Na vsebino

18. Novomeški likovni dnevi

Umetniški vodja kolonije Robert Lozar, novomeški župan Gregor Macedoni in direktorica Dolenjskega muzeja Jasna Kocuvan Štukelj. Foto: @dolenjskimuzej.si
Umetniški vodja kolonije Robert Lozar, novomeški župan Gregor Macedoni in direktorica Dolenjskega muzeja Jasna Kocuvan Štukelj. Foto: @dolenjskimuzej.si

V razstavišču Dolenjskega muzeja Jakčev dom v Novem mestu se je v ponedeljek začela petdnevna likovna kolonija 18. Novomeški likovni dnevi, ki se je ob umetniškem vodji Robertu Lozarju udeležuje pet slovenskih umetnikov in gosta iz Hrvaške ter Bosne in Hercegovine. Ustvarjena dela bodo predstavili na julijski razstavi v Jakčevem domu.

Umetniški vodja novomeške kolonije in črnomaljski slikar Lozar je povedal, da so pri izboru gostov letos prednost dali mlajšim ustvarjalcem. Vsi letošnji udeleženci so sicer slikarji. Gost iz Sarajeva je tudi kipar. Kot je v navadi, udeležencem kolonije niso predpisali teme ali motiva.

"Da je na letošnjih 18. novomeških likovnih dnevih več žensk, se ni zgodilo načrtno, enostavno poklopilo se nam je tako, kar pa ni naključje, saj je slikark čedalje več, čedalje več deklet se tudi odloča za študij slikarstva. Izbor mlajših ustvarjalcev pa je naša odločitev. Mlajši sicer težko dobijo priložnost za udeležbo na tovrstnih kolonijah, čeprav so kakovostni in imajo za sabo tudi že več razstav in nagrad, gre za združbo močnih in profiliranih avtorjev. Zaznamujejo jih različne avtopoetike in tehnike ustvarjanja, kar je v duhu te novomeške kolonije," je povedal Lozar.

Želijo le, da se v istem prostoru srečajo različni ustvarjalci. Ta različnost pa lahko vpliva na avtorsko iskanje lastnega ustvarjalnega mesta, povzroča kreativne iskre in ustvarjalni dialog.

"Gre sicer za združbo močnih in profiliranih avtorjev. Zaznamujejo jih različne avtopoetike in tehnike ustvarjanja. To je sicer v duhu te novomeške kolonije, kjer gre za soočanje različnih avtorjev različnih generacij, in da se potem nekako pride do notranjega dialoga ter zanimive razstave," je še dejal Lozar.

Udeleženci letošnje kolonije so Maša Gala iz Ljubljane, Stojan Grauf iz Maribora, Iris Jambrek iz Zagreba, Anja Jerčič Jakob iz Ljubljane, Adis Lukač iz Sarajeva, Luka Širok iz Šempetra pri Novi Gorici in Lučka Šparovec z Bleda. Častni gost in predavatelj na četrtkovem pogovornem popoldnevu bo akademski slikar in Prešernov nagrajenec Dušan Kirbiš.

Po besedah direktorice Dolenjskega muzeja Jasne Dokl Osolnik se je v novomeški mestni zbirki, ki nastaja ob tej koloniji, do letos nabralo 133 likovnih izdelkov 117 likovnikov iz Slovenije in nekaterih drugih držav. Kolonija v okrilju Dolenjskega muzeja poteka šestnajsto leto. Nekaj na Novomeških likovnih dnevih ustvarjenih del je stalno razstavljenih v prostorih novomeške občinske uprave in rotovža.

Med letošnjo kolonijo bodo v Jakčevem domu v četrtek ob 17. uri pripravili pogovorni popoldan Svoboda in nujnost, na katerega so kot častnega gosta povabili slikarja Dušana Kirbiša. Razstavo 18. Novomeških likovnih dnevov bodo v Jakčevem domu odprli 1. julija. Na ogled bodo do 3. septembra, je navedla kustosinja omenjene novomeške kolonije in Jakčevega doma in Jasna Kocuvan Štukelj.

Kolonijo Novomeški likovni dnevi v Dolenjskem muzeju pripravljajo ob podpori Mestne občine Novo mesto in drugih podpornikov. Skrbnik omenjene mestne zbirke je Dolenjski muzej. Pobudnik kolonije in njen umetniški vodja prvih 15 let je bil novomeški slikar in specialist grafike Janko Orač.

Vir: STA, foto: R. Lozar

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

  
33
43
55
64
74
87
97
19
26
  
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj