Na vsebino

Pogreb narodnega mučenika Ivana Kromarja

Črnomelj, 23. aprila 1922.

Tragična usoda Ivana Kromarja je odjeknila po vsej Jugoslaviji, pa tudi širše med Jugoslovani po svetu. Ivan Kromar je bil kovač v Črnomlju in član črnomaljskega Sokola. V obdobju avstro-ogrske monarhije naj bi zagrešil »verbalni delikt« proti takratni oblasti; končal je tragično. Poleti leta 1915 je v gostilni Josipa Matije Skubica med razpravljanjem o vojni izjavil, da ima Srbija prav, da se brani. S tem je le še podkrepil svojo proti avstro-ogrsko nastrojenost. Gostilničar je o Kramarjevem početju obvestil žandarje, ki so Kramarja aretirali. Na sodnem procesu v Ljubljani je bil obsojen na smrt. Ustreljen je bil na Suhem bajerju pri Ljubljani 15. oktobra 1915. Tam so ga tudi pokopali. Doma je pustil ženo in osem nepreskrbljenih otrok. V obdobju Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev so organizirali odmeven prenos posmrtnih ostankov in veličasten pogreb. V Ljubljani in na vseh večjih železniških postajah so Kromarju izkazale čast množice ljudi, zlasti v Višnji Gori, Trebnjem in Novem mestu. Na železniški postaji v Črnomlju je bilo veliko Belokranjcev, v ospredju pa je bilo Sokolstvo zagrebške župe. Prišlo je nad petsto sokolov iz Karlovca, Zagreba, Krškega in Brežic. Veliko je bilo sokolov iz novomeške župe, pa tudi iz ostalih krajev Dolenjske, Ljubljane in Maribora. Veliko je bilo tudi predstavnikov gasilskih društev, svoje predstavnike so poslali Slovensko zidarsko in tesarsko društvo iz Ljubljane, jugoslovanski dobrovoljci, novomeški dijaki, napredna ženska društva in drugi. Sprevoda se je udeležilo okoli 8.000 ljudi, ob poti pa ga je spremljala množica nad 15.000 ljudi. Pokojnika so pokopali na pokopališču v Vojni vasi.

FOTOGRAFIJE:
1. Množica ljudi na železniški postaji v Črnomlju ob prihodu vlaka s posmrtnimi ostanki narodnega mučenika Ivana Kromarja 23. aprila 1922.

2. Za krsto Ivana Kromarja so stopali vdova in osem otrok, Črnomelj, 23. april 1922.

3. Razglednica, izdana ob pogrebu Ivana Kromarja, 1922.

4. Nagrobnik Ivana Kromarja na pokopališču v Vojni vasi, 1922.Na nagrobniku je upodobljen mladenič, sokol, ki v roki drži lovorjevo vejico, pod njim pa je napis: »Tukaj počiva narodni mučenik kovač Ivan Kromar. Ustreljen dne 15/X. 1915 od avstrijskih krvnikov na Suhem bajerju pri Ljubljani. Sokol v Črnomlju prenesel je njegove ostanke iz Suhega bajerja in položil v ta grob dne 23/4. 1922. – BODI TI LAHKA JUGOSLOVANSKA ZEMLJA!«

Vir: B. Flajšman, 100 let belokranjske železniške proge na razglednicah, druga dopolnjena izdaja.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj