Na vsebino

Vizir v projektu slovenskih pivovarjev BeerPass

Denis in Maja Imširović. Foto: Vizir
Denis in Maja Imširović. Foto: Vizir

Združenje slovenskih pivovarn, ki združuje industrijske in male pivovarje, je ob današnjem mednarodnem dnevu piva v brežiški pivovarni Reset predstavilo pivski potni list BeerPass. Projekt ima izrazito turistično noto, z njim se želijo povezati, okrepiti tržni položaj in svojo prepoznavnost. Tujcem želijo Slovenijo predstaviti tudi kot deželo piva.

Kljub temu da je pivo pomemben del slovenske gastronomske in turistične ponudbe, želijo s projektom pivskega potnega lista vlogo te pijače v slovenskem turizmu še okrepiti, je povedal predsednik Združenja slovenskih pivovarn pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Andrej Sluga.

Uporabnikom želijo približati tudi odgovorno uživanje alkoholnih pijač, okrepiti kulturo pitja piva ter jih hkrati seznaniti s ključnimi turističnimi znamenitostmi.

Gre sicer za svojevrsten vodič, ki potrošnike vodi do 15 pivovarn oz. tovrstnih ponudnikov po državi in jim omogoča spoznavanje z različnimi vrstami piva. V projekt so vključili tudi nagradno igro, izžrebance pa bodo nagradili z večjimi količinami piva, je še dodal Sluga.

Pri projektu BeerPass se je povezalo 15 slovenskih pivovarjev, med katerimi je tudi pivovarna Vizir iz Lokev pri Črnomlju, ki je pionir na področju t. i. »butičnega« piva (ang. 'craft beer') v Sloveniji ter prva slovenska kraft pivovarna, ki letos praznuje 15 let delovanja. Leta 2008 se je njen vodja Denis Imširović skupaj z ženo Majo odločil, da bodo družinsko tradicijo vinarstva dopolnili z varjenjem piva. V tem času so zvarili več kot 20 različnih okusov piva - od preprostih lagerjev, do zahtevnega Maximusa z 9% alkohola, norih kombinacij s krompirjem, fižolom, kostanjem in še in še. Njihovo vodilo je bila vedno kakovost in širina okusov.

Po besedah direktorice Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS Tatjane Zagorc sicer slovenski pivovarji, pri katerih le dva odstotka prodaje pripadata majhnim pivovarnam, sledijo pivovarskim razvojnim smernicam, širijo ponudbo in krepijo kakovost svojih izdelkov.

To je, kot je ocenila, razvidno tudi iz poslovnih podatkov, po katerih je v Sloveniji lani delovalo 99 pivovarn z nekaj več kot 620 zaposlenimi. Dodana vrednost je v omenjeni dejavnosti lani znašala 70 milijonov evrov, dodana vrednost na zaposlenega pa je dosegla nekaj manj kot 113.000 evrov.

Slovenski pivovarji so sicer lani proizvedli 2,2 milijona hektolitrov piva. V Sloveniji ji bilo lani popitega ali drugače porabljenega 1,6 milijona hektolitra piva, poraba na prebivalca pa je dosegla 76 litrov. V maloprodaji so prodali 67 odstotkov piva, v gostinstvu pa preostanek s 33 odstotki, je navedla direktorica omenjene zbornice.

Pri projektu BeerPass se je povezalo 15 slovenskih pivovarjev. Gre za pivovarne oz. znamke Clef, Crazy Duck, Green Gold, Lobik, Loo-blah-nah, Maister, Pivovarna Maribor, Reservoir Dogs, Reset, Tektonik, Time, Pivovarna Union, Vizir, Zajc ter Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije.

Mednarodni dan piva od leta 2017 praznujemo vsak prvi petek avgusta.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj