Na vsebino

Ljudje ob Kolpi: Martin J. Zugel

Martin J. Zugel (Martin Žugelj), izumitelj.

Rojen 12. decembra 1922 v Clevelandu, Ohio, umrl 27. marca 2009 v Clevelandu, Ohio ZDA.

Potomec slovenski izseljencev: očeta Martina Žuglja iz Krivoglavic in matere Marjete iz Dobravic v Beli krajini je postal uspešen inovator in poslovnež v Ameriki. Oče Martin je emigriral v ZDA 1913 leta, da pripravi vse potrebno za prihod zaročenke, kar se je potem lahko zgodilo šele leta 1920. Takoj po njenem prihodu v ZDA sta se poročila. Martin je že pridobil državljanstvo ZDA, soproga ga je z poroko. Starša sta bila vse življenja samozaposlena – z lastno trgovinico. Victor je tako kot večina tamkajšnjih Slovencev obiskoval osnovno šolo pri sv. Vidu in na East Tech, maturiral pa na srednji šoli v Collinwoodu (tako kot Slovenci: kontraadmiral William Petrovič, pisatelj Frank Mlakar in metalurg, izumitelj John Šešek Nielsen). Študij je nadaljeval v Kaliforniji na Univerzi Standford. Načrte mu prekriža 2. svetovna vojna in kot pripadnik signalnega korpusa je poslan v Evropo, kjer ostane do leta 1946. Po vrnitvi v ZDA je delal v različnih podjetjih v okolici Clevelanda, hkrati pa v letih 1946-1954 obiskuje večerne tečaje na kolidžu Fenn v Clevelandu in izboljšuje svoje znanje strojništva. V tem času velikokrat potuje v Evropo kot predstavnik podjetij v katerih razvija različne stroje (General Electric, Warner & Swasy, Harris-Seybold Macey, John Fuller &… Po zaslugi številnih izumov postane v šestdesetih letih znan v industrijskih krogih po vsej Ameriki. Po zelo uspešnem izumu »cyclo-index«, ki pomenijo revolucionarno spremembo v zmogljivosti procesov na različnih tekočih trakovih ustanovi lastno podjetje Cyclo-Index Corporation, v katerem se mu pridružita še rojaka Leon Smole in Joseph Lustrik.

V enem od strokovnih člankov je avtor zapisal »Zuglova nova kolesa z ostrimi zobmi izpodrivajo doslej uveljavljeni malteški križ pri indeksiranju. Martin Zugel je registriral najmanj 16 patentov s področja industrijskih procesov. Med drugim je izboljšal izdelavo hitrih rezalnikov za filme, proizvodnjo različnih elektronskih komponent, vzmeti za vzmetnice, izdelavo fotoaparatov in kamer, tekoče trakove za tekstilno industrijo, stroje za vezavo revij in knjig, proces tesnjenja žarnic ter druge proizvodne linije. Za General Electric je rešil problem v katerega so predhodno vložili 950.000 $, a niso imeli uspeha. Leta 1988 je podjetje prodal in vodil njegovo preseljevanje v Missoury. Po tem poslu se je upokojil in z ženo sta se preselila na Florido. Tukaj se je končno popolnoma ločil od industrijskega raziskovanja in se prvič v življenju posvetil le svojim hobijem. A raziskovalna žilica mu ni dala miru in med igranjem golfa na Floridi je ugotovil napake na palicah za golf in patentiral njihove izboljšave. Kot pravi Slovenec se je posvetil igranju frajtonarice in izboljšal sistem zapisovanja not za ta instrument. V čisto prostem času pa je delal v garaži in popravil starinski nevozen mercedez-benz. Po praznovanju biserne poroke leta 2007 na Floridi se s soprogo odločita vrniti v okolje stare slovenske skupnosti in se preselita v rojstni Cleveland, kjer Marty po dveh letih umre.

Tudi mlajši brat Viktor Albin Zugel je bil znan izumitelj in poslovnež na področju izdelave strojev za knjigoveštvo.

Vir: KP Kolpa

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj