Na vsebino

Po pošti (31)

Tako kot sistem vlakov, imajo na Japonski urejen tudi poštni sistem. Za državo, ki še vedno operira preko papirja in faxa, imajo javne sisteme urejene do pike. Vedno znova sva presenečena kako dobro stvari funkcionirajo in kako dostopne so za državljane.

Preko tednov potovanja so se nama nabrali ševilni spominki in nova elektronika, ki je kmalu nisva več uspela stisniti v nahrbtnik. Da bova slej ko prej naletela na težavo premajhnega nahrbtnika, sva se zavedala že pred odhodom. Po šivih pa je začel pokati že po prvem mesecu potovanja, ko sva prispela v Osako. Najina 50 literna nahrbtnika, ki sta dovolj majhna, da teoretično še lahko štejeta kot kabinska prtljaga, sta za japonske standarde potovanja izjemno majhna. Tu popotniki ves čas drvijo po postajah z največjimi kovčki, za katere bi včasih dala roko v ogenj, tehtajo več kot drobcena dekleta, ki jih prevažajo.

Osebna higiena in urejen stil pač terjata svoj prostor in mnogi turisti, ne glede na spol, se po državi premikajo z ogromno prtljage. Popotovanje od točke A do točke B izjemno olajša japonski poštni sistem in omarice za shranjevanje potovalk. Omarice se raznih velikosti nahajajo povsod. Najdeš jih na vseh postajah, trgovskih centrih, parkih in muzejih. Te omogočajo poceni hranjenje torb in nakupovalnih vrečk za kratek čas, če le imaš pri roki dovolj kovancev. Ogromno potnikov med čakanjem na vlak, ali obiskom restavracije, vanje zaklene kovčke, da se za nekaj ur lahko svobodno premikajo.

Še svobodnejše premikanje pa omogoča pošta, ki ti za nizke vsote pošiljko pošlje kamorkoli želiš. V skladu Japonske promocije brezskrbnega potovanja, številni hoteli in letališča omogočajo pošiljanje pošiljk med njimi. Tako potovalko pustiš v hotelu sredi Kyota in se le s torbico odpraviš na vlak do Tokya, kjer te ta do večera že lahko čaka v naslednjem hotelu. Pošiljanje je možno tudi med mnogimi poštami in trgovinami. Pri tem lahko pošiljko odneseš na pošto in izbereš v katero 7eleven trgovino na Hokkaidu ti jo naj pripeljejo čez tri dni ob enajstih zjutraj.

Odličen sistem spodbuja brezskrbno nakupovanje spominkov, saj se za prostor ne potrebuješ preveč sekirati. Samo dokupiš potovalko in jo za sabo pošiljaš po Japonski. Ko sva potovalko poslala iz Osake na Hokkaido, kjer sva jo prevzela čez devet dni, naju je ta prišla 15€. To je še ceneje, kot doplačilo dodatne prtljage na letalu, pa še do hotela si jo lahko dostaviš.

Pošiljanje potovalk vzdolž otokov nama je prihranilo ogromno muk in bolečin v hrbtu. Izkusila sva razna pošiljanja z različnimi kurirji in do sedaj, se je vedno izšlo odlično. Nedvomno vredno vsakega evra.

Maša in Tomaž

Maša in Tomaž

Na pragu zrelosti, v pisarni, za ekranom do mraka, sva se velikokrat spraševala, kaj se skriva tako daleč za obzorjem. Želja po odkrivanju naju je gnala, da onstran domačih meja ozreva širni svet. Tako sva spakirala nahrbtnika, se poslovila od bližnjih, ter se z jutrom podala dogodivščinam naproti.

Sva Maša in Tomaž, popotnika po obalah Tihega oceana.

Dobrodošli v najinem kotičku tega širnega interneta, kjer opisujeva svoja doživetja. Malo to počneva zase, malo za bližnje doma in malo za vsakega radovedneža, ki se slučajno znajde tukaj.

Končna destinacija je neznana. Dobrodošli na poti.

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

  
21
33
43
55
62
72
84
93
19
26
  
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj