Na vsebino

Največji vulkan Japonske (11)

V središču otoka Kyushu, nedaleč od Kumamota, se v nebo dviga gorovje Aso. Gorovje je vulkanskega nastanka in spada med največje vulkane na svetu. Sam vulkan Aso je največji aktivni vulkan na Japonskem s katerega se pridno kadi dim.

Dim, ki se ga opazi že z daljnih mest, dnevno opozarja na lego Japonskega otočja na stičišču štirih tektonskih plošč. Njihova stičišča tvorijo številne vulkane, ki so del ognjenega obroča.

Starodavna kaldera gorovja Aso, ki je največja na Japonski sestoji iz petih vrhov. Tako Aso na daleč nima tipične vulkanske oblike visokega tulca, temveč je razgibano gorovje z mnogimi kraterji in vrhovi. Če bi ga opazoval le od daleč, sploh ne bi pomislil, da gre za vulkan.

Izmed petih vrhov, je najaktivnejši Naha-dake, ki še danes s svojo aktivnostjo zahteva stalen helikopterski nadzor. Kljub aktivnem središču, je gorovje priljubljena turistična točka za mnoge alpiniste in tiste, ki si v kratkem postanku želijo ogledati aktivni krater. V primeru nenadnega izbruha, do katerega je prišlo še leta 2016, se ob njegovem vznožju vrstijo zaklonišča.

Za obisk Aso gorovja je potreben kanček sreče. Ne samo, da ga ne želiš obiskati na enega izmed njegovih aktivnejših dni, temveč ti mora biti naklonjeno tudi vreme. Tokrat je sreča bila na najini strani.

Na vrh pelje vijugasta cesta, po kateri drvijo avtomobili, lokalni avtobus natrpan s turisti, ter kolesarji, ki ob mučnem naporu ovirajo promet že na tako zelo ozki cesti. Avtobus ustavi na vrhu, kjer je postavljen muzej. Od tukaj se vrstijo številne pohodniške poti na štiri izmed petih vrhov. Tisti, ki jim pohodništvo ne diši, pa se lahko odpeljejo vse do aktivnega žrela, od koder je treba peš le slabih pet minut.

Kot taprava Slovenca, sva se podala na dva vrhova od koder sva uživala v pogledu na oddaljen dvigajoč se beli dim. Na brez oblačen dan pogled sega vse do gorovja Unzen, kjer sva bivala nekaj dni nazaj. Žal takšnega krompirja nisva imela. Pot na vrhove je lepo označena in vse poti so urejene. Preko strmih pobočij vodijo stopnice in grmičevje je tekom poti postriženo, da veje ne segajo do pohodnikov. Ob hoji po grebenih sva srečala le eno skupino turistov in starejši japonski par. Večina obiskovalcev je ostala na začetku pobočja, kjer so se slikali ali jahali konje. Kaj veliki pohodniki Japonci niso. Namesto v pohodniški opremi, se po vulkanskem pobočju sprehajajo bolj urejeni kot ljudje v centru Ljubljane.

Po obisku vrhov in topli kavi, ki nama je pogrela mrzle okončine, sva se podala proti aktivnem Naka-dake. Pobočje vulkana je velika pepelnata pušča iz katere se ponekod dviga nizko belo grmičevje, vso ožgano od zadnjega ognja. Iz aktivnega žrela se stalno vali beli dim, okoli katerega se ob ograji drenjajo turisti.

Stalen nadzor in meritve aktivnosti dajejo vedeti, da ogromna kadeča se luknja, vselej ni tako nedolžna, kot se zdi na prvi pogled. Četudi vulkan Aso nima ikoničnega vulkanskega stolpca kot ga ima vulkan Fuji, ki obdaja Tokyo, sta njegova ogromna zunanjost in aktivna notranjost vredni ogleda in občudovanja.

Maša in Tomaž

Maša in Tomaž

Na pragu zrelosti, v pisarni, za ekranom do mraka, sva se velikokrat spraševala, kaj se skriva tako daleč za obzorjem. Želja po odkrivanju naju je gnala, da onstran domačih meja ozreva širni svet. Tako sva spakirala nahrbtnika, se poslovila od bližnjih, ter se z jutrom podala dogodivščinam naproti.

Sva Maša in Tomaž, popotnika po obalah Tihega oceana.

Dobrodošli v najinem kotičku tega širnega interneta, kjer opisujeva svoja doživetja. Malo to počneva zase, malo za bližnje doma in malo za vsakega radovedneža, ki se slučajno znajde tukaj.

Končna destinacija je neznana. Dobrodošli na poti.

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

  
26
  
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj