Na vsebino

Neuspeh na Kickstarterju nas ni odvrnil od zastavljenega cilja

Zavrtimo čas nazaj in pokukajmo v leto 2014. Takrat je bilo na Kickstarterju uspešnih kar nekaj slovenskih kampanj, sredstva je na tej platformi zbirala tudi ekipa HedgeHog. Cilj njene kampanje je bilo zbiranje sredstev za aplikacijo Freya, ki bi bila na voljo za napravice, ki jih poganja iOS.

Kampanja ni bila uspešna, vzroke za neuspeh njeni člani vidijo v številnih dejavnikih. Eden je bil finančni vidik - za uspešno kampanjo so bila potrebna tudi oglaševalska sredstva, ki pa jih njeni člani niso imeli. Prav tako so prepričani, da je Kickstarter »tisto leto izgubil kredibilnost, saj so bili podprti nesmiselni projekti«, med katere se je zagotovo uvrstila krompirjeva solata. »Pokazalo se je, kaj ljudje podpirajo in to so bili v večini nesmiselni projekti

Krožni koledar zahteva uporabnikov miselni preskok

Neuspeh na najbolj vroči platformi za množično financiranje jim ni vzel motivacije za nadaljnje delo. »Prvotni načrt je bil na Kickstarterju zbrati sredstva za Android različico aplikacije Circle Time, nato pa smo se odločili, da bomo raje zbirali sredstva za lasten razvoj Freye,« ki je izšla ravno v teh dneh. Freya je aplikacija, ki omogoča spremljanje in predvidevanje menstrualnega cikla. Ta je podobno kot Cirle Time – gre za prvi krožni in hkrati vrtljiv koledar in zato od uporabnika zahteva preskok v miselnosti – ustvarjena v krožnem prikazu.

Da bi pokrili razvoj brezplačne aplikacije, bi potrebovali 500 tisoč prenosov

Razvoj Freye se je ravno na račun pomanjkanja sredstev zavlekel za približno dve leti, težave so nastopile tudi zaradi pomanjkanja primernega delovnega prostora. Freyo so tako financirali iz lastnih sredstev: »Vlagamo, kolikor zmoremo, kar sicer ni veliko. Lani smo vlagali kar precej, dosegli veliko prenosov, vendar so glavni delež od tega imeli oglaševalci. V prihodnje bomo več oglaševali in se financirali še iz ostalih virov, kot je spletna trgovina z izdelki, ki jo imamo v načrtu.« Razvoj Freye želijo pokriti tudi s prodajo aplikacije Circle Time, a bi, da bi ga pokrili v celoti, potrebovali več kot 500 tisoč prenosov. »Trenutno se iz njegovih prihodkov ne financiramo, ampak za to uporabljamo izključno osebne prihodke.«

»Veliko uporabnikov raje prenese brezplačno aplikacijo, četudi s tem ogrozijo svojo zasebnost.«

Na spletni tržnici App Store je na voljo brezplačno, medtem ko je za Circle Time treba odšteti 2,99 dolarjev. »Prenos (Circle Time, op.a.) v App Storu je stalen, vendar pa veliko premajhen za financiranje razvoja aplikacije. Največ kupcev je Američanov in, zanimivo, izredno malo Slovencev.« Ugotavljajo, da je manj uporabnikov pripravljenih plačati za aplikacijo. Raje izberejo brezplačne tudi na račun zmanjšane lastne zasebnosti.

Kako promovirati aplikacijo?

Eden od načinov oglaševanja aplikacije je promocija z oglasnimi pasicami v tujih aplikacijah, možno je tudi oglaševanje na družabnih omrežjih in objavah na blogih ter medijih. »Razlika med oglaševanjem aplikacij in ostalih izdelkov je v tem, da si za ceno aplikacije, ki stane od enega do treh evrov, ob začetku brez velikih sredstev ne moreš privoščiti vlaganja v resno oglaševanje,« še dodajajo.

Kritični so tudi kolača, ki si ga vzame Apple. Ta si vzame kar 30 odstotkov od nakupa. »V njihovi spletni tržnici se po novem vzpostavlja še sistem možnosti zakupa višje uvrstitve aplikacije. To bo na že zdaj izredno nepošteni trgovini omogočilo višjo uvrstitev tistim z močnejšim finančnim ozadjem – na škodo manjših razvijalcev.«

Vir: Mladi podjetnik

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

     
110
22
37
45
55
67
77
83
91
10
21
23
24
26
27
30
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj