Na vsebino

Vuzem v Metliki

Članice in člani MFS Ivan Navratil vsako leto organizirajo prireditev z naslovom Vuzemski ponedeljek.

Namen prireditve je prikaz ljudskega običaja z naslovom Metliško obredje - zaviranje kola, ki ga je že leta 1888 opisal v Ljubljanskem zvonu belokranjski narodopisec Ivan Navratil. Plesali so ga vsako leto na vuzemski (velikonočni) ponedeljek pod milim nebom na Pungartu pri cerkvici sv. Martina in od leta 1992 na Trgu svobode, ki je del starega mestnega jedra Metlike. V celoti ga združuje šest različnih iger (Kolo, Must, Rešetca, Robčeca, Petelinji boj in Turn), od katerih pa se dandanes nekatere opuščajo. Gre pa prav gotovo za najstarejši splet plesov, pesmi in iger na Slovenskem, ki je bil leta 2013 vpisan v register nesnovne kulturne dediščine in od predlani razglašen za nesnovno dediščino državnega pomena. Metliško obredje se pleše brez glasbene spremljave. Plesalcem daje ritem pesem, ki jo sami prepevajo med plesom.

Obuditev tega običaja je do sedaj požela številne pohvale in Navratilovci praznovanje velikonočnega ponedeljka v zadnjem času obravnavajo kot praznik MFS Ivan Navratil.

Iz preteklosti so znane odpovedi zaradi nezadostnega števila igralcev, prepovedi iz političnih razlogov, v primeru slabega vremena je bilo prestavljeno za teden dni, od leta 1992 še ni bilo odpovedi ali zamika (morda kakšno uro). Žal je letos drugače, vendar obredja danes niso odpovedali, le izvedli so ga nekoliko drugače.

Zapeli in zaplesali so ga v noši pred svojim domom ob 15. uri. V pomoč jim je bilo predvajanje zvočnega posnetka z Veselice, ki naj bi ga slišali vsi prebivalci mesta (melce je ponagajal le veter).

Kako je izgledal današnji vuzemski ponedeljek lahko preverite v fotografijah Tomislava Urha, Rudija Vlašiča in članov MFS Ivan Navratil.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj