Na vsebino

Kaj je izvršnica in kaj dejansko pomeni?

Sem samostojni podjetnik. Pred sklenitvijo večjega posla mi je pogodbenik, kot zagotovilo plačila, ponudil tudi izvršnico. Zanima me kaj je izvršnica in kaj dejansko pomeni?

Odvetnik odgovarja

Izvršnica je instrument oziroma dokument, ki pomeni izvršilni naslov in je namenjen preprečevanju zamud pri plačilih in dodatnemu zavarovanju terjatev. Uzakonjene je bila z Zakonom o preprečevanju zamud pri plačilih (ZPreZP-1).

Izvršnica omogoča upniku poplačilo s sredstvi, ki jih ima dolžnik pri ponudnikih plačilnih storitev. Je dokument, ki vsebuje izjavo dolžnika podano v skladu z ZPreZP-1, s katero se le ta zaveže plačati z izvršnico določen znesek. Izdajatelj izvršnice-dolžnik je lahko samo gospodarski subjekt ali javni organ, medtem ko je lahko upnik fizična ali pravna oseba.

Pomembno pri izvršnici je to, da se v skladu z Zakonom o izvršbi in zavarovanju smatra za izvršilni naslov in se šteje, da izvršnica vsebuje potrdilo o izvršljivosti. Na kratko povedano to pomeni, da je na podlagi izvršnice mogoče pričeti postopek izvršbe (če je ne vnovčljiva).

ZPreZP-1 določa obvezne sestavine izvršnice, ki jih mora vsebovati kajti v nasprotnem se ne šteje za izvršnico in sicer :

  • navedbo, da gre za izvršnico,
  • davčno številko ter firmo ali ime dolžnika in upnika in njun sedež ali poslovni naslov,
  • v evrih navedeno ter s številko in besedo zapisano denarno obveznost dolžnika, če se obveznost obrestuje, pa tudi podatke o začetku teka obresti in obrestni meri,
  • dan dospelosti obveznosti,
  • kraj in datum izdaje,
  • podatke o pogodbi oziroma drugem pravnem temelju nastanka obveznosti,
  • notarsko ali upravno overjen podpis dolžnika.

V kolikor boste prejeli izvršnico to za vas pomeni, da jo lahko v treh letih po dospelosti uporabite kot »plačilo« ali pa realizirate zavarovanje. Z njo lahko posežete po vseh dolžnikovih računih v Sloveniji, če pa jo uporabite kot izvršilno sredstvo v postopku izvršbe pa tudi na premoženje dolžnika v tujini. Sodni postopek izvršbe lahko pričnete, če vam dolžnikov ponudnik plačilnih sredstev vrne izvršnico zaradi neunovčitve. Potrebno je opozoriti, da izvršnica ni prenosljiva.

Takoj ko upnik zahteva izvršitev izvršnice, banka pri kateri je izvršitev zahtevana o tem obvesti dolžnika in mu onemogoči razpolaganje z denarnimi sredstvi, dokler upnikova zahteva ni izvršena. Upnik zahteva izvršitev tako, da predloži izvršnico v plačilo banki in navede račun, na katerega naj se denar prenese. Upnik lahko zahteva prenos celotnega zneska iz izvršnice ali samo dela zneska. Banka pri kateri je zahtevana izvršitev izvršnice le to najprej poplača iz denarnih sredstev na računu dolžnika s katerim posluje in če sredstva ne zadostujejo tudi z drugih računov, depozitov ali varčevanj in tudi iz računov pri drugih bankah.

Ko je izvršnica v celoti poplačana banka o tem obvesti druge banke in vrne izvršnico dolžniku. Če je z izvršitvijo zahteve plačan le del izvršnice, zaznamuje banka delno plačilo na izvršnici in vrne izvršnico upniku. Banka vrne izvršnico upniku tudi če zahteve, dane na podlagi izvršnice, ni mogla izvršiti v enem letu po predložitvi v plačilo ali če to zahteva upnik.

Skratka izvršnica je samo še eden izmed instrumentov zavarovanja terjatev, ki omogoča upniku hitreje in enostavnejše poplačilo njegove terjatve. V kolikor vam je sopogodbenik ponudil izvršnico kot zavarovanje terjatve preverite ali vsebuje vse bistvene sestavine in jo sprejmite, saj vam v primeru neplačila omogoča dokaj hitro možnost poplačila iz denarnih sredstev ali podlago za izvršbo. Vsekakor pa naj izvršnica ne bo edino varovalo pri sklenitvi posla.

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj