Na vsebino

Pozitivne posledice koronavirusa

Ne upam si napovedati, kakšne bodo gospodarske posledice epidemije novega korona virusa, a zagotovo bomo govorili o času pred in o času po epidemiji. Mnogi napovedujejo, da se je z izbruhom korona virusa, pričela nova recesija. Vem, da bo zvenelo malce nenavadno, a v tem članku se bom osredotočil na pozitivne posledice oz. kaj se bi iz vse te norije morali naučiti in kje vidim podjetniške priložnosti.

Ko je situacija glede širjenja virusa postala precej resna, smo s strani pristojnih institucij pričeli dobivati navodila, da naj se držimo doma in naj od doma odpravljamo tudi svoje delo. Seveda je najprej sledil šok, a vseeno se mi zdi, da je velika večina podjetij v temu videla velik izziv. Tudi večji sistemi, ki so pri temi ''delo od doma'' strogo konzervativni, npr. banke, zavarovalnice, so kar naenkrat lahko svoje delo opravljali od doma, pred korona virusom pa o tej bogokletni ideji niso želeli niti slišati. Mnoga slovenska podjetja so že pred epidemijo svoje delo v celoti opravljala od doma ali pa so takšno delo postopoma uvajala (npr. samo ob petkih). Vsa ostala podjetja pa so bila praktično čez noč prisiljena vzpostaviti sisteme in orodja, ki bi omogočala nemoteno delo od doma. Verjamem, da je veliko podjetjem uspelo vzpostaviti učinkovite sisteme in upam, da so si dokazali, da kljub delu od doma, učinkovitost delovne sile ne pade. Hkrati upam, da se bo ta praksa nadaljevala, tudi ko bo korona virus pozabljen, namreč v prihodnjih letih se naj bi po mnenju strokovnjakov na trgu odvijal pravi boj za kakovosten kader, in podjetja, ki bodo svojim zaposlenim lahko ponudila čim več ugodnosti, bodo v veliki prednosti. In delo od doma je zagotovo ena izmed takšnih ugodnosti (pa če tudi samo ob petkih). Hkrati pa je to tudi priložnost za podjetje, saj mnoge raziskave kažejo, da delo od doma dvigne produktivnost zaposlenih.

Druga zelo pomembna stvar, ki jo bi izpostavil, pa je globalizacija. Mislim, da smo sedaj prvič v 21. stoletju tako močno in na lastni koži občutili, kako zelo soodvisni smo z drugimi državami po vsem svetu. Naenkrat nam ni bilo več samoumevno, da bo Samsung 20 izdan ob roku, ne glede na to, ali je v Koreji in na Kitajskem kakšen virus ali ne. Kar naenkrat so podjetniki, ki nabavljajo robo iz Kitajske in jo potem preko spleta prodajajo za desetkratnik nabavne cene, ostali brez posla. Ob takšnih trenutkih se šele zavemo, kako majhni in nepomembni smo. A vendar, Slovenija velja za tehnološko zelo razvito državo z visoko izobraženim ter usposobljenim kadrom in verjamem, da se bodo podjetja (pa tudi država) zaradi primera korona virusa, pričela bolj zavedati pomembnosti lastnega razvoja in proizvodnje – pa četudi za nekoliko višjo ceno.

In še tretja pozitivna stvar – če verjamemo mnogim ekonomistom, ki napovedujejo novo gospodarsko krizo, bi spomnil na recesijo iz leta 2008. Ob takratni krizi je veliko inovativnih posameznikov in podjetij prepoznalo nove priložnosti in naredilo izjemne zgodbe. Verjamem, da bomo tudi tokrat priča takšnim zgodbam in upam, da jih bo čim več nastalo v Beli krajini. Podjetniški inkubator Bela krajina bo vsekakor v veliko podporo vsem takšnim posameznikom in podjetjem.

Avtor: Kristian Asani (Podjetniški inkubator)

Ostanite zdravi,

Uredništvo Zvitice

Vir: http://klub-kbs.si
Klub belokranjskih študentov

Klub belokranjskih študentov

KBŠ

klub-kbs.si

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj