Na vsebino

Predavanje "Okupacijske meje v Beli krajini (1941-1945)"

28. nov ob 19:00

Mestna muzejska zbirka Črnomelj in RIC Bela krajina vas vljudno vabita na 9. sklop predavanj cikla »Neobičajna vedenja«. Brezplačna predavanja bodo potekala v novembru in decembru v predavalnici MMZ Črnomelj (Ul. Mirana Jarca 3, Črnomelj).

Prvo predavanje "Okupacijske meje v Beli krajini (1941 - 1945)" bo potekalo ob 19. uri. Predaval bo Belokranjec po rodu dr. Božidar Flajšman iz oddelka za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.

OKUPACIJSKE MEJE V BELI KRAJINI (1941-1945)

Okupacijska meja med fašistično Italijo in Neodvisno državo Hrvaško (NDH) je v Beli krajini potekala po meji sreza od Trdinovega vrha po grebenu Gorjancev / Žumberka do reke Kolpe pri Božakovem, nato pa po reki Kolpi navzgor do Predgrada. Meja je močno zarezala v vsakdanje življenje ljudi, zelo so bili prizadeti predvsem kmetje, ki so imeli zemljo na obeh straneh meje. Prebivalci Žumberka s pravoslavnimi koreninami so bili mnenja, da je meja tudi koristna, ker je Ustašem preprečevala, da bi prihajali na italijansko okupirano območje. Maja 1941 so bili tudi posamezni poskusi, da bi se del sreza Črnomelj (Bele krajine) priključil NDH (Občina Radatoviči), in tudi poskus, da se celotna Bela krajina priključi nacistični Nemčiji. Zelo hitro pa se je razvilo močno partizansko gibanje, tako da so Italijani že decembra 1942 zapustili manjše, predvsem obmejne postojanke.

Priponke

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj