5 nasvetov - 5 nasvetov za mednarodno poslovanje v času pandemije
Poslovanje podjetij v času razglašene epidemije v Sloveniji je zahtevala mnoge prilagoditve. Tista podjetja, ki so prisotna v več državah, so morala v odziv na krizo vložiti še več truda. Softnet posluje v 17 državah, trenutno je v dveh zaradi koronavirusa vse zaprto. Zagotavljajo vse od svetovanja do implementacije in vzdrževanja rešitev, prilagojenih potrebam strank. Najnaprednejše komunikacijske tehnologije in storitve temeljijo na njihovem visoko zmogljivem IP omrežju. Kako so v tem času uspeli ohraniti svoje delovanje in strankam zagotoviti izvedbo celovitih komunikacijskih rešitev, lahko na primeru štirih držav preberete v nadaljevanju.
Pomembno je balansiranje, prilagoditev na trenutne razmere
Softnet posluje v 17 državah, zato je pomembno balansiranje delovanja glede na situacijo na posamezni lokaciji. Med državami, v katerih delujejo, je trenutno v dveh zaradi koronavirusa vse zaprto, in sicer poleg Singapurja še na Filipinih. Podjetja seveda lahko veliko stvari naredijo na daljavo. V Softnetu so se hitro prilagajali razmeram v posamezni državi. Težava, s katero se v tem času spopadajo tako posamezna podjetja kot tudi gospodarstva mnogih držav pa je, da če v podjetju ni zagnana proizvodnja, podjetje nima prihodka, posledično bo težko plačalo storitve strank. To ima velik vpliv tako na državni kot tudi na mednarodni in svetovni ravni.
V Singapurju je kritično, delajo od doma, kolikor lahko
V Singapurju je situacija glede na število prebivalcev najbolj kritična, primerov bolezni je veliko, vse je zaprto, tudi Softnetove pisarne. Tam je še malo huje, kot je bilo pri nas v Sloveniji. Prav tako so uvedene omejitve gibanja, ljudje gredo lahko le v trgovino in domov, torej le po nujnih opravkih. To bo trajalo vsaj še 1. junija. V Softnetu delajo od doma in v tej prisilni delni hibernaciji delujejo naprej, kolikor lahko opravimo na daljavo, ob tem pa imajo upad posla.
Na Filipinih vse zaprto, delo poteka od doma
V tej otoški državi bo z odlokom vse zaprto zaenkrat do 15. maja, po tem datumu pa se pričakuje podaljšanje tega odloka. Za koliko časa, pa se še ne ve. Dokler se ti ukrepi ne sprostijo, v Softnetu ne morejo v pisarne, delo od doma poteka v omejenem obsegu. Ni sestankov, ne morejo izvajati priklopov za stranke in tako naprej.
V Vietnamu že odprto, delo spet v pisarnah
Softnet je na azijskem trgu prisoten tudi v Šanghaju, Hong Kongu in Vietnamu. Povsod so meje držav zaprte, v državo spuščajo le svoje državljane, ki jih čaka obvezna karantena, sicer pa življenje znotraj posamezne države poteka normalno. Tudi drugega vala okužb ne pričakujejo. Za razliko od omenjenih Singapurja in Filipinov namreč v Vietnamu že nekaj časa ni nobenega novega primera okužbe s koronavirusom in so prišli nazaj v normalno delovanje. Tu so v Softnetu v pisarnah že okoli dva tedna, vse je odprto in vse deluje
Na Kitajskem ponoven zagon poslovanja, a ne 100-odstoten
Prav tako je ponovno vse odprto tudi na Kitajskem. Tu je bila že pred korona krizo visoka stopnja digitalizacije storitev, prav tako pa so zaradi preteklih izbruhov Sarsa in ptičje gripe poznali tudi nadzorovanje temperature, uporabo mask na javnih mestih in podobne ukrepe. Zato so se lahko po korona krizi hitro vrnili v stare tirnice. Tovarne na Kitajskem spet delujejo, tudi pisarne, restavracije in podobno, obenem pa nadzorujejo na primer telesno temperaturo delavcev. Dostopa za turiste ni. Tovarne ne delajo s polno zmogljivostjo, ker je manj povpraševanja. Tudi v večjih podjetjih je prišlo do odpuščanj, zaradi zmanjšane gospodarske dejavnosti je gospodarski učinek kar velik, pravijo v Softnetu. Na podatkih se bo videlo, koliko to pomeni procentualno, ampak vsekakor pa podjetja ne delajo s 100 odstotki zmogljivosti.