Na vsebino

V Črnomlju priključili inšpekcijo in redarstvo novi skupni občinski upravi

Črnomaljski občinski svetniki so na včerajšnji seji po daljši razpravi sprejeli odlok o ustanovitvi skupne občinske uprave občin Dolenjske in Bele krajine. Občina Črnomelj se bo tako s 1. januarjem 2024 pridružila novi skupni dolenjsko-belokranjski občinski upravi, kar bo storila s prenosom nalog redarstva in inšpekcije ter svoje pravne službe, ki so bile doslej v skupni občinski upravi občin Bele krajine. Skupna občinska uprava lahko opravlja naloge občinskega inšpekcijskega nadzorstva, občinskega redarstva, pravne službe, občinskega pravobranilstva, notranje revizije, proračunskega računovodstva, varstva okolja, urejanja prostora, civilne zaščite, požarnega varstva ter urejanja prometa in informatike.

Prednosti ustanovitve novega organa so predvsem finančni prihranki, pravijo na občini. Izboljšalo se bo medsebojno povezovanje občin, saj bodo delovale bolj gospodarno in strokovno. Učinkovitejša bo tudi organizacija dela in s tem boljše reševanje problematike lokalne skupnosti in občanov.

Pomisleke so imeli v svetniški skupini Gibanja Svoboda, kjer po besedah Vesne Fabjan sicer podpirajo vsako optimizacijo in racionalizacijo poslovanja, vendar ne na račun decentralizacije. »Dvomim, da se bodo v Novem mestu sekirali za naše probleme ob Kolpi v času poletne sezone,« je povedala in menila, da gre za prehitro in »preveč politično odločitev«. Zato so predlagali prestavitev glasovanja na naslednjo sejo, da bi lahko pred tem na omenjeno temo opravili javno razpravo.

Po besedah župana Andreja Kavška nikakor ne gre za politično, ampak za izključno ekonomsko vprašanje, saj v skupni občinski upravi vidijo prednosti tako z vidika racionalizacije stroškov kot reševanja kadrovskih in organizacijskih težav, s katerimi se že dalj časa sooča obstoječa Medobčinska inšpekcija in redarstvo občin Bele krajine. Za Občino Črnomelj bo strošek nižji za 10.000 evrov, upravne naloge pa se bodo še naprej izvajale na belokranjski izpostavi, tako da občanom zaradi tega ne bo potrebo hoditi čez Gorjance. Prav tako se ohranja samostojnost občin.

V novo ustanovljeno skupno občinsko upravo Dolenjske in Bele krajine naj bi bile vključene občine Črnomelj, Metlika, Semič, Škocjan, Šentrupert, Mirna, Mokronog-Trebelno, Straža in Mestna občina Novo mesto.

Predlog proračuna za prihodnje leto

Svetniki so obravnavali tudi predlog občinskega proračuna za prihodnje leto. Ta predvideva okoli 26 milijonov evrov prihodkov in 28,8 milijona evrov odhodkov. V primerjavi z letošnjim proračunom so za prihodnje leto predlagani višji odhodki, ki gredo zlasti na račun obsežnih naložb. Med slednjimi so najpomembnejše obnova in dograditev OŠ Dragatuš, nadomestna gradnja OŠ Loka, dozidava urgence in laboratorija v Zdravstvenem domu Črnomelj, izgradnja kanalizacije ter obnova infrastrukture v TRIS Kanižarica.

Na seji so člani sveta sprejeli še spremembe odlokov določenih zavodov v občini in dali soglasje k statutu Javnega podjetja Komunala Črnomelj. Potrdili so še spremembe pravilnika o sofinanciranju nakupa malih komunalnih čistilnih naprav ter obravnavali kadrovske in premoženjsko-pravne zadeve.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj