Na vsebino

Kakšen je postopek uveljavljanja odškodnine za »izbrisane«?

Odgovarjam na vprašanje bralca iz tujine, ki ga zanima kakšen je postopek uveljavljanja odškodnine za tako imenovane »izbrisane«, kje da zahtevek, do kdaj lahko poda zahtevek in kolikšna je višina odškodnine, ki jo lahko dobi?

Odvetnik odgovarja

Glavnino odgovorov na bralčeva vprašanja določa Zakon o povračilu škode osebam, ki so bile izbrisane iz registra stalnega prebivalstva (ZPŠOIRSP, v nadaljevanju zakon). Zakon določa, kdo je dejanski upravičenec do odškodnine, ki je po zakonu vsaka oseba, ki je bila izbrisana iz registra stalnega prebivalstva in je naknadno pridobila dovoljenje za bivanje v Republiki Sloveniji ali pa je bila sprejeta v državljanstvo Republike Slovenije. Zakon določa, da so pod posebnimi pogoji upravičenci tudi osebe, ki so oddale vloge za sprejem v državljanstvo ali vlogo za stalno prebivanje pa le te niso bile odobrene ali pa postopek še ni končan.

Zahtevek za priznanje odškodnine se lahko poda pri katerikoli upravni enoti v Sloveniji, o zahtevku pa bo z odločbo odločila upravna enota na območju katere je imel upravičenec zadnje stalno prebivališče. Ta bo izdala tudi odločbo o višini odškodnine in načinu plačila in rokih plačila. Zakon namreč določa tudi načine plačila in sicer se ve odškodnine višje od 1000 EUR izplačajo obročno pri čemer je čas izplačevanja, ki je lahko tudi več let odvisen od višine odškodnine.

Višina odškodnine se določi tako, da se za čas od izbrisa iz registra stalnega prebivalstva pa do dneva izdaje dovoljenja za stalno prebivanje, sprejema v državljanstvo ali do izpolnitve posebnih pogojev za vsak polni mesec izbrisa plača 50 EUR.

Upravni postopek za določitev denarne odškodnine se začne na zahtevo stranke. Zahteva za določitev denarne odškodnine se lahko vloži v treh letih po začetku uporabe zakona.

Za škodo, povzročeno zaradi izbrisa iz registra stalnega prebivalstva, ki je upravičencu nastala v obdobju izbrisa, lahko upravičenec vloži tožbo za plačilo denarne odškodnine zaradi izbrisa iz registra stalnega prebivalstva v treh letih po začetku uporabe zakona. Skupna višina denarne odškodnine za povzročeno škodo zaradi izbrisa iz registra stalnega prebivalstva skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi, ki se lahko določi v sodnem postopku, je omejena do 3-kratnika zneska denarne odškodnine, ki je lahko upravičencu določena v upravnem postopku. Opisano pomeni, da če bi bila z odločbo upravne enote določena odškodnina v višini npr. 4000 EUR, bi lahko upravičenec pred sodiščem zahteval samo še 8000 EUR vključeno z zakonitimi zamudnimi obrestmi. Skupaj tako 3-kratnik odškodnine določene v upravnem postopku.

Zakon je začel veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se je začel šest mesecev po pričetku veljave. Ker je bil objavljen v Uradnem listu Republike Slovenije št. 99/2013 z dne 3.12.2013, je pričel veljati 17.12.2013. Uporabljati se je pričel 17.6.2014 in je tako rok za vložitev zahteve za uveljavljanje odškodnine in rok za vložitev tožbe 17.6.2017.

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Kristjan Žalec

Kristjan Žalec

Odvetnik

Kristjan Žalec, odvetnik

Opozorilo: Objavljeni pravni nasvet obravnava izključno dejansko stanje, ki je opisano v nasvetu. Pravni nasvet je informativne narave in zanj ne odgovarjam. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer. Za podrobnejši odgovor in analizo pravnega problema svetujem, da se z vso spremljajočo dokumentacijo obrnete na pravnega strokovnjaka.

Spoštovani obiskovalci spletne strani www.radio-odeon.com.

V sodelovanju z Radiom Odeon, bom v rubriki odvetnik svetuje, odgovarjal na vaša vprašanja in podal pravne nasvete. Vsako sredo bom odgovoril na eno izmed prispelih vprašanj, odgovor pa bo objavljen na www.radio-odeon.com.

Vaša vprašanja lahko posredujete na elektronski naslov [email protected] pri čemer poskušajte čim bolj natančno opisati dejansko stanje. Vprašanja se lahko nanašajo na katerokoli področje prava.

Odgovor na vaše vprašanje ne vzpostavlja pooblastilnega razmerja odvetnik/stranka in bo podan izključno na podlagi opisanega dejanskega stanja, bo zgolj informativne narave in zanj ne odgovarjam.

V primeru dodatnih informacij ali dopolnitve dejanskega stanja, se podani odgovor ali mnenje lahko spremeni. Ker se dejanska stanja med seboj močno razlikujejo, je za celovit in podroben odgovor potrebno natančno poznati primer.

V pričakovanju vaših vprašanj vas lepo pozdravljam.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj