Na vsebino

Stoječe ovacije ob premieri prve tamburaške opere na svetu

Prva tamburaška opera Ambrož in Katarina je ta konec tedna v Kulturnem centru Semič doživela premiero. Prelomni zgodovinski trenutek je spremljalo navdušeno občinstvo in nastopajoči ter vsesplošno zadovoljstvo in veselje. Svetovna tamburaška zveza pa je podelila posebne pohvale KUD Dobreču in dirigentu Gregorju Zagorcu.

Gre za prvo opero na svetu, ki je napisala prav za tamburaški orkester. Je prelomnica v zgodovini glasbe in kulture, ki se je zgodila v Beli krajini, v Sloveniji. Leta trdnega dela so ustvarjalci pretekli vikend predstavili širšemu občinstvu. Pri pripravi opere je sodelovalo več kot 100 ljudi, od tega več kot 85 nastopajočih in ostali člani organizacijske ekipe, ki so poskrbeli za čudovito vzdušje in uživanje ob operi. Pri operi sodelujeta kar dva pevska zbora - Vokalna skupina Lan in učiteljski zbor Osnovne šole Metlika, člani Folklorne skupine, ki so skrbeli za plesne vložke, koreografijo in scenske elemente, tolkalska sekcija Godbe na pihala Črnomelj, ki je poskrbela za dramatičnost glasbe, Glasbena šola Črnomelj in njeni učenci, ki so se pridružili orkestru. Seveda pa gredo pohvale na prvem mestu Kulturno-umetniškemu društvu Dobreč in dirigentu Gregorju Zagorcu, ki so bili jedro opere.

Da gre za zgodovinsko pomemben in prelomen dogodek, so prepoznali tudi pri Svetovni tamburaški zvezi. Predpremiere se je udeležil tudi predsednik zveze dr. Jovan Pejčić, ki je izkazal svoje navdušenje Tamburaškemu orkestru Dobreč in izkazal ponos in zadovoljstvo Gregorju Zagorcu, komponistu in avtorju skladb za opero.

Pri operi so sodelovala priznana imena v opernem svetu. Glavno vlogo Katarine je odlično odigrala mlada Sare Žuvela, njeno neusojeno ljubezen Ambroža pa Gregor Ravnik. Željko Andrić, priznan operni solist iz Srbije, je upodobil grofa, njegovi ženi pa je glas dala Irena Yebuah Tiran. Pri operi so sodelovali še ostali mednarodno priznani solisti - Dejan Heraković, Domingo Stasi, Sara Briški in Nataša Zupan ter Andraž Banovec. Avtorja opere sta skladatelj Gregor Zagorc in književnica, urednica in kritičarka, po stroki univ. dipl. muzikologinja Nina Novak Oiseau, režiserka Eva Hribernik, scenografinja in kostumografinja Bojana Cvejić Zagorc, koreografija FS Dragatuš, v koprodukciji Kulturnega centra Semič.

Opera Ambrož in Katarina temelji na prepovedani ljubezni med Ambrožem in Katarino ter grofovi obljubi, da se njegova hči poroči z Vidom Panjanom, vendar dogajanja posežejo še na področje vojn, pohlepa, poštenosti, preračunljivosti, osebnih stisk ter mnogih drugih tegob človeka, s čimer odpira vprašanja aktualna tako v 17. stoletju kot danes.

Gre za zgodbo, postavljeno v 17. stoletje v graščino v Gradcu ob Lahinji, kjer se odvijajo hude tragedije srčnih bojev. Prepovedana ljubezen med kmetom Ambrožem Lipovcem in grofično Katarino Klemenčič, hčerko Osvalda Klemenčiča, predstavlja izhodišče dela, ki se zapleta zaradi bogatega zaročenca, željnega Katarinine ljubezni, vendar ta hrepeni le po pesništvu zavezanemu Ambrožu, ki za razliko od koristoljubnega in neznanega zaročenca zna biti nežen ter iskren. Opera poleg osrednje literarne fabule vključuje nekaj zgodovinskih faktov, kakršen je denimo železarna, ki je nekoč obratovala v bližini gradu. Sicer ima tudi pomembno vlogo dokumentiranja in ohranjanja belokranjske kulturne dediščine ter tamkajšnjih izročil, vključno z narodnimi nošami, ki se bodo pojavili v obliki kostumov. Libreto tako opisuje jurjevanje, kresovanje in koledovanje ter vključuje ljudske skladbe, kakršne so Vse tičice lepo pojo, Aj zelena je ta gora, Bog daj, Bog daj dober večer, umešča med dogajanje. Tudi sama imena in priimki likov izvirajo iz pogostosti uporabe na omenjenem področju takratnega časa, zaradi česar opera pridobi na avtentičnosti.

Ponovitve opere se bodo zvrstila 3., 4. in 5. januarja, ob 19. uri, v KC Semič. Vstopnice za vse ponovitve so razprodane. Ustvarjalci napovedujejo še nekaj ponovitev v spomladanske času, odpravljajo pa se tudi na gostovanja v tujino.

Vir: KUD Dobreč

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

  
33
43
55
62
72
84
93
19
26
  
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj