Na vsebino

Člani Društva lastnikov gozdov ob Kolpi in Lahinji na avstrijskem Koroškem

Na strokovno ekskurzijo smo odšli v petek, 30. junija in jo nadaljevali v soboto, 1. julija. Najprej smo obiskali kraj Bilčovs, kjer se nahaja znano in uspešno lesarsko podjetje Gasser Holzbau GmbH. Sprejela sta nas novi in prejšni lastnik, sin in oče Fabian in Franz Gasserin. Med nami so potekali zanimivi in strokovni pogovori. Predstavila sta nam novo proizvodnjo in tehnologijo lesarskega podjetja z bogato tradicijo, ki pa se ravno tako ukvarja z aktualnimi izzivi poslovanja z lesom in lesno gradbeno industrijo.

Sledilo je izjemno zanimivo in posebno strokovno vodenje na področju gozdarstva. Vodil nas je g. Marjan David, gozdar, domačin, strokovnjak, predavatelj, profesor, koroški Slovenec in še kaj. Sprejel nas je na posestvu Pichlern na obrobju Celovca, g. Friedricha Schludermanna, ki posluje na več kot 100 ha gozda. Mladi posestnik, star komaj 35 let se zadnja leta bori s posledicami močnih vetrolomov, snegolomov, z zelo sušnimi obdobji in tudi z vdorom tujerodnih rastlinskih vrst v gozdne združbe. Hude težave mu povzroča širjenje lubadarja, ki napada tu precej razširjene smrekove gozdove. Ob tem je še posebej otežujoče, da mora lastnik podrta smrekova drevesa zaradi širjenja lubadarja takoj pospraviti Mladi gozdar samouk na golosekih, ki so posledica naravnih ujm zadnjih let, trenutno izvaja poskusne nasade monokultur divje češnje in topola, precej uspešno pa so se že izkazali nasadi s hrastom. Mladi lastnik se torej trudi realizirati trajne gozdarske koncepte. Pri temu mu nasprotujejo spremembe podnebja, tujerodne invazivne vrste in dodatno vse vrste rekreacijskih udejstvanj Celovčanov. Od njega smo izvedeli precej koristnih nasvetov za sonaravno in okolju ter podnebju prilagojeno gospodarjenje v gozdu, ki nas edino vodi na pravo pot gospodarjenja z gozdom – s pljuči našega sveta.

Članice in člani Društva Lastnikov gozdov ob Kolpi in Lahinji smo si drugi dan strokovne ekskurzije ogledovali glavno mesto Koroške Celovec, najvišji leseni stolp na svetu Jedvovca, z več kot 100 metri višine, polotok Otok, se vozili mimo Vrbskega jezera in oboževali posebno vrbsko arhitekturo. Strokovno ekskurzijo smo zaključili z ogledi v kulturni vasici Sveče, v dolini Rož in Občini Bistrica in se proti večeru odpeljali proti Sloveniji, polni znanja in vtisov.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj