Na vsebino

Zvitica pomlad 2017 - Darjan Spudić: Razstrupite se!

Govorimo o današnjem sedečem in s cilji obremenjenem delu, prehrambnem in lenobnem zastrupljanju, predvsem takrat, ko stopimo v študentska leta.

»Nobena kmečka pamet ne more zamenjati pridobljene izobrazbe. Dejstvo pa je tudi, da nobena izobrazba ne more zamenjati zdrave kmečke pameti.«

Poslušajmo svoje telo in naredimo korak proti zdravemu, aktivnemu življenjskemu slogu, ne odmikajmo se od njega po premici dinamičnega ravnotežja, na kateri zdravje kompenziramo s tabletami in »počitkom«, da, počitkom. Nekatere okvare v človeškem telesu so nepopravljive in dejstvo je, da pravilen pomen pregovora »boljše preprečiti, kot zdraviti«, spoznamo prepozno – ko se pojavijo bolečine.

Torej odpravimo zastrupljanje, ker čudežne tablete ne obstajajo! Osredotočimo se na dejavnike, za katere vemo, da nam škodijo in na katere imamo vpliv (prehrana, telesna dejavnost, socialni stiki), ne naslanjajmo se na genetiko, ne iščimo izgovorov za lenobo, saj se ta iz obdobja mladostništva dokazano prenaša v odraslo dobo, s tem pa tudi na vse ostale življenjske navade, ki naredijo človeško življenje manj kvalitetno. V poplavi informacij o zdravem življenju in milijon vajah za moč, vzdržljivost in ostale (celo največjim strokovnjakom nepoznane) oblike motoričnih sposobnosti se navadno izgubimo. Bodimo samokritični in premislimo, v kaj se spuščamo. Ne nazadnje se »igramo« s svojim telesom.

Pomembnost kompenzacijskih gibanj in celostna priprava telesa in uma na vsakodnevne obremenitve je zelo pomembna tako z vidika fizične priprave, psihične priprave, socialnih stikov kot ostalega. Kot primer lahko izpostavimo sedečega delavca, ki presedi na delovnem mestu 8 ur in ker je utrujen zaradi dela, doma počiva v sedečem položaju ter zaradi utrujenosti (zaradi sedenja) nima motivacije zapustiti kavča, da bi se premigal. Kaskada dogodkov tako pelje do tako imenovanih kroničnih nenalezljivih bolezni, ki jih zdravimo z zdravili. Zdravimo se zato, ker smo si sami povzročili bolezen? Enako se na drugi strani dogaja s fizičnimi delavci. »Kaj bom gibal, če cel dan delam.« Z analizo dela pa je ugotovljeno, da tovrsten delavec opravlja enolične gibe, npr. samo z eno roko, obremenjuje samo eno nogo in en del trupa, poleg tega pa je 8 ur v prisiljenem položaju. Slej kot prej nekaj popusti in se srečamo s težavami, ki, če niso odpravljene, človeka spremljajo skozi celo življenje – delovna doba pa se viša. Kot bi poslali športnika na olimpijske igre brez primerne priprave telesa na obremenitve, ki jih je deležen. »Dovolj sem močan, saj dvigujem 50 kg vreče cementa.« Močan že, kaj pa vzdržljiv? Je pomislil na tehniko? Koliko časa bo opravljal to delo?

Poglejte svoj položaj sedenja na pisarniškem stolu, poglejte, kako dvigate bremena in ali čutite bolečine po določenih gibanjih, seštejte minute na teden, ko čutite napor in zadihanost z namenom rekreacije in na podlagi tega naredite nekaj za svoje zdravje ali poiščite primerno pomoč.

Sodobna vadba še zdaleč ni podobna vojaškim treningom, ki jih gledamo v filmih, ali raznim izzivom, pri katerih je bolečina edini parameter učinkovitosti trenažnega procesa. Gre za ekonomičnost vadbenih oblik in metod, ki so približana določenim potrebam posameznika. Študenti pa so najbolj dovzetni za učenje kompenzacijskih gibanj, ki pa še zdaleč niso tako enostavna, kot zgledajo na Youtubu in Facebooku.

Izgovor: »Nimam časa za to«, več ne vzdrži.

Razstrupite se … Razstrupite se lenobe v povezavi z gibanjem in najdite svojo motivacijo s postavljanjem kratko- in dolgoročnih ciljev. Nerad promoviram t. i. quote, ker je vsak posameznik svoj individuum. Primerno zastavljena telesna dejavnost je zdravilo. Vsi ga imamo na dosegu roke, vendar raje posežemo po tabletah, ki imajo brez spremembe človekovih navad vpliv samo na kratek rok. Tudi počitek ali pasivizacija po nastalih težavah poslabša simptome, če ne na kratek, pa vsekakor na dolgi rok.

Telesna dejavnost ni kot jemanje zdravil – zahteva čas, motivacijo, energijo, vztrajnost, odrekanje in odločnost ter dosega rezultate z minimalnimi stranskimi učinki. Življenjske vrline, ki jih s tem prejmemo, pa nedvomno prispevajo h kvaliteti življenja.

Vir: http://klub-kbs.si
Klub belokranjskih študentov

Klub belokranjskih študentov

KBŠ

klub-kbs.si
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj