Na vsebino

Črkorisje

Šola na daljavo je marsikateremu dijaku in študentu omogočila res enostavno oblikovanje zapiskov. Priznam, da je snovi na fakultetah res več in pomoč tipkovnice ni odveč, a sem sama pred vsem ugodjem od doma velikokrat zapisovala predavano snov v stari, klasični, črtasti zvezek formata A4. Po napornem oktobru je moja dlan že dohajala kopico črk, številk in simbolov, letos pa sem se ujela med tipke in zaslon. Ker pa zelo rada pišem lastnoročno, izpiske, krajše povzetke in skice napišem ter narišem sama. V Sloveniji imamo tudi Društvo Radi pišemo z roko, ki vsako leto organizira Teden pisanja z roko, namenjen ozaveščanju pomena pisanja z roko (letošnji je potekal od 18. do 22. januarja 2021).

Risanje črk in lepopis

V času epidemije in prostega časa na pretek sem se začela zabavati s kreativnim pisanjem. Umetnosti risanja lepih črk pravimo črkorisje, z risanjem ali slikanjem črk iz besed tako ustvarjamo umetnino – lastno in unikatno. Narisanih črk in besed pogosto sploh ne opazimo, čeprav jih videvamo na vsakodnevni ravni – napisi na tablah, v bližnji kavarni, na vabilih, voščilnicah, imenskih kartončkih … Risanje besed pa ni pisanje. V slovenščini poznamo lepopisje, ki označuje pisanje besed z lepimi in umetelnimi črkami, angleški izraz lettering pa označuje pomen risanja ali slikanja črk, zato tudi slovenska izpeljava črkorisje, ki se ga lahko lotimo z roko (hand lettering) ali z računalniškim oblikovanjem.

Pri pisanju se tako srečamo z naslednjimi izrazi:

  • rokopis – pisanje na roko,
  • lepopis – pisanje na roko z lepimi, čitljivimi, velikokrat okrašenimi črkami,
  • črkorisje – ročno risanje ali slikanje črk,
  • tipografija – oblikovanje črk in njihova uporaba za namen tiskanja,
  • kaligrafija – umetniško izrisovanje črk, običajno s kaligrafskim peresom.

Kako prepoznamo črkorisje? Ker njegov namen ni posredovanje večjega števila informacij (temu služijo napisana sporočila ali natisnjeni časopisi in knjige), temveč bolj učinek likovne umetnine, ne bodo nikoli ene in iste črke enake, zlasti če pišemo na roko in ne uporabljamo oblikovalskih orodij – od tu tudi pripona hand lettering. Črkorišemo predvsem posamezne besede ali krajše citate.

Vrste pisav in pisal

Za ročno risanje črk lahko uporabljamo različna pisala z različnimi konicami, pri ročnem risanju črk z nalivnim čopičem (brush lettering) pa se poslužujemo čopičev ali nalivnih čopičev. Pri kaligrafiji uporabljamo nalivna peresa in peresnike.

Se ob obilici pisav kdaj vprašaš, katero pisavo dejansko uporabljaš? Sama zelo rada črkorišem v neserifni pisavi, saj je preprosta in hitra, zanjo pa uporabljam flomastre s tanko do srednje debelo konico. Krepke črke brez serifov in gotica sta izpeljanki neserifnih pisav. Serifna pisava je na nek način okrašena neserifna pisava – črke imajo serife, tj. nastavke na koncu nekaterih potez črke. Za tovrstne pisave uporabljam pisala s tankimi konicami, rišem pa črke z odebeljenim delom, ki ga potem lahko zapolnim. Za bolj romantičen videz uporabljam skriptne pisave, njeni izpeljanki sta kaligrafija s čopičem, ki zahteva nekaj več vaje predvsem zaradi malo drugačnega nalivnega čopiča, in ponarejena kaligrafija, primerna za vse, ki poznamo pisane črke, za kaligrafski videz je potrebno nekatere dele črk le odebeliti in zapolniti.

Črkorišemo lahko z vsemi pisali, v mislih pa moramo imeti debelino njihove konice in ali so na vodni ali lakasti osnovi. Flomastri na lakasti osnovi so predvsem primerni za steklene, porcelanaste in druge ne-papirnate površine, z njimi lahko hitro popestrimo lonček za shranjevanje kave, kosmičev, moke pa tudi zmeda, kje je sladkor in kje je sol bo odveč. S takšnimi malenkostmi v naš prostor vnesemo osebno noto.

Digitalizacija

Kadar želimo ali moramo lasten črkoris uporabiti za nadaljnjo uporabo, ga moramo digitalizirati. Primeri so npr. logotipi, veliko število kopij določene besede, uporaba na spletu ali v predstavitvah. Uporabimo lahko tablice in pišemo z digitalnim pisalom, lahko pa tudi naše lastne, na papir izrisane besede iz analogne oblike pretvorimo v digitalno.

Če izdelke digitaliziramo z računalnikom, večinoma rišemo črno na belo, tako enostavno odstranimo ozadje pisave, črkoris preberemo z optičnim bralnikom v čim večji ločljivosti. Datoteko formata PDF ali JPG nato obdelamo v poljubnem programu za obdelavo slik (Adobe Photoshop, GIMP).

Digitaliziramo lahko tudi s telefonom, potrebujemo pa dobro aplikacijo za optično branje ali samo fotoaparat telefona. Za obdelavo datoteke uporabimo mobilne aplikacije za obdelavo slik, sama uporabljam aplikacijo Snapseed, obstajajo pa tudi A beautiful Mess, PicsArt in Typic/Over.

Navdih in nasveti

Navdih iščem povsod, kjer lahko, veliko uporabnih nasvetov najdem tudi na spletu in socialnih omrežjih. Sledim predvsem dvema umetnicama – Tanji Užmah Mosquera (@tutajna, Slovenija) in Tanji Cappell (@faruholle, Nemčija). Za kaj več oprijemljivega znanja se lahko udeležiš dogodkov JSKD Novo mesto, ki je do zdaj organiziralo dve delavnici moderne kaligrafije s Tutajno.

In ne pozabi – noben črkoris ni nepopoln, čar je v temu, da je naš in drugačen od vseh ostalih. Bistvo dobrega črkorisja pa so dobre osnove, na katerih gradimo, potrpežljivost in vztrajnost.

Avtorica: Hana Flajnik

Vir: http://klub-kbs.si
Klub belokranjskih študentov

Klub belokranjskih študentov

KBŠ

klub-kbs.si

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj