Na vsebino

Črnomelj fčasih (119)

Ker je za nami praznovanje občinskega praznika Občine Črnomelj se bomo dogodkov iz preteklosti spomnili v fotografijah in besedilu, ki so se zgodili v povezavi s praznikom.

Zasedanje SNOS v Črnomlju

Začetki SNOS segajo v oktober 1943. Takrat so na Kočevskem zboru izvolili 120-članski Slovenski narodnoosvobodilni odbor (SNOO). Na prvem zasedanju SNOO v Črnomlju 19. in 20. 2. 1944, se je SNOO preimenoval v Slovenski narodnoosvobodilni svet (SNOS).

Med februarjem 1944 in oktobrom 1946 je bil SNOS vrhovni predstavniški in zakonodajni organ slovenskega narodnoosvobodilnega gibanja in kasneje Ljudske republike Slovenije.

Njegovi sestavni deli so bili zakonodajni odbor, komisija za ugotavljanje zločinov okupatorjev in njegovih pomagačev za Slovenijo in verska komisija. Druge komisije so bile pri njegovem predsedstvu.

SNOS je na zasedanju v Črnomlju sprejel več sklepov. Med pomembnejšimi so: Deklaracija o ustanovitvi Nacionalnega komiteja osvoboditve Slovenije, Izjava o pravicah in dolžnostih slovenskega ljudstva, Odlok o razpisu volitev v narodno osvobodilne odbore.

V spomin na zasedanje so 22.7.1954, pred vhodom v stavbo Kulturnega doma, odkrili spominsko ploščo.

Občina Črnomelj 19. februarja, na dan prvega zasedanja Slovenskega narodno-osvobodilnega sveta v Črnomlju, praznuje občinski praznik.

*Fotografija: Prvo zasedanje Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta (SNOS) v Črnomlju. 19. februar 1944. (na levi Moša Pijade) © Arhiv MNZS.

2. in 3. fotografija sta iz Dolenjskega lista, objavljenega 15. februarja leta 1973.

Partizanska Bela Krajina - 3. in 4. fotografijo nam je poslal Anton Brula:

"Tako smo občinski praznik praznovali "fčasih".

V sklopu praznovanja je bil organiziran kviz na temo Partizanska Bela Krajina. Tekmovalo je več ekip.

Prilagam sliko podelitve priznanj. Ena od ekip je bila tudi na sliki.

Ob Čadoniču levo: Jermen Drago, Vrščaj Stane in Brula Anton.

Dogodek je bil 20. februarja 1971, minilo je že 51 let.

Kralj na Betajnovi (zadnji dve fotografiji)

20. februarja 1944 ob 20. uri je v Kulturnem domu Črnomelj svojo prvo predstavo, Cankarjevega »Kralja na Betajnovi«, uprizorilo Slovensko narodno gledališče. V predstavi so igrali sami prvaki slovenskega gledališča, ki so slovensko kulturo na nek način začenjali ravno v našem Črnomlju.

SNG se je iz Črnomlja razdelil v:

SNG DRAMA Ljubljana,
Drama SNG Maribor,
Slovensko stalno gledališče in
Slovensko Ljudsko Gledališče Celje.

Vir: ZIK Črnomelj

Vir: Črnomelj fčasih

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj