Na vsebino

Buča za zdravje, veselje in okras

Domovina buč je Severna in Srednja Amerika, danes pa so gojene po vsem svetu.

Steblo buč se plazeče razrašča se po tleh ali pa je plezajoče, z oprijemalnimi viticami, ob opori. Nosi velike plodove, težke tudi 10 kg in več, odvisno od sorte. Listi so veliki, deljeni v pet krp in ostri na dotik, vendar ne bodejo. Moški in ženski cvetovi so na eni rastlini. Obstajajo številne gojene oblike z raznolikimi plodovi in semeni.

Buče niso zahtevne za gojenje, na prosto jih sejemo ali presadimo sadike šele v maju, čudovito pokrijejo brežine in kompostni kup. Vendar pa vam svetujem, da okrasne in jedilne buče gojite na različnih koncih vrta oz. njive, saj se skrižajo in zagrenijo.

Bučnice sorte Cucurbita pepo, navadne krmne buče, lahko kar z lupinico semena osolimo in prepražimo v pečici. V še ne tako davnih časih so se na kmetih družili v zimskih mesecih in ob tem luščili bučna semena. Buča golica se uporablja za pridelovanje bučnega olja, ki je odlično za solate in namaze. Zadnja leta se veliko prideluje in uporablja tudi bučo Moschata, muškatno bučo, ker po okusu spominja na mosuš in priljubljeno oranžno sorto Hokaido.

Iz jedilnih buč lahko pripravite zelo različne jedi - juhe, omake, priloge, polpete, rezance, musake, marmelade, kompote, lahko jih spečete kot krompir ali kruh ali uporabite kot nadev v povitici, polnite bučne cvetove…

Včasih so uživali velike količine surovega bučnega semena za odganjanje črevesnih zajedavcev (gliste, podančice, trakulje). Danes se meso buče preventivno ali kurativno uporablja v zdravi prehrani, saj preprečuje vnetje ledvic, mehurja in prostate. Pri boleznih ledvic in mehurja žene na vodo in s tem čisti telo.

Vse buče vsebujejo karotenoide, vitamine (E, A, B1, B2, B6 in C), minerale (fosfor, kalij, kalcij, železo, magnezij) in ogljikove hidrate ter balastnih snovi (spodbujanje prebave). Buča je učinkovita tudi pri vnetju pljuč, pri revmi, putiki in kožnih boleznih ter zimski depresiji.

V bučnih semenih je prisotna folna kislina, mikroelementi (selen, mangan), vitamin E, fitosteroli in druge snovi. Za lajšanje težav z mokrenjem pri benignem povečanju prostate so pogosto uporabljana surova semena, bučno olje ali izvlečki. Za podporno terapijo svetujejo redno uživanje ene do dveh jedilnih žlic semen buče. Lahko jih jemo v jogurtu ali kot sestavino muslijev.

Nekateri naši gostinci in ponudniki na turističnih kmetijah so mi zaupali, da bučna juha, seveda poleg klasične goveje in gobje juhe, počasi, a vztrajno postaja pomemben del izbire sodobnih gostov.

Ponujam vam enega od številnih različic receptov za okusno bučno juho, ki jo pogosto na naši družinski mizi. S čudovito oranžno barvo vas bo razveselila že ob serviranju na mizo, teknila vam bo zaradi čudovitega okusa in vonja, pogrela bo vaše telo, ob tem pa boste prejeli veliko koristnih snovi za vaše zdravje.

Bliža se čas, ko lahko z otroci ali vnuki ali za vaše veselje izrežete bučo, jo izdolbete in naredite strahca s svečo. Semena in meso buče pa uporabite za pripravo jedi ali zamrznete za poznejšo uporabo.

Juha iz buče

Sestavine:

2 žlici olja,
1 čebula,
4 korenčki,
400 g buče,
2 do 4 krompirji,
1 l zelenjavne juhe ali vode,
1 strok česna,
2 žlici sladke smetane,
peteršilj,
muškatni orešček,
sol in poper.

Priprava:

Čebulo, korenje in krompir narežite na kocke in dušite na olju. Nato zalijete z vrelo vodo ali zelenjavno juho in počasi kuhate. Dodate na kocke narezano sredico buče (brez semen in mokastega del sredice), začinite in kuhate še 20 minut, da se zelenjava v celoti zmehča. Potem pretlačite, dodate sladko smetano in potresete s sesekljanim peteršiljem. Če vam smetana ne ustreza, lahko, preden servirate, juhi dolijete še 4 žlice olivnega olja in premešate. Ali pa servirate smetano na mizo in si vsak jedec odmeri željeno količino ali smetane ne doda. Zraven lahko postrežete prepražene kruhove kocke ali kroglice ali pa jo užijete s polnozrnatim kosom kruha.

Dober tek in na vaše zdravje!

Minka Kočevar

Minka Kočevar

Profesorica kemije, biologije in gospodinjstva, organska vrtnarka in zeliščarka, urednica, pesnica. Soustvarja zeliščno - zdravilno, kulinarično, kozmetično in turistično - zgodbo na družinskem Belokranjskem zeliščnem vrtu pod Gorjanci. Ljubiteljica lepega in iskrenega. Rada piše, komentira, čuti belokranjsko in zeleno. Spodbuja in uživa v vsem, kar je povezano s čudovito belokranjsko naravo, trajnostjo, organsko pridelavo, samooskrbo in sodelovanjem.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj