Na vsebino

Šole, neživilske trgovine, kulturne ustanove, javni promet še naprej zaprti oz. ustavljeni

Včeraj je bilo po 7391 testih na novi koronavirus potrjenih 1767 okužb. Umrlo je 46 bolnikov s covidom-19. Vlada je medtem, kot je bilo napovedano, za 7 oz. 14 dni podaljšala ukrepe za omejevanje širjenja novega koronavirusa.

Vlada je tako na predlog ministra za zdravje za sedem dni podaljšala odloke, povezane z zbiranjem, ponujanjem blaga in storitev ter prehajanjem mej, za 14 dni pa ukrepe, povezane z nošenjem zaščitnih mask, ustavitvijo javnega prometa in izvajanjem športnih dejavnosti, je na novinarski konferenci navedla v. d. direktorja Direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Marija Magajne.

Vrata neživilskih trgovin, avtošol, kulturnih ustanov in kinodvoran tako ostajajo zaprta, še vedno veljajo prepoved zbiranja ljudi, razen družinskih članov in članov skupnega gospodinjstva, ter ukrepi na mejnih prehodih. Prav tako v naslednjem tednu ostajajo zaprti vrtci, razen za nujne primere, osnovne, srednje in glasbene šole ter visokošolski zavodi.

Jelko Kacin je pozneje dodal, da je vlada danes napovedala obravnavo in sprejetje načrta sproščanja ukrepov za naslednji teden oz. najpozneje naslednji četrtek: "Predlog in načrt sproščanja mora pripraviti svetovalna skupina ministra za zdravje. Določen je rok, do kdaj mora to biti. Prihodnji teden želi vlada o tem odločati, potrditi ta načrt in poznati tudi pogoje, pod katerimi in kdaj bi lahko prišlo do sproščanja."

"Danes zjutraj smo dobili rezultate testiranj od včeraj. Po dolgem času se je zgodilo, da je bilo število okuženih občutno manjše kot pred tednom dni. Razlika je 300 – ni ogromno, je pa obetavno. Če se bo ta trend nadaljeval tudi jutri in v prvem delu prihodnjega tedna, kamor ne štejemo ponedeljka, ker je atipičen, bo to dobra napoved, ki bo lahko omogočila dovolj realno prognozo o tem, kaj lahko pričakujemo do konca tega leta oziroma med prazniki," je še pojasnil uradni govorec vlade za covid-19.

Odločitev glede šol prihodnji teden – če se epidemiološke razmere spremenijo

Odločitev o tem, kdaj bi se otroci, vsaj prva triada, lahko vrnili v šolske klopi, "bo sprejeta prihodnji teden ob morebitnih spremenjenih epidemioloških razmerah", je dejal Kacin in dodal, da bi se moral, če bi se sprostile šole oz. prva triada, hkrati sprostiti javni promet. "Te stvari so med seboj močno povezane in logične."

Marija Magajne je poudarila, da se hospitalizacija bolnih, nato pa tudi sprejem na intenzivne enote "vedno dogajata z zamikom". "Se pravi, danes so v bolnišnicah tisti, ki so bili pred nekje 10 dnevi prepoznani kot okuženi in ki so se okužili še nekaj dni prej." "Zato je pomembno vedeti, da je glede na današnje stanje pričakovati še kar nekaj časa morda ne ravno porasta, ampak vsaj enak trend hospitalizcij in pritiskov na intenzivne enote."

To so tudi ključni razlogi, zakaj se ukrepi podaljšujejo, je še dejala. "Virus namreč še vedno kroži med populacijo, a ga je mogoče omejiti, saj imamo izkušnje iz pomladanskega obdobja." Še nekaj časa, je ponovila, ne pričakujejo upada potreb po hospitalizacijah. "Če se bo začelo pozitivnih, število okuženih primerno zmanjševati, pa lahko potem s takim zamikom pričakujemo tudi zmanjšanje pritiska na bolnišnice in na celoten zdravstveni sistem."

V sredo 1767 novih okužb, delež pozitivnih testov 23,9-odstoten

Uradni govorec za covid-19 je povzel tudi covidno statistiko: v sredo je bilo opravljenih 7391 testiranj, potrjenih je bilo 1767 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znašal nekoliko manj kot pretekle dni – 23,9 odstotka. 14-dnevna incidenca na 100 tisoč prebivalcev na ravni države po podatkih NIJZ-ja v tem trenutku znaša 956.

Aktivnih primerov v državi je 20.041. Med regijami ima pomurska regija še vedno najvišjo incidenco – 1576. Le nekoliko nižja je incidenca koroške regije – 1538. "Kar sedem regij, obalno-kraška, goriška, primorska, notranjska, osrednjeslovenska, posavska, gorenjska in zasavska imajo 14-dnevno incidenco na 100 tisoč prebivalcev že pod tisoč," je navedel Kacin.

Med občinami danes po številu okužb izstopajo: Celje (43), Kamnik (46), Kranj (44), Slovenska Bistrca (45, Velenje (55), Zagorje ob Savi (31), Koper (32), Domžale (27), Trebnje (27), Nova Gorica (24), Črnomelj (21), Trbovlje (21), Žalec (22). V Ljubljani je bilo potrjenih 206 okužb, v Mariboru pa 95.

Vir: RTV SLO

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj