Na vsebino

Odpoved pogodbe o zaposlitvi in prijava na Zavod za zaposlovanje

Januarja 2018 je pričel veljati Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju trga dela (ZUTD-D), ki prinaša novost pri obvezni prijavi na Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje.

Odvetnik odgovarja

V Uradnem listu Republike Slovenije št. 55 z dne 6.10.2017 je bil objavljen Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju trga dela (ZUTD-D). Zakon za določene iskalce zaposlitve predpisuje sankcijo v primeru, da se pravočasno ne prijavijo na Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ).

Že do sedaj veljaven 131. člen ZUTD je določal, da se mora v evidenco iskalcev zaposlitve najkasneje v treh delovnih dneh po vročeni odpovedi osebno ali po elektronski poti prijaviti delavec, ki mu je bila pogodba o zaposlitvi odpovedana iz poslovnega razloga ali iz razloga nesposobnosti, delodajalec pa mu ni ponudil sklenitve nove pogodbe o zaposlitvi po določbah zakona, ki ureja delovna razmerja.

Do uveljavitve ZUTD-D za kršitev prej opisne zapovedi ni bila predvidena sankcija, v kolikor se je delavec prijavil na ZRSZ v času teka odpovednega roka. Od januarja 2018 pa je ZUTD-D uvedel sankcijo v obliki znižanja višine prejemanja nadomestila. ZUTD-D spreminja 60. člen ZUTD tako, da sedaj določa, da se denarno nadomestilo, določeno v skladu s 1 odstavkom 62. člena ZUTD, če se delavec, ki mu je bila podana odpoved iz poslovnega razloga ali iz razloga nesposobnosti ne prijavi v evidenco iskalcev zaposlitve, prve tri mesece izplačuje v višini 60 odstotkov od osnove, vendar ne manj kot 350 eurov. Opisano pomeni, da v primeru kršenja obveznosti prijave v roku treh dni, bo delavec že od začetka prejemanja nadomestila prejemal zgolj 60 % od osnove za izračun nadomestila in ne prve tri mesece 80% od osnove za izračun nadomestila.

Zakon še določa, da se znižanje denarnega nadomestila ne izvede, če delodajalec delavca v skladu z določbami zakona, ki ureja delovna razmerja, ob odpovedi pogodbe o zaposlitvi ni obvestil ali ga je napačno obvestil o pravicah iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti ter o obveznosti prijave v evidenco iskalcev zaposlitve. Dolžnost delodajalca v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi je namreč, da delavca opozori na njegove pravice in dolžnosti iz naslova odpovedi pogodbe o zaposlitvi.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj