Na vsebino

Seminar o oblikovanju mladinske politike Budimpešta

V sredo 27. 10. 2021 sem se kot ena izmed članic European Youth Foruma (YFJ) odpravila v Budimpešto na dvodnevni ReStart, ReNew, ReIntegrate Youth Policy Seminar. Možnost za sodelovanje pri seminarju sem dobila na izmenjavi, ki jo je gostil MC BIT v Metliki pod organizacijo European Youth Foruma. Našo skupino udeležencev smo tako predstavljali nekateri udeleženci pretekle izmenjave. V sredo zjutraj sem se usedla na vlak in dolgih 8 ur potovala do Budimpešte. Ob prihodu me je pričakala še ena izmed članic naše organizacije. Skupaj sva počakali, da prispejo še drugi člani naše skupine in takoj po njihovem prihodu smo se odpravili na večerno spoznavanje Pest dela Budimpešte. Ogledali smo si grad in okolico ter se skupaj z vodjo naše skupine pogovorili, kaj nas čaka v prihodnjih dveh dneh. Razložil nam je, kaj je krovni pomen seminarja in katere govorce lahko pričakujemo, zakaj so pomembni itn.

Seminar je bil organiziran s strani Council of Europe ali krajše CoE pod trenutnim Madžarskim predsedovanjem.

Nekaj besed o sami organizaciji Council of Europe – gre za mednarodno organizacijo, ki je bila ustanovljena po drugi svetovni vojni v namen zavzemanja za človekove pravice, demokracijo in pravno državo v Evropi. Ustanovljena je bila leta 1949 in ima 47 držav članic, med katerimi je seveda tudi Slovenija. Cilj organizacije je doseči večjo enotnost med svojimi članicami, zaščititi in uresničiti ideale in načela njihove skupne dediščine ter omogočiti njihov gospodarski in družbeni napredek. Predsedovanje se v organizaciji menja na vsakih 6 mesecev in v tem času morajo izvršiti določene projekte, ki so si jih zadali. V času predsedovanja Madžarske je bil to projekt mladinske konference »ReStart ReNew ReIntegrate – Priložnosti za mlade po pandemiji koronavirusa«. Seminar je potekal pod delnim sporazumom o mobilnosti mladih s pomočjo mladinske kartice. Na seminarju so govorci iz različnih organizacij in različnih položajev razpravljali o temah, kot so na primer evropska mladinska kartica kot orodje za gradnjo odpornih skupnosti, pomoč pri duševnem zdravju mladih med pandemijo Covid-19, dopolnitev mladinskega dela med pandemijo in po njej itn. Seminar je bil namenjen predvsem mladim oblikovalcem politik pa tudi nacionalnim mladinskim organizacijam, kot je npr. organizacija, s katero sem na seminar prišla jaz, mladinskim delavcem in ponudnikom mladinskih storitev. Ker je njihov interes slišati mlade, ki smo bili prisotni kot poslušalci, so po vsaki prezentaciji podali besedo publiki za vprašanja ali komentarje ter predloge. V občinstvu je bilo veliko vplivnih in ambicioznih mladih delavcev, oblikovalcev politik in članov mladinskih organizacij, ki so z veseljem delili svoje mišljenje in konstruktivno kritiko.

Prezentacije skozi celoten seminar so bile sledeče:

Seveda pa se nismo ukvarjali samo z resnimi temami, ampak so za nas pripravili tudi veliko presenečenje. Prvi dan seminarja, po koncu predstavitev, smo se najprej v dveh skupinah odpravili na ogled in predstavitev Evropskega mladinskega centra v Budimpešti. Ko smo se vrnili v hotel, sta nas pričakala dva vintage avtobusa. Vsak izmed nas je pred vstopom v avtobus dobil zapestnico ter napravo za poslušanje vodičev. Z oldtimerji so nas popeljali okoli znamenitosti Budimpešte ter nam na zelo zanimiv način predstavili svojo prestolnico. Ko smo prispeli na cilj, sta nas ob cerkvi pričakala dva glasbenika, ki sta nas spremljala po poti do naše končne lokacije, in sicer do kluba Ortkers. Ob vstopu v klub nas je pričakal nastop tradicionalne madžarske folklore ter aperitiv polenke. Pred postreženo večerjo smo dobili možnost, da poklepetamo z drugimi udeleženci ter se bolje spoznamo. Prav tako pa smo dobili priložnost, da se preizkusimo v njihovi folklori. Po večerji so za nas pripravili tudi kviz na temo znanja o Budimpešti, po končanem kvizu pa so nam prepustili plesišče, open bar in DJ-ja. V temu večeru smo med sabo navezali nekaj stikov in se zelo zabavali. Drugo jutro pa smo se zopet vrnili na seminarje in predstavitve.

Ob 14. uri pa so se vrstili že prvi odhodi.

Ta kratek mladinski seminar mi bo ostal v spominu še dolgo časa, saj sem s to kratko izkušnjo uspela spoznati kar nekaj perspektivnih mladih posameznikov, ki bodo v prihodnosti prevzeli vloge odločevalcev politike in vodilnih položajev ter delali na izboljševanju prihodnosti za vse generacije. Prav tako mi je ta izkušnja odprla vrata še za marsikatero podobno izkušnjo pod organizacijo YFJ in drugimi, ki sem jih na seminarju spoznala.

Če tudi tebe zanimajo podobni seminarji, mladinske izmenjave in delo na področju izboljšanja možnosti za mlade, si oglej spletno stran European Youth Forum, European Youth Foundation s strain CoEja in seveda spremljaj MC BIT Črnomelj, saj ravno oni sodelujejo v veliko različnih mladinskih izmenjavah, med drugim tudi z organizacijo YFJ.

Avtorica: Nika Brdar.

Vir: http://klub-kbs.si
Klub belokranjskih študentov

Klub belokranjskih študentov

KBŠ

klub-kbs.si

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj