Na vsebino

Hope's Bivouac: Plastika v naših omarah: Kaj morate vedeti o materialih, ki jih nosite med vadbo? (27)

Prejšnji teden smo pisali o prisotnosti plastike, ups, nafte v naših oblačilih.

Danes se bom posvetila o možnosti izbire drugih naravnih materialov med športnanjem. Ok, zavedam se, da noben drug material ne drži "ritke, trebuha, stegen" na svojem mestu, kot pač plastika.

Ampak dejstvo je, da se v plastiki med vadbo skuhamo. Pomisli, kaj to pomeni za naše telo, ki srka vase nafto, namesto da bi dihalo?

Pri izbiri oblačil za športne aktivnosti pogosto zanemarimo pomembnost materialov, iz katerih so izdelana. Številna športna oblačila na trgu so izdelana iz sintetičnih materialov, se pravi so izdelana iz plastike (ups... nafte). Čeprav so ti materiali lahko lahki in zračni, pa imajo negativne posledice za naše zdravje in okolje. Tukaj je nekaj pomembnih dejstev, ki jih morate vedeti o plastiki v športnih oblačilih:

  • Mikroplastika in okolje: Sintetični materiali, kot je poliester, pogosto razpadejo in sproščajo mikroplastiko med pranjem. Ta mikroplastika konča v vodnih virih in okolju (pralni stroji nimajo filtrov za mikroplastiko, pa tudi čistilne naprave ne), kar negativno vpliva na ekosisteme in živalski svet, ter naše okolje.
  • Naša koža ne diha: Sintetični materiali običajno ne omogočajo koži, da dihajo, kar lahko vodi v nelagodje med vadbo. Slaba zračnost lahko prispeva tudi k povečanju potenja in neprijetnih vonjav. Ter ginekoloških vnetij.
  • Tveganje za zdravje: Sintetični materiali lahko povzročijo draženje kože, alergijske reakcije ali celo težave z dihanjem, še posebej pri ljudeh z občutljivo kožo.
  • Trajnost: Plastika ni biološko razgradljiv material (ne morete ga odvreči na kompost) kar pomeni, da oblačila iz sintetičnih materialov prispevajo k problemu odpadkov in onesnaževanju okolja. Izogibanje plastiki lahko pripomore k ustvarjanju bolj trajnostne garderobe.
  • Alternativni materiali: Pri izbiri športnih oblačil se osredotočite na naravne materiale, kot so bombaž, volna, konoplja ali bambus. Ti materiali dihajo, so okolju prijazni in imajo manjše tveganje za negativne učinke na zdravje.

Če vas zanima več, si lahko preberete članek trajnostna moda na mojem blogu.

Če imate kakšno vprašanje zame, da ga v eni od naslednji rubriki predebatiramo, mi pišite na [email protected]. Z veseljem razbijem vaše dvome in skrbi glede merino volne.

Nada Dragutinović

Nada Dragutinović

Nada, ljubiteljica merino volne, hribolazka in motoristka. Nada živi trajnostno in minimalistično. Verjame v koncept, manj je več, zato se je povsem predala objemu merino volne, ki je v zadnjih letih postala njena posebna strast.

Njeno navdušenje nad merino volno jo je popeljalo na edinstveno pot, skozi katero želi popeljati tudi vas, v čarobni svet tega naravnega materiala.

Merino volna ni le običajna volna. Je izjemen in naraven material z osupljivimi lastnostmi.

V oblačilih iz merino volne začutiš zdravje in svobodo. Vendar pa Nada opozarja: ko enkrat začutiš to svobodo, lahko postaneš 'odvisen' od merino volne. In zakaj je temu tako? O vsem tem, o merino volni, oblačilih iz merino volne, o hitri in trajnostni modi ter o makro in mikro plastikah, pa v njenih zapisih.

Pridružite se ji na tem čarobnem potovanju z merino volno!

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj