Na vsebino

Delitev premoženja med dediče

Bralec je postavil vprašanje, ki ga objavljam v celoti: » Kako pravično razdeliti dediščino na pet otrok z uveljavitvijo po najini smrti? Hiša je vrstna, enostanovanjski medetažni atrij, klet z garažo, osrednji stanovanjski del z dvema balkonoma in mansarda. Starejšemu sinu bova dala mansardo, ki jo bo z obnovo strehe z novimi frčadami povečal, dogradil svoj vhod in zaprl prehod med etažama. Kako pravno urediti, da ta del ne gre v dediščino? Kolikšen delež v % pripada otroku, ki bi se obvezal s preživljanjem staršev. Kaj bi naredili vi kot starš in strokovnjak?

Odvetnik odgovarja

Konkretnemu bralcu in vsem ostalim moram na tem mestu najprej pojasniti, da so vsi odgovori podani izključno s pravnega vidika. Vse poslovne in druge odločitve mora sprejeti vsak sam in zato odgovora v svojstvu starša ne podajam.

S sinom, ki bo dobil mansardo je vsekakor potrebno skleniti neko pogodbo, s katero se zagotovi, da dobil lastništvo na nepremičnini, verjetno že za časa življenja bralca. Opisano bi lahko bila tudi darilna pogodba, vendar bi ostali dediči, v primeru, da bi bil zaradi darila prikrajšan njihov dedni delež, lahko zahtevali vračunanja daril od dediča, ki je dobil mansardo. Pravno gledano pa podarjeni del nepremičnine ob predpostavki, da se lastništvo prenese že sedaj ne bi bil del dediščine.

S pravnega vidika pa bi bilo najbolje, da bi bralec že za časa življenja sklenil izročilno pogodbo z vsemi otroki in bi tako rešili zadevo. Ker morajo pri izročilni pogodbi sodelovati vsi dediči in se z njo strinjati, da ima naravo dednopravne pogodbe, se tako z njo razdeli premoženje že za časa življenja in tako odpadejo ali pa se minimalizirajo možnosti kasnejših dednopravnih sporov.

Noben zakon ne določa kolikšen delež premoženja odpade na otroka, ki se zaveže skrbeti za starše. Nenazadnje lahko starša in otrok skleneta pogodbo o dosmrtnem preživljanju s katero preživljanec zapusti preživljancu vse ali del premoženja v zameno za preživljanje. Kolikšen je ta del ne pač odvisno od dogovora med pogodbenima strankama. Iz moje prakse pa lahko povem, da osebe, ki si izgovorijo preživljanje namenijo preživljalcu vse ali veliko večino premoženja.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj