Na vsebino

Policisti in Romi iskali pot do sožitja

Zadnje dni črnomaljske in metliške policiste zaposlujejo Romi, ki so se vpletli v več incidentov. Minuli konec tedna naj bi sin črnomaljskega občinskega svetnika, predstavnika romske skupnosti, s sekiro razdejal tamkajšnji bar, še pred tem pa so prijatelji 15-letnega fanta, ta je pri prečkanju avtoceste izgubil življenje, pretepli voznico, ki je trčila vanj. Včeraj se je policija z Romi znova srečala v Novem mestu. Tokrat se je srečanje končalo brez incidentov. Iskali so namreč rešitve za zmanjšanje kriminala.

Za skupno mizo so sedli policisti in Romi - v iskanju rešitev, kako sobivati. Prejšnji teden je pretresla vest o prometni nesreči na dolenjski avtocesti.

Voznica je trčila v 15- in 22-letnika, ko sta tekla na drugo stran avtoceste, ker jima je zmanjkalo goriva. Mladoletnik je umrl na kraju nesreče, voznico, ki je po trčenju izstopila in želela pomagati ponesrečencema, pa so njuni sopotniki pretepli.

Neuradno prihajajo iz romskega naselja Brezje pri Novem mestu.

"Odziv, ki se je zgodil, je seveda obsojanja vreden. Naredili smo vse tiste prve aktivnosti za zaščito žrtve, da takih groženj ne bo več, da bomo mi pravočasno obveščeni," je za Planet povedal Manuel Vesel, policijski inšpektor sektorja uniformirane policije.

"Ne rečemo, da težav ni"

V Črnomlju je sin romskega občinskega svetnika Henčka Kosca v noči na nedeljo s sekiro razdejal Bar Fontana, Kosec pa naj bi grozil, da bo s kalašnikovko pospravil lastnika. Pred kratkim se je sin s prav takšnim orožjem hvalil po družbenih omrežjih. Črnomaljski policiji pa ni uspelo posredovati, saj naj bi se ukvarjala s 36 migranti, ki so ilegalno prestopili mejo.

"Ne rečemo, da težav ni. Težave vsekakor so, ampak če pogledamo splošno, je stopnja varnosti na zadovoljivi ravni," je menil Vesel.

Dokler ne bodo zaposleni ...

Devetošolec je decembra v črnomaljsko osnovno šolo prinesel pištolo. Predstavniki romske skupnosti pa pravijo, da bi morali biti Romi - da bi se izognili izgredom, bolj vključeni v okolje.

"Ljudje morajo začeti delati. Dokler ljudje ne bodo zaposleni, osebnostnega razvoja ne bo in potem ne moremo pričakovati, da se bo ta otrok vedel kako drugače, kot se vede zdaj," je prepričan Darko Raduš, predstavnik Foruma romskih svetnikov Slovenije.

"Tudi ta sestanek, kjer smo pozvali predstavnike romske skupnosti, naj poskušajo, ozaveščajo, naj tudi svojim predstavnikom povejo, da tovrstna oblika reševanja konfliktov ni dopustna," je še dodal Vesel.

Preventivne akcije policija izvaja. A preden bodo Romi popolnoma integrirani v okolje, bodo morali še velikokrat sesti za skupno mizo.

S klikom na vir spodaj si lahko ogledate celoten video prispevek.

Vir: Siol.net

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj