Kakovost kopalne vode na Kolpi odlična, z eno izjemo
Z današnjim dnem se uradno začenja kopalna sezona na morju, s 15. junijem pa tudi na celinskih vodah, zato je dobro preveriti, katere kopalne vode so primerne za kopanje. Glede na prve letošnje rezultate meritev se lahko tudi letos nadejamo dobre kakovosti vseh kopalnih voda, so sporočili iz Agencije za okolje (Arso).
Ocena odlično za kar pet lokacij na Kolpi
Poročilo o stanju slovenskih kopalnih voda v lanskem letu je kazalo, da je bilo 83 odstotkov oz. 39 od skupno 47 kopalnih voda v Sloveniji odličnih, 10,6 odstotka oz. pet voda dobre kakovosti, zadostni sta dve oz. 4,3 odstotka, v slabem stanju pa je ena kopalna voda – kopalno območje Kolpa Primostek.
Širše po Sloveniji so medtem odlične tudi kopalne vode Blejskega, Bohinjskega jezera ter Šobčevega bajerja, ponovno so bile odlične vse kopalne vode reke Soče in pet lokacij na Kolpi. To so kopalna območja Prelesje – Kot, Adlešiči, Učakovci – Vinica, Podzemelj in Pobrežje - Fučkovci.
Dobro stanje se je ohranilo na Kolpi na kopalnem območju Sodevci ter v območju Dragoši – Griblje. Stanje se je izboljšalo iz dobrega na odlično na Kolpi v Radencih, iz odličnega v dobro pa poslabšalo na Kolpi v Damlju.
Zaradi množičnega turizma onesnaženo kopališče Primostek
Mikrobiološko kakovost vode na kopalnem območju Kolpa Primostek spremljajo od leta 2009. Kot piše v poročilu za lansko leto, se je kakovost vode zadnja leta tu gibala med dobrim in zadostnim, ob množičnem obisku turistov v zaledju kopalne vode zaradi zaprtja mej ob pandemiji pa je bilo zadnji dve leti zaznati večjo spremenljivost kakovosti vode.
Molekularne analize vode so pokazale, da glavnino fekalnega onesnaženja prispeva človek. Izrazit je tudi trend slabšanja kakovosti vode. Kopalna voda na osnovi statistične obdelave podatkov monitoringa v obdobju 2018–2021 po kakovosti vode ne dosega več predpisanih standardov kakovosti in je razvrščena v kategorijo slabe kakovosti. Zakonodaja za tako kopalno vodo določa pripravo in izvedbo ukrepov za izboljšanje stanja. Za kopalno vodo v slabem stanju zahteva prepoved ali odsvetovanje kopanja, o kopališču Primostek piše v poročilu.
Kot smo že poročali, je vlada zato za to območje sprejela program ukrepov upravljanja kakovosti te vode. Ta predvideva vzpostavitev komunalne infrastrukture v aglomeraciji Primostek ter dokončanje komunalne opremljenosti aglomeracije Podzemelj-Zemelj, nadzor nad odvajanjem in čiščenjem odpadnih komunalnih voda v razpršeni poselitvi ter preveritev morebitnih nelegalnih izpustov odpadnih voda in nelegalnih priključkov na komunalno infrastrukturo na prispevnem in vplivnem območju kopalne vode.
Učinke izvedenih ukrepov Arso spremlja z raziskovalnim monitoringom v zaledju kopalne vode, ki že poteka tudi pred začetkom kopalne sezone, so pojasnili.
Kopalne vode na morju dobre kakovosti
Mikrobiološka kakovost kopalnih voda na morju je že vrsto let zelo dobra, so v poročilu za lansko leto navedli na Arsu. Odlično kakovost je v letu 2021 dosegalo 20 oz. 95,2 odstotka kopalnih voda od skupaj 21. Izjema je bilo le kopališče Žusterna, kjer kakovost zaradi izrednega onesnaženja s fekalijami iz leta 2019 ostaja zadostna.
Mikrobiološko stanje kopalne vode v Žusterni se je ob izvedenih ukrepih lani sicer izboljšalo, a zaradi načina vrednotenja stanja, ki vključuje podatke zadnjih štirih kopalnih sezon, ostaja končna ocena stanja nespremenjena, so pojasnili.