Na vsebino

Belokranjske občine v konzorciju za pametno skupnost

Županja in župani konzorcija za okroglo mizo
Županja in župani konzorcija za okroglo mizo

V Kočevju se je sestal konzorcij devetih občin za vzpostavitev pametnih skupnosti. Občina Črnomelj je skupaj z občinami Metlika, Semič, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Ribnica, Sodražica in Velike Lašče stopila v oblikovanje konzorcija za skupni prehod v digitalizacijo delovanja in pametne skupnosti prihodnosti. Prvi skupni korak konzorcija je oblikovanje projektov za prijavo na prvi javni razpis Ministrstva za javno upravo za demonstracijske projekte vzpostavljanja pametnih mest in skupnosti. Projekt Zeleno, varno in digitalizirano okolje, v vrednosti milijona evrov, ki ga je v sodelovanju z Inštitutom za digitalizacijo (IPM Digital) pripravil konzorcij občin, se osredotoča na inovativne rešitve in digitalizacijo ravnanja z odpadki ter skrb za okolje. Aktivnosti konzorcija koordinira Občina Kočevje.

Sodelovanje večine občin, ki so trenutno vključene v konzorcij, se je začelo že v lanskem letu, po objavi razpisa Ministrstva za javno upravo februarja letos, pa so pospešeno stekle priprave za oblikovanje skupnih ciljev. Župan občine Črnomelj Andrej Kavšek je ob tem povedal: »Res sem vesel, da smo stopili skupaj in naredili korak naprej tudi na področju digitalizacije. Čas je šel naprej in nedvomno moramo stopiti z njim. Za nami je mnogo usklajevanja za pripravljanje dokumentacije, zato se veselim začetka projekta. V vsakem primeru pa bomo delali v smeri digitalizacije še naprej.«

Z digitalnimi rešitvami bo največ pridobilo lokalno okolje vsake sodelujoče občine, saj so prav prebivalci končni uporabniki in tisti, ki jim bodo vpeljane rešitve tudi v največjo korist. Glede na dejstvo, da gre za prvega izmed številnih napovedanih razpisov za področje pametnih skupnostih, vsi sodelujoči izražajo upanje, da bodo s skupnim nastopom in tesnim sodelovanjem odprli pot nadaljnjemu uspešnemu črpanju evropskih sredstev namenjenih digitalizaciji mest in podeželja.

Projekt Green LAB - Zeleno, varno in digitalizirano okolje

Pilotni projekti s katerimi se konzorcij prijavlja na javni razpis za demonstracijske projekte vzpostavljanja pametnih mest in skupnosti pokrivajo področja digitalne kakovosti življenja, digitalne varnosti in inteligentni odvoz odpadkov. Digitalna kakovost življenja, je prvi pilot, ki vključuje vse občine konzorcija, razdeljen pa je na dve podpodročji. Prvo področje zajema meritve radona v zaprtih javnih objektih, povezane pa bodo tudi s podatki druge aktivnosti, merjenjem zraka. Slednje bo spremljalo kakovost zraka v notranjih in zunanjih prostorih za iskanje korelacije ali obstaja lokalna onesnaženost, nepravilnosti ali okvare infrastrukture, ki negativno vplivajo na zdravje občanov. Zbrani podatki bodo služili tudi za zaznavanje aktivnosti individualnih kurišč – nedovoljen sežig komunalnih odpadkov.

Drugi pilot zajema digitalno varnost, ki prav tako vključuje vse občine, namenjen pa je predvsem optimizaciji zimske službe za ceste. Senzorji za spremljanje zamrzovanja cest, predikcijo zmrzovanja na ključnih odsekih in merjenje ustrezne soljenosti cestišča bodo pripomogli k dinamičnemu posipanju. Senzorji za višino snega, napoved snega, tip snega pa bodo omogočali aktivacijo plužnih služb, z beleženjem podatkov pa bo zagotovljeno tudi dokazovanje, da so bile ceste pravočasno splužene.

Inteligentni odvoz odpadkov, kot tretji pilot, vključuje vse občine z izjemo Velikih Lašč. V ospredju je problem prepolnih zabojnikov na ekoloških otokih in na turističnih lokacijah. Prekomeren odvoz praznih zabojnikov na odročnih lokacijah pa predstavlja velik strošek komunalnih služb, zato bo v okviru projekta razvit inteligentni senzorski sistem za nadzor stanja zabojnikov na daljavo v realnem času in platformo z aplikacijo za optimizacijo odvoza odpadkov. Poleg tega bo sistem prožil alarme v primeru vandalizma (prevračanje ali požig), kar še dodatno pripomore k zaščiti okolja.

Delujoče aplikativne rešitve za uporabnike in nadzorni centri bodo le ena izmed koristi za vse članice konzorcija. Izboljšano bo stanje glede odvoza odpadkov in skrbi za okolje, prometna varnost in večja odzivnost zimskih interventnih služb v celotni regiji, boljše bo poznavanje vremenskih razmer in kakovosti zraka v odprtih in zaprtih prostorih. Projekt bo prinesel tudi druge pozitivne učinke, kot je na primer dvig digitalnih kompetenc in nova znanja s področja digitalizacije, enotni standardi in znanje za izmenjevanje podatkov, podrobna tehnična specifikacija, ki bo na voljo tudi za ponovno uporabo, točno določen nabor podatkov in vtičnikov za povezovanje (API) ter pregled izzivov in konkretne rešitve za povezovanje različnih sistemov kot so npr. okoljska senzorika, prometna varnost, ravnanje z odpadki itd. Demonstracijski pilotni projekti naslavljajo problematiko lokalnega okolja celotne regije, lotili pa so se jih korenito in strateško z namenom zagotovitve uspešne vpeljave in optimalnih rezultatov, ki bodo nam in našim otrokom, vnukom zagotovili varnejše, čistejše in predvsem zdravo življenjsko okolje.

Vir: Občina Črnomelj

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

  
55
64
74
87
97
19
26
  
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj