Na vsebino

Črnomelj fčasih (330)

Mladi etnologi iz OŠ Vinica

V okviru ljubiteljske znanosti se je kot mlada etnologinja v raziskavo (Zgodbe krajine) vključila Daša Stegne, učenka OŠ Vinica. Poslala nam je zgodbo, ki ji jo je povedala babica, Branka Moravec, rojena 1962:

»Ko sem bila stara 7 let, sem v Učakovcih ob Kolpi pasla ovce. Sama sem jih vodila na pašo. Ves čas so mi bežale. Zato sem en dan vzela vrv-štrik in jih vse privezala na eno dolgo vrv. Nekaj časa so bile pri miru, potem pa so začele bežati. Vrv se je začela prepletati. Vse se je zapletlo. Nisem jih mogla razvozlati, saj so vlekle vsaka na svojo stran. Močno so blejale. To je čula moja mama in pritekla do mene. Na rokah je držala še dojenčka, mojega malega bratca. S škarjami je razrezala vrv, da se ovce niso zadušile in so lahko odšle domov.«

Paša je veljala za manj zahtevno delo in je bila zato pogosto obveznost otrok med sogovorniki rojenimi do začetka sedemdesetih let. Pred tem so ponekod poznali skupno pašo s črednikom; v Sodevcih so denimo imeli črednika do leta 1962. Prilagam simbolično fotografijo iz Belokranjskega muzeja Metlika, posneto leta 1960 v Ziljah, saj je po lokaciji in času najbližja zapisani zgodbi.

Vir: Zgodbe krajine; Barbara Turk Niskac; 30. januar 2024

Avtor fotografije: Jože Dular (hrani Belokranjski muzej Metlika).

Vir: Črnomelj fčasih

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

  
21
33
43
55
62
72
84
93
19
26
  
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj