primeru za zmago.

Ciper nam je poleg vseh znanj in sposobnosti, ki jih lahko apliciramo med mladimi v lokalnem okolju, dal tudi precej lepih izkušenj in avantur. Enega izmed dni v tem tednu smo izkoristili za kopanje na plaži v Limassolu, kjer smo tudi naredili HIIT trening, popoldan med vikendom pa smo si rezervirali za piknik ob Agroškem jezeru. Skozi neštete metode dela, spoznavanja različnih kultur in uporabljanje teoretičnih znanj v praksi je bil celoten teden zaokrožen v čudovito izkušnjo. Eden izmed pomembnejših naukov, ki so ga trenerji poudarjali, je samorefleksija oz. poznavanje samega sebe. Glavni trener Marko Gazivoda je pripravil veliko vaj, preko katerih smo dobili vpogled v našo notranjost, čustva in želje, ki bi se hitro prekrile v vsakodnevnih obveznostih, če jim ne bi posvečali zadosti pozornosti. Ena izmed lekcij, ki mi je najbolj ostala v spominu in ki lahko človeku spremeni življenje na boljše, je ta, da vsako nedeljo zvečer naredimo refleksijo minulih sedmih dni in si zastavimo cilje za prihodnji teden. Pri takšnih projektih smo udeleženci velikokrat prisiljeni, da se zazremo vase in se še malce bolje spoznamo. Neformalni načini poučevanja tako postanejo nuja v današnjem času, ko smo preplavljeni z informacijami iz vseh koncev in krajev. Zaradi načina, na katerega so sestavljeni treningi, je zagotovljeno, da vsak udeleženec s seboj odnese veliko novih veščin in znanj.

V tem tednu pa nismo doživeli le bolečih mišic po športnih aktivnostih, predavanj in strogega urnika, ampak tudi druženje, prosti čas in zabavo. Ne glede na to, kako utrujeni smo bili, smo udeleženci skupaj s trenerji vsak večer sedli, se pogovarjali, spoznavali in drug drugega učili o svojih življenjskih izkušnjah. Če sklepam sama po sebi, vidim, da mi je teden preživet v ciprski vasi razširil pogled na svet in omogočil novo razumevanje sveta. S tem ciljam tako na razumevanje športa in nova znanja na področju dela z mladimi kot na razumevanje psihologije ljudi in same sebe. Vsako novo potovanje me nauči, da manj obsojam in da se trudim postati še kanček bolj človeška. Citat, ki s stavkom poetično povzame zgoraj opisanih sedem dni, je citat pisatelja Henry Millerja. »Destinacija ni nikoli prostor, temveč nov način videnja stvari.«

Avtorica: Maša Kuzma.

Vir: http://klub-kbs.si
Klub belokranjskih študentov

Klub belokranjskih študentov

KBŠ

klub-kbs.si

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj