Na vsebino

Sodna kalvarija semiškega pivovarja

Kalvarija 58-letnega semiškega pivovarja Zemirja Begića zaradi proizvodnje piva Mery Jane, ki je vsebovalo ekstrakt indijske konoplje, se je začela leta 1998, njegove tožbe in pritožbe pa je v nadaljevanju, poleg okrožnih in upravnih sodišč, kar petkrat obravnavalo višje, trikrat vrhovno in dvakrat ustavno sodišče. Po četrt stoletja se je primer včeraj spet znašel v sodni dvorani, vendar tokrat v Begićev prid, piše Žurnal24. Na novomeškem okrožnem sodišču je vztrajal pri svoji zahtevi, da od Republike Slovenije dobi dobrih 12 milijonov evrov odškodnine in mesečno rento. Odškodnina mu je priznana, določiti je treba le njeno višino. A možnost, da bo sledila pritožba višje državne odvetnice, s tem še vedno ni izključena.

Zemir Begić se je pivo naučil variti še v času nekdanje skupne države, ko je bil glavni kuhar v Libiji, kjer so jugoslovanska podjetja gradila tovarno vojaških letal. Po vrnitvi v Semič je odprl gostilno Džamija, v njem pa je ves čas tlela želja po odprtju lastne mikropivovarne, ki bi ji danes rekli kraft pivovarna. Razmišljal je o dimljenem pivu in se v okviru svojega podjetja Izbor odločil za proizvodnjo Mery Jane. Ta je bila v resnici njegovo običajno pivo Gusar z dodanim ekstraktom kanabisa, uvoženega iz Avstrije in Švice, recept je celo patentiral. In tukaj se je zgodba zapletla, poroča omenjeni spletni portal.

Oktobra 1998 je zdravstvena inšpektorica iz Novega mesta ugotovila, da bi lahko ekstrakt vseboval opojne snovi, in sledila je ustna odločba o prepovedi proizvodnje. Vsebnost THC je nekaj tednov kasneje potrdil tudi center za kriminalistično-tehnične preiskave. Begić je prejel pisno inšpekcijsko odločbo, da pivu ne sme dodajati sestavin Cannabis sativa L.

Vendar pa ekstrakt ni vseboval konkretne količine konoplje. Begićev pooblaščenec, odvetnik Borut Škerlj, je za Žurnal24 zatrdil, da je bil v pijači "zanemarljiv delež THC, minus ena na deveto potenco. To je manj, kot imamo v kosteh zlata". Ministrstvo za zdravje je septembra 1999 izdalo obvestilo, da podjetje Izbor lahko nadaljuje s proizvodnjo in prodajo piva Mery Jane. Zdravstveni inšpektorat, ki je to prepovedal, pa spada pod isto ministrstvo.

V tej birokratski zmedi, kjer se ni vedelo, kdo pije in kdo plača, je Begićeva pivovarna leta 2004 – ko je bil ustavljen tudi inšpekcijski nadzor in postopek proti njemu – propadla. Njegova nepremičnina, v sklopu katere sta bili tudi stanovanjska hiša in pivovarna, je bila prodana na dražbi, proizvodno linijo pa je prodal sam v želji, da bi iztržil višjo ceno. Poplačati je moral namreč posojila in subvencijo, ki jo je od države dobil za zaposlitev devetih delavcev, pa jih ni mogel realizirati.

Ker je mesečno rento mogoče zahtevati samo za primer smrti, hude poškodbe ali okvare zdravja, lahko Begić sedaj na sodišču upa samo na povrnitev škode za izgubljeni zaslužek. Toda tega bo težko oceniti, je postalo razvidno iz včerajšnjih izpovedi profesorjev ljubljanske biotehniške fakultete, dr. Aleša Kuharja in dr. Tomaža Požrla, ki sta izdelala skupno izvedensko mnenje. Razsojanje se bo nadaljevalo, vprašanje pa je, koliko bo Zemir Begić na koncu iztržil od zahtevane odškodnine. V mislih ima vnovičen zagon pivovarne, še navaja Žurnal24.

Vir: Žurnal24
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj