Na vsebino

Trgovec z dvomom - Analiza pristranskosti naslovov na portalih RTVSLO in Nova24TV

Uvod

Pri razpravljanju je osnova bontona, da smo tiho, ko sogovornik govori, in poslušamo, kar nam govori. Enostavni predpogoj za plodno izmenjavo mnenj. Omejenost človeškega uma pri pomnjenju podatkov nas sili v razumevanje, vrednotenje in samokritičnost, ko moramo sami sebi pred drugimi priznati, da vsega pa ne poznamo. Težak sogovornik je tisti, ki nas prekinja. Če nas ne posluša, mu sploh ne moremo reči sogovornik. Naporen sogovornik pa je tako imenovani »trgovec z dvomom«. Umetnost takšnih trgovcev je sejanje dvoma, kjer ga navidezno ni. Kljub temu da moralno razsoden človek dvomi v to, kar verjame kot resnično, v izrečeno in slišano ali prebrano, ne premorejo te vrline vsi. Če dopuščamo možnost dvoma, nas trgovec z dvomom popolnoma razoroži. Poslužuje se metode, da izrazi jasno nestrinjanje s povedanim, in samozavestno doda, da naj bi to pred kratkim prebral in da je naš podatek napačen. Sicer gre za osnoven princip debate, ampak trgovec z dvomom načrtno seje dvom brez kakršne osnove ali z napačnim interpretiranjem prebranega ali slišanega in z namenom diskreditacije sogovorca.

Največji strah je, da medij skupaj z novinarji postane tržnica dvomom. Že samo en trgovec lahko oblati ostale trgovce in celotno tržnico, a oblatena tržnica prodaja gnilo sadje in slej kot prej bo javnost le ugriznila v postarano jabolko. Od medijev se tako pričakuje, da dvomijo v napisano, da preverjajo vire in v primeru zmote izrazijo opravičilo s popravkom. Gre za predpogoj nepristranskega medija, po katerih hrepenimo.

V javni razpravi pogosto poslušamo očitke o pristranskosti medijev. Ali je to izrečeno iz ust trgovcev z dvomom, ali na podlagi veljavne reference? Nadalje od pristranskosti in nepristranskosti se mediji delijo po binarnem sistemu na leve in desne, najverjetneje na podlagi politične opcije, ki jo podpirajo. Tako se Nova24TV očita, da gre za domačo televizijo Slovenske demokratske stranke (SDS) in propagandni medij Janeza Janše, in reviji Mladina, časopisom Delo, Dnevnik, Večer za medije tranzicijske levice in gradbenih baronov, enako se očita tudi na videz politično neodvisni RTVSLO. Vprašajmo se, ali obsodbe zdržijo tehten pregled. V slovenskem družboslovnem prostoru manjkajo analize z znanstvenim pristopom, zato sem se odločil, da jo izvedem sam. Osredotočam se le na pregled naslovov člankov, ki so objavljeni na portalih Nova24TV in RTVSLO. Čeprav verjamem, da je za izoblikovanje celovite perspektive potrebno prebiranje celotnega članka, si ne morem pomagati, da včasih ne preberem le posameznih naslovov. Sklepam, da drugi počnejo isto, in ocenjujem, da ima analiza smisel.

Metode

S spletnih portalov RTVSLO in Nova24TV sem z uporabo programa izvozil vse naslove člankov, ki so bili objavljeni:

Datum 14. 3. je izbran načrtno, saj je en dan prej Janez Janša sestavil 14. vlado Republike Slovenije. Izvoženih je bilo 1053 naslovov, od tega 454 s portala Nova24TV in 599 s portala RTVSLO.

Vsi naslovi člankov so bili zbrani skupaj v tabeli in razvrščeni po abecednem redu. Glavno vodilo pri raziskovanju je bilo zmanjševanje pristranskosti, kar sem pred samim ocenjevanjem naredil tako, da sem skril stolpec z datumom in stolpec, ki prikazuje ime medija, kjer je članek objavljen. Pri vsakemu naslovu sem zgolj iz napisanega poskušal oceniti odnos, ki ga novinar prek naslova sporoča bralcu.

Pri ocenjevanju odnosa sem vsak članek uvrstil v eno izmed 4 kategorij:

  • pozitiven odnos,
  • negativen odnos,
  • nevtralen odnos,
  • ni možno oceniti, ker iz samega naslova ni jasno razvidno, na katero stran se je novinar postavil.

Pri naslovih, kjer je bil ocenjen pozitiven ali negativen odnos, sem, kjer je bilo mogoče, dopisal še subjekt – osebo, stranko, institucijo, skupino ljudi –, na katero se odnos navezuje. Na koncu sem zaradi analize posamezne subjekte združil v kategorije. Če sem v naslovu ocenil, da gre za opredelitev več odnosov, sem opredelil vsak odnos posebej, enako tudi za subjekte. Ocenjenih je bilo po abecedi prvih 294 naslovov člankov, preostali izvoženi naslovi niso bili ocenjeni.

Šele po zaključku samega ocenjevanja odnosov in opredeljevanja subjektov sem si prikazal ime medija, kjer je bil članek objavljen, kar sem potreboval za nadaljnjo analizo. Celotna analiza je dostopna prek naslednje QR kode (v prilogi spodaj).

Rezultati

Od 294 naslovov člankov, ki so bili ocenjeni, jih je bilo 118 (40 %) s platforme Nova24TV in 176 (60 %) z RTVSLO. Iz Tabele 1 je razvidno, da je na RTVSLO bistveno večji delež naslovov z nevtralnim odnosom (100; 56 %) kot na Nova24TV (3; 2,4 %). Na Nova24TV imajo jasno pozicijo že pri pisanju naslovov, saj je pozitiven ali negativen odnos ocenjen pri 116 (91 %) naslovih, medtem ko je imajo na RTVSLO jasno pozicijo pri 53 (30 %) naslovih.

Tabela 1: Pregled ocenjenih kategorij odnosov med Nova24TV in RTVSLO.

Nova24TV

RTVSLO

Vseh naslovov

118 / 294

176 / 294

Nevtralen odnos

3 / 127

100 / 178

Pozitiven odnos

24 / 127

31 / 178

Negativen odnos

92 / 127

22 / 178

Ni možno oceniti

8 / 127

25 / 178

Skupaj izraženih odnosov

127

178

Iz Tabele 2 lahko razberemo, da se na Nova24TV izrazito postavljajo na stran enega političnega pola. Ker so absolutne številke prenizke, da bi lahko dobili dobro oceno, upoštevajmo le tiste kategorije subjektov, kjer je absolutna razlika med številom naslovov s pozitivnim odnosom in številom naslovov z negativnim odnosom večja ali enaka 5. Potemtakem na Nova24TV izražajo prvenstveno negativen odnos do petkovih protestov, Liste Marjana Šarca (LMŠ), levega političnega pola, RTVSLO, stranke Socialni demokrati; in prvenstveno pozitiven odnos do vlade Janeza Janše.

Tabela 2: Pregled subjektov in ocenjenega odnosa na portalu Nova24TV

Nova24TV

Pozitiven odnos

Negativen odnos

Ostalo

4

23

Trenutna Opozicija

0

4

Petkovi protesti

0

5

Mediji

0

4

Zoran Jankovič

0

2

LMŠ

0

15

Levi politični pol

0

12

Blaž Zgaga

0

1

RTVSLO

0

10

Dnevnik

0

1

24ur

0

3

Rihard Knafelj

0

3

SD

0

6

Ivan Gale

0

2

Vlada

13

1

Slovenija

3

0

SDS

3

0

Zdravstvo

1

0

Skupaj

24

92

Enako težavo s prenizkimi absolutnimi številkami srečamo pri pregledu negativno in pozitivno ocenjenih odnosov v naslovih na RTVSLO. Iz Tabele 3 je razvidno, da na RTVSLO ne radi pišejo naslovov, kjer bi jasno izrazili svoj odnos do subjektov. Ker v nobeni kategoriji ni absolutna razlika večja ali enaka 5, ne moremo narediti niti grobe ocene, ampak bi bila za to potrebna obsežnejša analiza. Nižje absolutne številke sovpadajo z velikim deležem naslovov (56 %), ki so bili ocenjeni, da so nevtralni.

Tabela 3: Pregled subjektov in ocenjenega odnosa na portalu RTVSLO

RTVSLO

Pozitiven odnos

Negativen odnos

Zdravstvo

2

1

Levi politični pol

0

2

Petkovi protesti

0

2

Vlada

10

11

SDS

2

1

Ostalo

3

4

Ivan Gale

0

1

RTVSLO

4

0

Slovenija

3

0

Blaž Zgaga

1

0

Ni možno opredeliti

6

0

Skupaj

31

22

Zaključki in omejitve

Kot avtor analize se zavedam številnih omejitev, kar me tudi ovira pri postavitvi samih zaključkov, zato sem se odločil, da jih sam ne bom postavil. Glavne omejitve so:

  • odsotnost vnaprej postavljenih subjektov, do katerih odnos ocenjujem,
  • nizko število pregledanih naslovov,
  • osredotočanje zgolj na naslove in ne na celotno besedilo,
  • odsotnost preverjanja trditev v naslovih za resnične ali neresnične,
  • lastna pristranskost pri ocenjevanju zaradi predhodnih izkušenj, znanj in spominov.

Pozval bi študente in diplomante družbenih ved k sledenju principov znanstvenega raziskovanja tudi po zaključku fakultete. Namreč nekakšen občutek imam, da je v družboslovju znanost izolirana in živi zgolj v akademskih sferah in da se jo premalo čuti v vsakodnevnem novinarskem delu in javnem angažiranju. Izpostaviti velja tudi znanstveni pristop v politiki, kjer je znanost premnogokrat preslišana in spregledana. Nadaljevanje mojega poziva pa je, da se to analizo vzame kot zametek za prihodnje raziskovanje, pri čemer naj bodo vedno misli raziskovalca pri zmanjševanju pristranskosti. Pristranskost uničuje ves trud, izsledke pa skriva v predale ali pometa pod prag.

Avtor: Jaka Šikonja

Do naslednjič,

Uredništvo Zvitice

Priponke

Vir: http://klub-kbs.si
Klub belokranjskih študentov

Klub belokranjskih študentov

KBŠ

klub-kbs.si

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj