Na vsebino

Čas obravnave zdaj daljši, vzroki pa ...

Splošna bolnišnica Novo mesto. Foto: Aleš Kocjan/STA
Splošna bolnišnica Novo mesto. Foto: Aleš Kocjan/STA

V zadnjem času je med ljudmi zaslediti kar nekaj negodovanja nad čakalnimi dobami v zdravstvu, ki niso dolge le za pregled pri specialistu, temveč, kot pravijo nekateri, tudi v čakalnici urgence. Tam naj bi se čakalo več ur, čeprav ni vedno strašne gneče. Zakaj je temu tako so preverili pri časopisu Slovenske novice, kjer so na slovenske bolnišnice naslovili vprašanja, koliko časa je v povprečju potrebno čakati na celotno obravnavo na urgenci oziroma na internistični prvi pomoči urgentnega bloka. Odgovorili so tudi iz Splošne bolnišnice Novo mesto, kjer pravijo, da je čas obravnave zdaj daljši.

V Urgentnem centru (UC) Splošne bolnišnice Novo mesto na leto beležijo več kot 63.000 obravnav. Več kot četrtina pacientov prihaja iz drugih regij, predvsem iz Kočevja, Grosupljega, Ivančne Gorice (13 %) ... čeprav gravitirajo v UKC Ljubljana, saj je tam čas čakanja bistveno daljši kot pri njih, so odgovorili za Slovenske novice ter dodali: »V našem UC so pacienti v mesecu aprilu v povprečju na obravnavo čakali 65 minut. V letu 2019, to je pred covid epidemijo, so pacienti na obravnavo čakali 39 minut. Vzrok za podaljšanje čakalne dobe je prav gotovo v protokolih, ki so potrebni za prepoznavanje okužbe s koronavirusom in preprečevanje širjenja okužb znotraj UC, in vedno večjem prilivu pacientov, ki se v stiskah, kako priti do zdravnika, zatekajo v urgentni center.«

Poročali smo že, da večina bolnišnic po vladni sprostitvi zadnjih epidemičnih ukrepov še vedno ohranja nekatere zaščitne ukrepe. V novomeški bolnišnici tako testiranje s hitrimi antigenskimi testi ostaja za vse paciente, ki prihajajo za sprejem v bolnišnično obravnavo. Hospitalizirane bolnike tudi testirajo na tri dni. V bolnišnici ohranjajo rdeče cone, ki jih bodo vzpostavili po potrebi oz. glede na število covidnih bolnikov. Uporaba zaščitne maske v bolnišnici ni več obvezna, tako za zaposlene, kot paciente in obiskovalce, razen v primeru prehladnega obolenja in vročinskega stanja. Obiski potekajo na način kot pred epidemijo covida-19.

Vir: Slovenske novice

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj