Na vsebino

Kako legaliziram prizidek?

Pred leti sem ob hiši zgradil prizidek dimenzij 5,0 x 4,0 m. Sedaj bi rad prizidek še povišal in izkoristil ostrešje prizidka za dodatno sobo. Zanima me kakšen je postopek pridobitve gradbenega dovoljenja v mojem primeru?

Arhitekt odgovarja

V vašem primeru, glede na to, da se gre za prizidek k obstoječemu objektu, govorimo o neskladni gradnji. In sicer je neskladna gradnja obstoječi objekt, ki je bil izveden v nasprotju s pogoji določenimi z gradbenim dovoljenjem, ko mu je bil prizidan novi del objekta.

Postopek pridobitve gradbenega dovoljenja za neskladno/nelegalno gradnjo je enak kot pri novogradnji, saj se danes legalizacija objekta smatra za novogradnjo. Posledično je potrebno pred pridobitvijo pravnomočnega gradbenega dovoljenja plačati tudi komunalni prispevek, dodatno pa še nadomestilo za degradacijo in uzurpacijo prostora. Vrsta in stopnja degradacije in uzurpacije prostora se ugotavljata glede na vrsto in obseg nedovoljene gradnje, posledice takšne gradnje oziroma objekta na možnosti s prostorskimi akti opredeljene namenske rabe prostora in glede na območje, na katerem je bila izvedena ali se izvaja takšna gradnja oziroma stoji takšen objekt.
Če investitor vloži zahtevo za izdajo gradbenega dovoljenja za nedovoljeno gradnjo oziroma za izdajo spremembe gradbenega dovoljenja zaradi nedovoljene gradnje, se njegova zahteva zavrne, če pred izdajo gradbenega dovoljenja ne predloži potrdila o plačanem nadomestilu za degradacijo in uzurpacijo prostora.

Z vso dokumentacijo se zglasite pri projektantu, ki vam bo izdelal projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja za legalizacijo in nadzidavo prizidka obstoječe hiše. V PGD projektu bo torej obravnavan objekt kot celota, za izračun komunalnega prispevka, upravnih taks in nadomestila za degradacijo in uzurpacijo prostora pa bo upoštevana le nova neto površina prizidka vključno z mansardo.

Opozoriti vas moram, da vsake nelegalne/neskladne gradnje ni mogoče legalizirati, če gradnja ni v skladu z veljavnimi prostorskimi akti in drugimi predpisi. Če je v občinskem prostorskem načrtu, na primer, napisano, da se na določenem območju lahko objekti dozidajo le v vzdolžni smeri, vi pa imate prizidek postavljen prečno na objekt, takšne gradnje ne morete legalizirati in bi jo bilo potrebno porušiti. Lahko pa imate tudi druge omejitve (gradnja v varovalnem pasu, na poplavnem območju, nezadostni odmiki od posestnih mej…). Legalizacija objekta je torej mogoča le, če se ugotovi, da je stavba zgrajena v skladu z določili prostorskih aktov in so izpolnjeni pogoji za izdajo gradbenega dovoljenja.

Če se odločite, da prizidka ne boste spreminjali in ne želite pridobivati gradbenega dovoljenja, saj bodo s postopom nastali stroški, tvegate prijavo gradbeni inšpekciji, v primeru prodaje nepremičnine pa imate lahko težave, saj dokumentacija ni urejena. Preberite si še o inšpekcijskih ukrepih v primeru neskladne gradnje.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj