Na vsebino

miniSLOVAR - Eisenhowerjeva metoda odločanja

Kaj je nujno in kaj pomembno? Ameriški vrhovni poveljnik (in kasneje predsednik ZDA) Dwight D. Eisenhower je na dnevni ravni moral sprejemati pomembne odločitve, ki so vključevale življenja več tisoč ljudi. Številne naloge in opravke je tako ločil glede na njihovo nujnost in pomembnost.

Danes Eisenhowerjeva metoda še vedno ostaja uporabno orodje za postavljanje prioritet, saj nam omogoča, da se osredotočimo najprej na nujne in pomembne naloge, šele nato na vse ostale. Včasih se pokaže, da so nekatere naloge brez pomembnosti in jih lahko takoj odkljukamo.

Najprej naloge in opravke razdelimo na nujne in ne nujne ter pomembne in nepomembne. Znotraj tega okvirja imamo lahko naslednje obveznosti:

  1. Pomembne in nujne: kritične dejavnosti (roki, težave in krizne situacije) - lotimo se jih takoj.
  2. Pomembne in ne nujne: pomembni cilji (načrtovanje, odnosi) - tem dejavnostim posvetimo veliko časa, a se jih ne lotimo takoj.
  3. Nepomembne in nujne: prekinitve (telefonski klici, elektronska pošta, sestanki) - s temi dejavnostmi se moramo ukvarjati, a poskušamo omejiti čas prekinitev.
  4. Nepomembne in ne nujne: distrakcije (osebni opravki, zanimive in prijetne prostočasne aktivnosti) - te dejavnosti med delom opustimo, oz. jim posvetimo najmanj časa.

Uporaba Eisenhowerjevega orodja nas uči načrtovanja in organizacije. Že s tem, ko napišemo “to do” seznam, si olajšamo delo. Iz seznama izluščimo do 8 nalog na kvadrant. Prvo se odločimo, katere so tiste nujne in pomembne naloge, nato glede na zgornji okvir določimo še vse ostale. Z uporabo orodja lahko svoj dan organiziramo bolj učinkovito.

Vir: http://www.typo.si
Sanja Hadjur

Sanja Hadjur

www.typo.si

Od kulturologinje do grafične oblikovalke, z ljubeznijo do dobrih zgodb, Sanja je oblikovalka celostnih grafičnih podob, tiskovin, etiket in embalaže. Po naravi je zelo organizirana in natačna, kar že rahlo spominja na obsesivno-kompulzivno motnjo. Tako je celo življenje kot veverica nabirala razne odpadne škatlice in kozarčke ter jih ponovno uporabila. Embalaža ji predstavlja umetnost prodajne platforme in kreiranje interaktivnih vsebin ji požene veveričino kri direkt v žilo. Verjame v etični kodeks sanjskega podjetništva in vztraja pri samorealizaciji v poklicu. “Quirky” oblikovalka išče navdih v kulturah, drugačnosti in nekonformnosti, najbolj pa uživa v kolaboraciji z drugimi podjetniki, kot je ona sama. Več o njenem delu na www.typo.si.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj