Na vsebino

Ogled Taipeia (45)

Ključna kratica: ROC - Republika Kitajska. Je politična struktura nekdanje celinske Kitajske, ki je izgubila državljansko vojno iz prebežala na otok Taiwan.

Prestolnica Taiwana ponuja bogato ponudbo za vse gurmane, ljubitelje zgodovine in kulture ter vse, ki jih bolj kot preteklost, privleče alternativna scena. Midva sva se v Taipei podala slepo. Brez kakršnih koli priprav, predhodnih načrtovanj ali ogledov videov z napotki. Rezervirala sva le hotel, potem pa bova že. Po mesecih potovanja se ti pač ne da znova in znova planirati vsak korak. K sreči Taipei ni razočaral.

V dveh dneh, ki sva jih preživela v vroči prestolnici, sva si uspela ogledati najpomembnejše znamenitosti, ki sva jih povzela v tem članku. Žal je pri tako bogati kulturi in razgibanem življenju veliko stvari ostalo neobiskanih, kar le pomeni, da se bova morala nedvomno vrniti!

STARO MESTNO JEDRO

Kot vsako večje mesto, je tudi Taipei prerasel staro obzidje, ki ga je nekoč varovalo pred nepridipravi. Na nekdanjo velikost spominjajo stolpi mestnih vrat, skozi katera so nekoč vstopali vozovi, sedaj pa jih obdajajo široke ceste. Pet glavnih vrat, ki še danes krasijo mesto, je obarvanih v žive barve rdeče, zlate in rumene, značilne za kitajsko. Skupaj označujejo stari predel mesta, ki je še vedno večji od celotnega Celja, ter območje, kjer se večino časa zadržujejo turisti.

228 PEACE MEMORIAL PARK

Znotraj mestnega jedra se razprostira ogromen park, pol skulptur in bujnih dreves znan po imenu 228. Ime nakazuje datum 28. 2. 1947, ko so po letih zatiranja po Taiwanu izbruhnili protivladni protesti. Iskra, ki je zanetila vse skupaj, je bil umor mlade ženske, ki naj bi prodajala takrat prepovedane cigarete Na 28. februar je ob izbruhu protestov prebežniška kitajska vlada (ROC) ubila na tisoče domačinov in obdobje zatiranja, ki se je od takrat vilo več let, je znano pod imenom Obdobje Belega Tetorja (White teror period - za tiste, ki si želite več prebrati na internetu).

Sam park, ki meji na Narodno univerzitetno kliniko (naš UKC, le večjo) je poln templjev in kipov, ki opominjajo na nevidno dlan takratne Kitajske prebežniške (ROC) nadvlade, ki želi Taiwan kljub njegovemu stalnemu uporu, držati v pesti. Ogled parka zelo priporočava z ogledom lokalnega vodiča, saj je poln zgodovine. Najpreprosteje je to storiti s Taiwan Free Walking tours, kjer gre za brezplačne vodene oglede. Manj znano dejstvo o Taiwanu je, da je bil do približno leta 1995 pod “martial law” oz. v vojnem stanju, kar je v bistvu pomenilo dikraturo takratne prebežniške kitajske vlade (ROC).

Chiang Kai-shek Memorial Hall

Le ulico stran od parka, se razprostira ogromno poslopje imenovano po nekdanjem ROC, nacionalističnem voditelju Taiwana Chiang Kai-Shek. Stavbe, ki predstavljajo creme-de-la-creme taiwanske arhitekture obdajajo Trg Svobode, ki je v 80ih in 90ih postal središče prodemokratičnih dogodkov, ki so Taiwan zgradili v moderno demokratično državo. Po prodemokratični vstaji, ki je izpodrinila prebežniški kitajski režim (ROC), se je spominska dvorana, ki je nekoč služila v spomin enemu človeku, spremenila v mesto, ki praznuje svobodo in redno gosti številne exhibicije celotnega sveta.

Nekdanji japonski zapor

Če ima Taiwan zapleteno zgodovino s Kitajsko, ima zapleteno zgodovino tudi z Japonsko. Slednja je namreč Taiwan imela kot del svojega ozemlja 50 let in ga je celo imela plan vključiti v del svoje države. Je bil več kot le kolonija. Tako so Taiwanci dlje kot kitajsko, dejansko govorili japonsko, kar se pozna na njihovem zanimivem miksu kultur. Pod oblastjo japoncev so nastale številne stavbe, ki so jih kitajci kasneje le pokitajščili. Eno izmed japonskih poslopij, ki se je ohranilo do danes, je japonski zapor v Daan predelu, ki je bil preurejen v majhno turistično atrakcijo. Sedaj nekdanje sobe naseljujejo številne japonske trgovnice, kavarne in izakaya. Če že ni denarja še za skok na Japonsko, je to dobra alternativa.

Taipei 101 Observatory

Najznamenitejša stavba Taipeia, ki krasi vsako razglednico je obzervatorij. Stolpnico si je najlepše ogledati iz pobočja Xiangshan, ki se dviga tik za njo in je odlična izbira za dnevni sprehod. Žal se vzpenjanje na pobočje, ki sploh ni strmo, hitro spremeni v pravo muko, saj to počneš na žgočem soncu in ob visoki vlažnosti, ampak je nedvomno vredno vzpona.

XIMEN

Po nekdanji okupaciji Japonske in ROC-Kitajske, si je Taiwan končno uspel priboriti demokratično življenje, v katerem je dobrodošel vsak. Novodobnost povzema predel Ximen, kjer se vrstijo številne trgovine, bari in na tisoče mladih, ki se druži z vrstniki. Mavrični prehod za pešče, ki te ob Rdeči hiši, ki proslavlja umetnost, lqbtq in svobodo samoizražanja, pospremi v predel je ena izmed glavnih atrakcij. Ximen se dodobra prebudi šele popoldne in zaživi v večernih urah.

Dadaocheng

V večernih urah zaživi tudi moderen Dadaocheng, ki je priljubljena točka za mlade. Pomol, ki ob večernih urah ponuja prelep pogled na mesto, ki se barva v oranžnih barvah, gosti številne bare in restavracije, ki se vijejo vzdolž sprehajalnih poti in trat za rekreacijo.

Nočne tržnice

Po dnevnem ogledu muzejev in parkov ter večernem sprehanjanju po živahnih ulicah, se noč nadaljuje na nočnih tržnicah. Ene izmed najznamenitejših so Ningxia Night Market, Raohe Street Night Market in Guangzhou Street Night Market (da jih naštejem le nekaj). Tam se dolgo v noč vrstijo stojnice, prodaja hrana, hladna pijača in vse, kar si srce poželi. Ob nevzdržno vročih popoldnevih, so nočne tržnice čas, ko mesto res zaživi. Rinjenje med gužvo, naročanje ulične hrane in opazovanje ljudi, je nekaj, kar je potrebno doživeti v Taipeiu.

Opomba: Midva nisva zgodovinarja in poznavalca zgodovine Taiwana. Po razlagah vodiča in prebiranju wikipedije razumeva samo osnovno zgodovino in razlago. Predstavljene zgodovinska dejstva v članku so lahko predstavljena nepravilno. Predlagava, da še sami prelistate po Wikipediji in si sami ustvarite razumevanje situacije Taiwana.

Maša in Tomaž

Maša in Tomaž

Na pragu zrelosti, v pisarni, za ekranom do mraka, sva se velikokrat spraševala, kaj se skriva tako daleč za obzorjem. Želja po odkrivanju naju je gnala, da onstran domačih meja ozreva širni svet. Tako sva spakirala nahrbtnika, se poslovila od bližnjih, ter se z jutrom podala dogodivščinam naproti.

Sva Maša in Tomaž, popotnika po obalah Tihega oceana.

Dobrodošli v najinem kotičku tega širnega interneta, kjer opisujeva svoja doživetja. Malo to počneva zase, malo za bližnje doma in malo za vsakega radovedneža, ki se slučajno znajde tukaj.

Končna destinacija je neznana. Dobrodošli na poti.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj