Na vsebino

Živahnost Taipeia (44)

Po mesecih Japonske, ki jo na trenutke lahko primerjaš s čistočo in redom v bolnišnici, je kratek oddih v Taiwanu bil zelo dobrodošel. Mesto reda in miru sva za štiri dni zamenjala za živahno prestolnico Taipei, ki ob vonju nočnih tržnic in brnečih motorjev diha dolgo v noč. S tem nadaljujeva najino popotovanje po Aziji, kjer sva končno zapustila Japonsko in se za dva tedna odpravila potepat po Taiwanu in Tajski.

Leta življenja pod japonsko okupacijo, preden so Taipei po drugi svetovni vojni “predali nazaj” Kitajski, so Taiwan spremenila v poseben miks japonske in kitajske kulture, ki se izmenjujeta od stojnice do stojnice. Milijonsko mesto gradijo široke večpasovne ceste, po katerih stalno divjajo avtomobili in preglasni skuterji. Kljub odličnem podzemnem prometu, je hiter motor še vedno prva izbira večine prebivalcev.

Ob vstopu v mesto, te obda živahen hrušč mestnega življenja. Po ulicah se zbira mladina, starejši posedajo ob stojnicah in jedo kosilo, spet drugi v številnih majhnih trgovinah opravljajo dnevne nakupe. Bližina in vpliv Amerike Taiwanu dodaja dodaten odtis nam bolj znane kulture, kjer se ob sprehajanju po mestu stalno v nebo dvigajo nam znane trgovske verige. Tako država predstavlja dobrodošel miks vzhodnoazijske in zahodne kulture.

Ljudje so precej zgovornejši in brez zadržka na hitro pokramljajo. Kljub uradnem kitajskem jeziku, jih ogromno govori angleško. Lahko bi trdila, da je angleščina tako prisotna kot pri nas doma. Vročino in soparno podnebje z dnevnimi plohami domačini premagujejo s kratkimi hlačami in majicami, ki mimoidočim ponujajo občudovanje številnih tattoojev. S primerjavo Južne Koreje ali Japonske, tukaj biznis tattoojev cveti. Potna koža, ki jo ob 80% vlažnosti znoj obliva že v prvi minuti, ko stopiš iz klimatizirane trgovine, je poslikana s številnimi vzorci, ki se vijejo vzdolž gležnjev vse do začetka dlani.

Staro mestno jedro krasijo številne stare palače, ki so jih v prejšnjem stoletju pokitajščili, če se lahko tako izrazim. Mogočne japonske stavbe, ki so v primerjavi s kitajskimi kljub živim barvam precej minimalistično okrašene, so dokrasili z barvami in vzorci zahodne sosede. Ta dokrasitev stavbe naredi taiwanske, saj niso ne japonske, ne kitajske, temveč samosvoje, kot Taiwanski narod.

Visoke temperature in še višja vlažnost poletne popoldneve naredita nevzdržne. Zato se ljudje na ulice prikradejo skupaj z mrakom. Sončni zahod na obalo in njene bare privabi številne mlade, ki se družijo ob koktejlih in okusni hrani, ki navdih jemlje iz vseh okoliških držav. Prava poslastica so nočne tržnice, ki se odpro šele pozno popoldne in zapro krepko v naslednji dan. Tam za majhne denarje najdeš vse. Od spominkov, do oblek, čevljev ali hišnih pripomočkov.

Vse turiste, pa nas na nočne tržnice vodi vonj po okusni hrani. Stojnice, ki se vrstijo vzdolž dolgih ulic, ponujajo vse, kar bi si trebuh gurmana lahko poželel. Od žlikrofov polnjenih s svinjino ali rakci, ogromnih školjk, krompirjevih puhastih kroglic, do toplih kruhkov polnjenih z kdo ve kaj. Važno, da je okusno. Ne glede na to kaj izbereš, veš, da bo odlično. Poleg hrane je pestra tudi izbira pijač, kjer lahko izbiraš med številnimi svežimi smoothiji, okusiš pijačo iz sladkornega trsta ali naročiš slavni boba čaj. Nočne ulice ovite v vonj cvrte hrane in osvetljene z medlo oranžno svetlobo so gorivo, ki mesto drži pokonci iz dneva v dan.

Taipei je nedvomno mesto kontrastov, ki ga naredijo barvitega in polnega življenja. Razlike med novim in starim, kitajsko in ameriško kulturo, tajsko in japonsko hrano, kot nočnim kaosom tržnic z urejenostjo novih poslovnih predelov, oblikujejo Taiwan v izjemno destinacijo, kjer te na vsakem koraku čaka novo presenečenje.

Maša in Tomaž

Maša in Tomaž

Na pragu zrelosti, v pisarni, za ekranom do mraka, sva se velikokrat spraševala, kaj se skriva tako daleč za obzorjem. Želja po odkrivanju naju je gnala, da onstran domačih meja ozreva širni svet. Tako sva spakirala nahrbtnika, se poslovila od bližnjih, ter se z jutrom podala dogodivščinam naproti.

Sva Maša in Tomaž, popotnika po obalah Tihega oceana.

Dobrodošli v najinem kotičku tega širnega interneta, kjer opisujeva svoja doživetja. Malo to počneva zase, malo za bližnje doma in malo za vsakega radovedneža, ki se slučajno znajde tukaj.

Končna destinacija je neznana. Dobrodošli na poti.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj