Na vsebino

Zasedanje SNOS v Črnomlju

Začetki SNOS segajo v oktober 1943. Takrat so na Kočevskem zboru izvolili 120-članski Slovenski narodnoosvobodilni odbor (SNOO). Na prvem zasedanju SNOO v Črnomlju 19. in 20. 2. 1944, se je SNOO preimenoval v Slovenski narodnoosvobodilni svet (SNOS).

Med februarjem 1944 in oktobrom 1946 je bil SNOS vrhovni predstavniški in zakonodajni organ slovenskega narodnoosvobodilnega gibanja in kasneje Ljudske republike Slovenije.

Njegovi sestavni deli so bili zakonodajni odbor, komisija za ugotavljanje zločinov okupatorjev in njegovih pomagačev za Slovenijo in verska komisija. Druge komisije so bile pri njegovem predsedstvu.

SNOS je na zasedanju v Črnomlju sprejel več sklepov. Med pomembnejšimi so: Deklaracija o ustanovitvi Nacionalnega komiteja osvoboditve Slovenije, Izjava o pravicah in dolžnostih slovenskega ljudstva, Odlok o razpisu volitev v narodno osvobodilne odbore.

V spomin na zasedanje so 22.7.1954, pred vhodom v stavbo Kulturnega doma, odkrili spominsko ploščo.

Zavod za varstvo kulturne dediščine to spominsko obeležje vodi pod EŠD: 89.

Sklepi in odloki 1. zasedanja SNOS TUKAJ.

Del zapisa iz "Temelj našemu narodu". Memento ob 70-letnici zasedanja SNOS v Črnomlju 19-20. februarja 1944 najdete na povezavi TUKAJ.

Občina Črnomelj 19. februarja, na dan prvega zasedanja Slovenskega narodno-osvobodilnega sveta v Črnomlju, praznuje občinski praznik.

*Fotografija: Prvo zasedanje Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta (SNOS) v Črnomlju. 19. februar 1944. (na levi Moša Pijade) © Arhiv MNZS.

Vir: Kamra, Sistory

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

  
26
  
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj