5 nasvetov: Kako v času koronavirusa organizirati delo od doma
Primere dobre prakse, ki so jih v zavarovalnici Generali za svoje zaposlene in njihovo nemoteno delo od doma razvili v času epidemije koronavirusa, velja obdržati tudi zdaj, ko se situacija umirja. V času razglašene epidemije koronavirusa so se namreč morala podjetja zelo hitro prilagoditi novim razmeram in v največji možni meri poskrbeti za to, kako bodo strankam lahko še vedno nudila svoje storitve ali izdelke, zato se je veliko posla preselilo na splet in digitalna orodja. Tudi delavcem je bilo treba omogočiti način, kako bodo lahko delali od doma … seveda tistim iz branž, kjer je delo od doma sploh mogoče. Ta prilagoditev je morala biti celostna in zajemati tudi delo vodij, ki morajo svoje ekipe voditi od daleč. V zavarovalnici Generali so se na nove razmere hitro odzvali z aktivnostmi , s katerimi so skrbeli za nemoteno delovanje in povezovanje zaposlenih, za njihovo motivacijo in izobraževanje. Tukaj je pet nasvetov, kako organizirati delo od doma.
1. Čas za kavo je čas za povezovanje
Povezovanje in druženje zaposlenih pripomore k povezanosti delovne ekipe, kar pozitivno vpliva na zaupanje podjetju in storilnost. Tovrstne aktivnosti lahko prenesete v virtualni svet. Čas za jutranjo kavo s sodelavci naj bo sproščen, organizirate pa lahko tudi druge aktivnosti za povezovanje ekipe. Dodatno pa k aktivnostim lahko pristopijo tudi otroci zaposlenih, zanje lahko organizirate ločene aktivnosti v popoldanskem času, na primer plesno zabavo v dnevni sobi.
2. Zdrav duh v zdravem telesu
Spodbujajte zdravega duha v zdravem telesu. Zaposlene lahko vsako jutro povabite k telovadbi. Razgibavanje lahko vodijo sodelavci iz podjetja, tako da je to še eden izmed načinov povezovanja zaposlenih.
3. Pripravite priročnik za delo od doma
Oblikujte priročnik, ki bo vsem, ki delajo od doma, v pomoč pri organizaciji časa za delo in družino. V priročniku naj bodo jasni napotki glede ureditve domače pisarne, komunikacije s sodelavci, načrtovanja časa dela in tako naprej. Vse to bo zaposlenim olajšalo pripravo na delo v novih okoliščinah.
4. Pripravite smernice za vodenje ekip na daljavo
Ne le za delavce, tudi za vodje je delo na daljavo lahko velik izziv. Tudi zanje pripravite smernice, ki naj vsebujejo predvsem napotke na področjih jasnosti komunikacije in povratne informacije, vzpostavljanja časovnih okvirjev in rutine, uporabe virtualnih orodij ter psiholoških vidikov kot so motivacija, zaupanje in ustvarjanje občutka povezanosti.
5. Delavnice na daljavo
Omogočite zaposlenim udeležbo na različnih spletnih seminarjih, okroglih mizah ali predavanjih na različne teme, od psihologije, prehrane, gibanja, pa do pogovora s športniki ipd. Prav tako z virtualnimi treningi na področju komunikacije in vodenja sestankov lahko poskrbite za razvoj digitalnih vodstvenih veščin. Te so postale v tem času izjemnega pomena. Na interaktiven način in prek praktičnih primerov lahko svoje vodje opremite z veščinami prihodnosti.