Na vsebino

Nedeljske okužbe v Beli krajini preštejemo na prste ene roke

Foto: Domen Anderle/STA
Foto: Domen Anderle/STA

Včeraj so v Sloveniji ob 604 PCR-testih in 4019 hitrih antigenskih testih potrdili 746 okužb z novim koronavirusom, kar je 335 manj kot dan prej. V primerjavi s prejšnjo nedeljo pa so včeraj potrdili 90 okužb več.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi trenutno 24.086 primerov aktivnih okužb, kar je 1256 manj kot dan prej.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 1656, kar je 13 več kot dan prej. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev še naprej upada in trenutno znaša 1140, kar je 60 manj kot dan prej.

Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 14 bolnikov manj kot dan prej, število hospitaliziranih zaradi covida-19 na intenzivnih oddelkih pa je manjše za dva, kažejo podatki vlade. Skupno število hospitaliziranih s potrjeno okužbo je sicer 445, kar je osem več kot dan prej. Na navadnih oddelkih je 184 bolnikov s covidom-19, na intenzivnih pa šest. V nedeljo je umrlo šest bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo.

Po podatkih Sledilnika za covid-19 so včeraj v Beli krajini potrdili 5 novih okužb: Metlika 4 (dan prej 9), Semič 1 (dan prej 0).

Sledilnik kaže, da je trenutno v Beli krajini 251 aktivnih primerov okužbe: Črnomelj 126, Metlika 103, Semič 22.

V šolah po novem brez zaščitnih mask

Po zimskih počitnicah se danes v šolske klopi vračajo tudi učenci in dijaki vzhodne Slovenije. Skupaj z vrstniki z zahoda države, ki so na počitnicah uživali teden prej, se bodo pouka lahko udeležili brez zaščitnih mask. Teh po zadnji odločitvi vlade o sproščanju ukrepov ni treba nositi niti učiteljem.

Ob izboljšanju epidemičnih razmer je vlada namreč skladno s stališčem svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje odločila, da zaščitne maske za učence, dijake, študente in učitelje od danes ne bodo več obvezne. Maske pa morajo še vedno nositi dijaki, študenti in učitelji, ki so vključeni v izobraževalni proces pri izvajalcu, denimo v primeru udeležbe na klinični praksi ali vajah, je pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar.

Že pred tem je vlada z 21. februarjem odpravila obvezno samotestiranje na novi koronavirus v šolah. Kot so za STA pojasnili na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, so se ob spremembi vsi učenci, ki so se zaradi odklanjanja samotestiranja izobraževali na daljavo, vrnili v šole.

V četrtek sprejeti odlok ob tem tudi natančno določa način izpolnjevanja pogoja preboleli, cepljeni, testirani (PCT), ki ga je vlada v večini dejavnosti ukinila, še vedno pa je obvezen pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti in socialno-varstvenih storitev, pa tudi v zaporih in prevzgojnih domovih.

Testiranje s hitrimi testi za izpolnjevanje pogoja PCT v omenjenih dejavnostih je tako krito iz državnega proračuna, je poudaril minister. Če pa izvajalec testiranje obiskovalcev nadomesti s samotestiranjem, pa sredstva za samotestiranje zagotovi sam, je pojasnil.

V navedenih institucijah pa pogoja PCT pri zagotavljanju javnega reda in miru, varnosti in obrambe, nujnih zdravstvenih storitev, nujnih postopkov socialne in družinske problematike, zaščite in reševanja ter individualne verske duhovne oskrbe ni treba izpolnjevati.

Vir: STA, Sledilnik covid-19

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

  
21
33
43
55
62
72
84
93
19
26
  
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj