Na vsebino

Kako delujejo žvečilke za nego pasjih zob?

Številni “sodobni“ kužki imajo težave z zobnimi oblogami, kariesom ... Težave so posledica prirojenih anomalij pasjega zobovja in neustreznega načina prehranjevanja. V veliki večini psi premalo žvečijo in grizejo ali uživajo neustrezno hrano; ostanke človeških obrokov in cenene brikete, ki vsebujejo sladkorje, barvila ... Z žvečenjem si psi mehanično čistijo zobovje, kar pa velikokrat ne zadostuje. Dodatno jim lahko pomagamo s ščetkanjem z encimskimi zobnimi pastami, spreji ali encimskimi žvečilkami. Le-te so najelegantnejša rešitev, saj jih imajo kužki veliko raje kot ščetkanje. Encimske žvečilke se kužkom med grizenjem prilepijo na zobovje, encimi, ki jih vsebujejo pa „napadejo“ zobne obloge. Uporaba je primerna oz. učinkovita kadar govorimo o preventivi. Pazljivi bodite pri izboru žvečilk, le-te naj bodo kakovostne. Številne poleg encimov vsebujejo tudi klorofil, ki je super nevtralizator neprijetnega zadaha.

DVM Ana Vrščaj z Veterinarske ambulante Črnomelj:

Redno čiščenje zob naših ljubljencev (psov in mačk), skupaj z zdravo prehrano in veliko žvečenja (igrač, kosti, žvečilk...) lahko močno pripomore k ohranjanju njihovega zdravega zobovja. Hrana, ki se nabira na zobeh skupaj z bakterijami povzroča zobne obloge. Te obloge ponavadi otrdijo v zobni kamen in povzročajo vnetja dlesni, umik dlesni in izgubo zob. Lahko pride tudi do nastanka abscesov, fistul in izgube kostnega tkiva. To stanje povzroča hude bolečine. Če ne ukrepamo, lahko pride do infekcije srčnih zaklopk, jeter, ledvic in sklepov. Priporočam redno nego zobovja že pri mladičih, redne preventivne preglede zobovja pri veterinarju in po potrebi čiščenje zob in terapijo parodontalne bolezni.

Vir: Utica trgovina za živali

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj