Na vsebino

Čebelarji opozarjajo na katastrofalno letino medu

Belokranjski čebelar Vlado Auguštin napoveduje katastrofalno letino medu.
Belokranjski čebelar Vlado Auguštin napoveduje katastrofalno letino medu.

Nestanovitno vreme je slabo vplivalo na pridelavo medu in razvoj čebel. Zaradi obilnega deževja donosa cvetnega prahu praktično ni, posledično ne bo niti medu. Čebelarji so zaskrbljeni in napovedujejo katastrofalno letino medu. Tako slabe letine, kot bo letos, ni bilo vse od leta 1985.

»Vpliv vremena na letino medu je kompleksen, saj so čebele odvisne od cvetnega prahu in nektarja za proizvodnjo medu. Neugodne vremenske razmere, kot so dolgotrajne suše, močno deževje, nenavadno hladno ali vroče vreme, lahko vplivajo na razpoložljivost cvetnega prahu in nektarja, kar lahko vpliva na pridelavo medu. Letos bo katastrofalna letina medu,« je za portal Agrobiznis opozoril Vlado Auguštin iz Čebelarske zveze Slovenije, svetovalec specialist za tehnologijo čebelarjenja.

»Ne samo, da ni medu, letos ni bilo niti vremena za normalen razvoj čebel. Čebelarji smo čebele skoraj celo leto krmili s sladkorno raztopino, kar pomeni, da bodo šle čebele v zimo v slabi kondiciji in je vprašanje, kako jo bodo prebrodile,« je še povedal Auguštin in dodal, da bo pridelava medu mizerna, saj so bili pogoji za čebelarstvo letos nemogoči. Kolikšna bo dejanska letina pridelanega medu, bo po njegovih besedah jasno čez dober mesec dni ob koncu čebelarske sezone. Se pa lahko obseg pridelave medu med različnimi geografskimi območji razlikuje.

Čebelarji z zaskrbljenostjo gledajo predvsem na zimo, ko bodo čebele dohranjevali s sladkorjem. Lani je bila cena sladkorja 68 centov na kilogram, letos pa je 1,18 evra na kilogram, kar ob izpadu pridelka za čebelarje pomeni veliko težavo.

Poleg nestabilnega vremena za čebelarjem sive lase povzročajo tudi preprodajalci, zaradi česar se na slovenskih trgovskih policah pojavlja cenejši med iz Kitajske, Brazilije, Ukrajine, Argentine. Cenovni pritisk na slovenske pridelovalce medu je velik. Cene stagnirajo, čebelarji pa se sprašujejo, kako bodo financirali nakup sladkorja za zimsko krmo čebel.

Čebelarji bi za pomoč lahko prosili državo, vendar upravni odbor Čebelarske zveze o tem po besedah Auguština zaenkrat še ni odločal. »Bilo bi pa dobro, da bi se čebelarjem pred krmljenjem zagotovil sladkor po ugodnejših cenah, kar bi zelo pomagalo prebroditi letošnjo krizo,« pravi Auguštin.

Čebelarji se lahko do konca julija prijavijo tudi na več razpisov, ki jih je objavilo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Po podatkih Sursa smo v Sloveniji leta 2020 pridelali 1.293 ton medu, od tega 34 ton ekološkega medu. V zadnjih 10 letih se je izvoz medu iz Slovenije povečal za osemkrat in je v letu 2019 znašal skoraj 332 ton.

Vir: Agrobiznis

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj