Na vsebino

Zdrava družba zbira podpise za nastop na volitvah

Foto: Nebojša Tejić/STA
Foto: Nebojša Tejić/STA

V nestrankarski ljudski listi civilnodružbenega gibanja Zdrava družba so v torek začeli zbirati podpise podpore volivcev za nastop na volitvah v Državni zbor. Ob tem opozarjajo na po njihovem mnenju sporno pogojevanje vstopa v upravne enote z izpolnjevanjem pogoja PCT, saj so prepričani, da se s tem omejuje dostopnost državljanom do volilnih opravil.

V gibanju Zdrava družba bodo uporabili postopek, ki ga opredeljuje 44. člen zakona o volitvah v državni zbor. Ta omogoča, da lahko v posamezni volilni enoti listo kandidatov s podpisi določi tudi skupina najmanj 1000 volivcev, ki imajo stalno prebivališče v volilni enoti. Kot so v gibanju zapisali v sporočilu za javnost, bodo s svojimi kandidati nastopili v vseh osmih volilnih enotah.

Gibanje Zdrava družba je že januarja lani oblikovalo deset točk kriznega načrta in zametek razvojne vizije Slovenije ter šest lokalnih razvojnih stebrov. Navedeno je bila osnova za terenske predstavitve in povezovanje po vsej Sloveniji, kjer je v letu dni nastalo več kot 50 lokalnih koordinacij, so sporočili. Polona Kambič, članica štaba Nestrankarske ljudske liste je ob tej priložnosti izpostavila, »da je čas za konec strankokracije, čas za vrnitev oblasti ljudstvu, kakor je zapisano v Ustavi, a se v praksi že dolgo - če sploh kdaj - ne izvaja.« Obenem je potrdila tudi svojo kandidaturo v volilni enoti 6 Novo mesto.

Vodja volilnega štaba nestrankarske ljudske liste Karel Lipič je predstavil izvajanje volilnih opravil. Med drugim je poudaril pomen pridobitve lastnih prostorov v središču Ljubljane, kot sedeža volilnega štaba in napovedal skorajšnjo predstavitev programskih izhodišč liste, ki so nastajala "od spodaj navzgor", med ljudmi na terenu. Tarra Kristan iz gibanja je ob tem poudarila velik pomen vključevanja mladih pri oblikovanju družbe, ki bo temeljila na "zdravju vseh, solidarnosti do vseh in medsebojnem spoštovanju".

Pravnik Jure Pogačnik je ob tej priložnosti predstavil tudi tri predloge zakonov gibanja Zdrava družba in Civilne iniciative slovenskih pravnikov, za katere trenutno poteka zbiranje podpisov po proceduri ljudske iniciative: prvi ljudski Protikoronski zakon, Zakon o zdravniški službi in Zakon o fitofarmacevtskih sredstvih.

Član volilnega štaba Gregor Kos pa je med drugim opozoril tudi na domnevne nepravilnosti ob začetku volilnih opravil, "ko minister za javno upravo neustavno omejuje dostopnost državljankam in državljanom do volilnih opravil s PCT-pogojevanjem vstopa v upravne enote". Po njegovih besedah je to "nesporen dokaz načrtne politizacije volitev in poskusa onemogočanja organiziranega vstopa ljudstva v volilno proceduro".

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj